שתף קטע נבחר

מזוז לח"כים: הסירו את חסינות יאיר פרץ

היועץ סקר בפני חברי ועדת הכנסת את פרשת התארים הפיקטיביים. לדבריו, פרץ העתיק את העבודות ואף הגיש אותן בלשון נקבה - "הוא טרח להחליף רק את דף הכותרת". עורך דינו של פרץ אמר לח"כים: נגד מאות אנשים לא הוגשו כתבי אישום בפרשה. מדובר באפלייה

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הציג היום (ד') בפני ועדת הכנסת את טיעוניו לבקשתו להסיר את חסינותו של חבר הכנסת יאיר פרץ (ש"ס) בפרשת התארים הפקטיביים.

  

מכתב האישום עולה כי בשנת 97' ניסה ח"כ פרץ, בהיותו יועץ בכיר במשרד הרווחה, להשיג תעודת תואר כוזבת תמורת 10,000 שקלים. מזוז אף הדגיש כי פרץ העתיק מתלמידה את כל העבודות עד כדי כך שהגיש אותן בלשון נקבה. "הוא טרח להחליף רק את דף הכותרת", אמר היועץ מזוז.

 

היועץ סקר בקצרה את כתבי האישום, את הליכי השימוע והתייחס גם לטענה שהועלתה ע"י ח"כ פרץ לאפלייה בפרשה.

 

מכתב האישום עולה כי בשנת 97' ניסה ח"כ פרץ, בהיותו יועץ בכיר במשרד הרווחה, להשיג תעודת תואר כוזבת תמורת 10000 ש"ח. בסופו של דבר לא הצליח פרץ לקבל את התעודה ולכן העביר רק חלק מהכסף עבורה.

 

האישום השני נוגע להשגת תואר במירמה משלוחת ברלינגטון, בה הלימודים התבצעו ללא תשלום ומדובר לטענת היועמ"ש בטובת הנאה בסך 25000 ש"ח.

 

לח"כ פרץ נערכו מספר שימועים בפני היועמ"ש הקודם רובינשטיין ולאור פניית פרץ בחן מזוז את כל חומר הראיות מחדש ובעקבות הבדיקה החליט למחוק מכתב האישום המקורי את סעיף השוחד.

 

היועמ"ש השיב גם לטענת האפליה של פרץ, ואמר כי בנושא התארים הפקטיבים הוגשו עד כה 12 כתבי אישום ועוד 9 כתבי אישום במערכת הצבאית וכן הוגשו 76הליכים משמעתיים. לדבריו, הנושא עדיין לא הסתיים .

 

עורך דינו של ח"כ פרץ, יהודה וינשטיין, הציג שורה של טיעונים לאפלייה שיש בהם כדי לשכנע את חברי הכנסת שלא להסיר את חסינותו של פרץ. לדבריו, "היועמ"ש הפעיל את החוק בצורה בלתי שוויונית. נגד מאות אנשים אחרים לא הוגשו כתבי אישום". לכתב האישום שהוגש נגד פרץ אין ידיים ואין רגליים שסיכויי ההרשעה בו רחוקים. חומר הראיות מראה דברים אחרים לגמרי".

 

לגבי הסעיף של ניסיון לקשירת קשר להשגת דבר במרמה, טוען עו"ד וינשטיין כי מדובר בעבירה מינורית שלא נעשה בה שימוש במשפט הישראלי. "מהיכן הביא זאת היועמ"ש עכשיו?". לדבריו, תשלום של 25,000 מעולם לא שולם ע"י פרץ שכל כוונתו הייתה להביא מספר רב של פעילי ש"ס ללמוד באוניברסיטה ללא קשר למשרתו הציבורית לכן גם נמחקה עבירת השוחד. כד להוכיח את האפליה הציג עו"ד וינשטיין במשך שעה ארוכה בפני הח"כים את תיקו של ניצב אליק רון מפקד מחוז צפון מתוך רצון להוכיח לחברי הכנסת כי התיק שלו קשה יותר וכי נעשתה אפלייה בין שוטר בדרגה בכירה לחבר כנסת מש"ס.  

 

בוועדת הכנסת חברים 21 ח"כים: 8 חברי ליכוד, 3 מהעבודה 2 משינוי, 2 מש"ס , אחד מהאיחוד הלאומי, אחד מיחד, אחד מיהדות התורה אחד מהסיעות הערביות ואחד מעם אחד.

 

הוועדה תתכנס שוב לדיון בפרשה בשבוע הבא. ההצבעה על הסרת החסינות תתקיים בעוד שבועיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלי תיבון
יאיר פרץ
גלי תיבון
צילום: רויטרס
היועץ מזוז
צילום: רויטרס
מומלצים