שתף קטע נבחר

רופא ישראלי פיתח שיטה לריפוי ריח פה - בלייזר

המומחה מצא כי במרבית המקרים נובע ריח פה מפעילות חיידקים במחילות בתוך השקדים בגרון. בשיטה שפותחה משמידה קרן לייזר את החיידקים ומצמקת את השקדים

הסובלים מריח פה רע הם בדרך כלל הסובבים אתכם שרק מייחלים לסופה של הארומה המזוויעה. רופא ישראלי מצא את הדרך לשים קץ לארומה הבלתי נסבלת: הוא מצא כי הריח נגרם בשל פעילות חיידקים בתוך נקבים על השקדים בגרון. באמצעות לייזר מושמדת פעילות החיידקים ומצומצמים הנקבים על השקדים. התגלית פורסמה בגליון האחרון של כתב העת American Academy of Otolaryngology.

 

ד"ר יהודה פינקלשטיין, מנהל היחידה למחלות חיך במרכז רפואי מאיר, ניסה כבר זמן רב להתחקות אחר מקור הריח הפה. רופאים רבים נוהגים לשלוח את המטופלים לבדיקות אצל רופא שיניים, או אבחונים במערכת העיכול, אולם פינקלשטיין ידע כי אין כל עדות שריח הפה מקורו שם.

 

"יצאתי מנקודת הנחה שריח פה הוא גז", מספר פינקלשטיין, "מדובר בגז סולפיד אותו מייצרים חיידקים אנאירובים, שאינם יכולים לחיות באיזור שיש בו חמצן. החיידקים האלה כחלק מחילוף החומרים שלהם, מפרישים את הגזים הבואשים".

 

פינקלשטיין החל לחפש איזורים בחלל הפה, שם עשויה להתגלות פעילות החיידקים, וגילה כי על גבי השקדים בגרון מצויות כוכיות עמוקות בכמות עצומה. "יש שם חומרים אורגניים, ואין חמצן, וזהו מקור הגידול ההולם ביותר לידי החיידקים".

 

בדיקות שערך גילו כי אצל 90 אחוז מהסובלים מריח פה, קיימת פעילות חיידקית בכוכי השקדים. פינקלשטיין פיתח שיטת אבחון מרפאתית פשוטה, באמצעות סחיטת השקדים, המאבחנת את קיומם של החיידקים על גביהם.

 

כדי לפתור את בעיית הריח, מצא פינקלשטיין כי טיפול באמצעות לייזר מפסיק את הבעיה: קרן הלייזר המוקרנת אל השקדים, משמידה את החיידקים, מצמצמת את חללי הכוכיות וגורמת להצטלקותם. "כל רופא אף אוזן גרון יכול ליישם את השיטה", הוא מסכם, "ולטפל בה באופן פשוט". לעת עתה, מתבצעת השיטה במרכז הרפואי מאיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
ריח פה. חיידקים על השקדים
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים