שתף קטע נבחר

פורז: עוד 48 שעות לא אהיה שר פנים

שר הפנים "נפרד לשלום" מראשי רשויות מקומיות. אם שרי שינוי יצביעו מחרתיים נגד התקציב, הם יפוטרו ממילא וימצאו עצמם בספסלי האופוזיציה. מכאן, שהאי-אמון הערב מספק הזדמנות נדירה לח"כים להפיל את שרון, לאחר החתול השחור שעבר בינו לבין טומי לפיד. בסופו של דבר, הם החליטו להצביע עם הממשלה

"בעוד 48 שעות כבר לא אהיה שר הפנים". כך אמר הבוקר (יום ב') שר הפנים, אברהם פורז, בכנס "חברה, משק וכלכלה" של השלטון המקומי בתל-אביב. הוא ציין כי זו הפעם האחרונה בה הוא מופיע בפני ראשי הרשויות כשר, ועל כן "נפרד לשלום".   

 

פורז הסביר את סירוב מפלגתו לתמוך בתקציב: "לו היו לי 200 מיליון שקלים מיותרים הייתי מעבירם לרשויות המקומיות הקורסות ולא לסיעות החרדיות. שינוי לא תיתן ידה למהלך זה".

 

עוד הוסיף שר הפנים: "הקיצוצים בתקציב המדינה הולכים ומעמיקים ומי שמשלמות את עיקר המחיר הן הרשויות המקומיות. יש לעודד יזמות מקומית ופרטית על-מנת לסייע לרשויות במאבקן".

 

פורז יצא גם נגד התבטאויותיו של היועץ המשפטי לממשלה לאחרונה, בנוגע לשחיתות ברשויות המקומיות. "אסור לעשות עוול למרבית ראשי הרשויות, אשר עושים את עבודתם באופן יעיל וטוב. הצגתם כמושחתים היא הכללה גורפת שאין לה מקום". 

 

להפיל כבר הערב?

 

דבריו של פורז ממחישים יותר מכל את התסבוכת אליה נקלעה מפלגתו, ולמעשה המערכת הפוליטית כולה. האם שרי שינוי הבכירים יפילו כבר היום את הממשלה? כנראה שלא, אבל כמה מחברי הסיעה בהחלט משתעשעים ברעיון.

 

בישיבת הסיעה היום יעלו כמה ח"כים את האפשרות להצביע כבר הערב בעד הצעות האי-אמון, ובכך להביא לבחירות מוקדמות - עם רוב של 61 נגד שרון. 

 

במידה וסיעת שינוי תצטרף להצעות אי-האמון של העבודה וש"ס, היא למעשה תטרוף את הקלפים ותביא להפלת הממשלה - כל זאת במידה ומגישות ההצעה לא ימשכו אותה ברגע האחרון.  

 

יו"ר הסיעה, ח"כ רשף חן, אמר כי טרם גיבש עמדה סופית בעניין, אולם הוא לא פוסל את האפשרות.  

 

אם שרי שינוי יצביעו ביום רביעי נגד הצעת התקציב בקריאה ראשונה, הם יפוטרו ממילא וימצאו עצמם בספסלי האופוזיציה. אז אפשר שכבר יהיה מאוחר מדי להפיל את הממשלה, שכן העבודה והחרדים עשויים להיכנס. מכאן, שמדובר בהזדמנות נדירה מצד הח"כים להפיל את שרון, לאחר החתול השחור שעבר בינו לבין טומי לפיד.  

 

ח"כ רוני בריזון, האמון על נושא דת ומדינה בסיעת שינוי: "אני לא רוצה להצביע היום בעד הממשלה, כי האקט בהסכם עם החרדים מהווה פגיעה קשה בעקרון של מנהל תקין ושלטון תקין. אנחנו לא יכולים לקבל דבר כזה. עם זאת, הצעות אי-האמון עוסקות בנושא הכלכלי שבו יש לנו הסכמה מלאה עם הליכוד, לכן אני מעריך כי הדרמה הגדולה תידחה ליום רביעי, כאשר יובא תקציב המדינה להצבעה בקריאה ראשונה".

 

בריזון אמר כי יש להימנע בהצבעה הערב, "אך רבים יטענו ודאי שאין לערבב זבובים עם שמנת", כלשונו. אולם בסופו של דבר, הוחלט על משמעת סיעתית עם הממשלה ונגד האי-אמון.  


פורסם לראשונה 29/11/2004 10:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
עוד 48 שעות? פורז
צילום: צביקה טישלר
צילום: אתר הכנסת
הזבובים והשמנת. בריזון
צילום: אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
לא פוסל. חן
צילום: אתר הכנסת
מומלצים