שתף קטע נבחר

המתנחלים הסירו את החרם על תנובה

ראשי מועצת יש"ע נפגשו אחר הצהרים עם מנכ"ל תנובה, אריק רייכמן, שאמר להם שדבריו ב-ynet בגנות הכיבוש הובנו שלא כהלכה. תנובה: "רייכמן לא חזר בו מעמדתו העקרונית, אך הוא מביע צער שדבריו הובנו כפגיעה בציבור המתנחלים, שהוא מחשיב כמלח הארץ"; בסיום הפגישה הודיעו ראשי יש"ע כי החליטו לבטל את החרם שהכריזו על החברה במחאה על דבריו; הנשים בירוק, לעומת זאת, ממשיכות בחרם

מועצת יש"ע החליטה הערב לבטל את החרם שהכריזה על חברת תנובה. ראשי מועצ"ת יש"ע נפגשו היום (א') אחר הצהריים בתל-אביב עם מנכ"ל תנובה, אריק רייכמן, ודנו עמו בחרם שהטילו על החברה ותוצרתה, בעקבות התבטאויותיו של רייכמן בעד תוכנית ההתנתקות בראיון ל-ynet.

 

הפגישה נערכה ביוזמת יו"ר תנועת הקיבוץ הדתי, יאיר ריינמן, ששימש כמגשר בין הצדדים. כמו כן, סייעה בהשגת הפשרה עליזה לביא, חברת ילדות של דובר מועצת יש"ע, יהושע מור יוסף, שיצרה ביממה האחרונה קשר אישי בין מור יוסף לרייכמן.

 

את מועצת יש"ע ייצגו בפגישה יו"ר המועצה בנצי ליברמן, ראש המועצה האזורית בנימין פנחס ולרשטיין, ראש עיריית אריאל, רון נחמן, מזכ"ל "אמנה" זאב חבר (זמביש).

 

רייכמן אמר לראשי יש"ע בפגישה כי לא כיוון את דבריו נגד אנשי ההתיישבות, אותם הוא מחשיב כמלח הארץ, שעשו שליחותם בשם המדינה.

 

"אריק רייכמן אמנם אינו חוזר בו מעמדתו העקרונית", נמסר מחברת תנובה, "יחד עם זאת, על רקע העובדה שדבריו הובנו כפגיעה בציבור המתיישבים ביש"ע, מביע רייכמן את צערו מפרשנות מוטעית זו שניתנה לדבריו".

 

עוד אמר רייכמן בפגישה: "דיברתי על המדיניות בהקשר של התוכנית הכלכלית ולא התכוונתי לתקוף את המתנחלים. אני יודע שהם עוברים תקופה קשה ואני מעריך אותם כבן אדם. דעותי ידועות. זו לא פעם ראשונה שאני מתבטא. התבטאתי בחריפות ואולי בעתיד צריך יותר להיזהר".

 

שני הצדדים קראו לציבור כולו ליישב את חילוקי הדעות החוצות כיום את עם ישראל במסגרות לגיטימיות ומוסכמות. 

 

"רייכמן הדגיש כל הזמן שדבריו כוונו נגד הכיבוש ולא נגד המתנחלים עצמם, שאין לו דבר וחצי דבר נגדם", אומר יאיר ריינמן, "אני שמח שתקוותי התאמתו וששני הצדדים מצאו פיתרון". 

 

כזכור, התראיין רייכמן ל-ynet  מיד עם אישור תוכנית ההתנתקות, ואמר שאישור התוכנית "שווה כל מחיר כלכלי", ואף כינה את הכיבוש "סרטן". בעקבות זאת, הטילו המתנחלים בשבוע שעבר חרם על תוצרת החברה.

 

 

דבריו של רייכמן עוררו כדור שלג של תגובות ותגובות-שכנגד: חברת תנובה הודיעה מיד, כי דבריו שיקפו את עמדתו האישית, ולא את תנובה כחברה, אך המתנחלים לא חזרו בהם. התאחדות התעשיינים מיהרה לתקוף את החרם, בטענה ש"אין מערבבים פוליטיקה ועסקים".

 

איגוד תעשיות המזון, איגוד התעשייה הקיבוצית וראשי התנועה הקיבוצית, הנמנים על בעלי המניות של תנובה, השמיעו איומים בחרם נגדי; ארגונים ימניים שונים הודיעו על הצטרפותם לחרם שהטילו המתנחלים. עם זאת, מאז שהוטל החרם עבר זמן קצר מאוד, ולחרם לא צפויה השפעה משמעותית על עסקיה של החברה.

 

 

הנשים בירוק ממשיכות בחרם

 

למרות החלטת מועצת יש"ע, החליטו מספר ארגונים להמשיך בחרם על תנובה. מדובר במטה למען ארץ ישראל, מטות ערים, נשים בירוק, שנית גמלא לא תיפול, ועמותת הרבנים לפיקוח נפש, שקוראים לציבור "הציוני והלאומי" להמשיך בהחרמת מוצרי החברה.

 

מהארגונים נמסר: "בדבריו של מנכ"ל תנובה אינם כוללים התנצלות אמיתית ביחס לכינוי שנתן למפעל ההתיישבות, 'סרטן ממאיר בלב המדינה'. דבריו של רייכמן פוגעים, גם בכוחות הביטחון העמלים יום ולילה ביש"ע על שמירת ביטחון כל אזרחי מדינת ישראל. החרם יופסק רק כאשר מנכ"ל תנובה ייקח את דבריו בחזרה מפורשות, או שיפוטר מתפקידו לאלתר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סיון פרג'
אריק רייכמן: החרם הוסר
צילום: סיון פרג'
מומלצים