שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפרקליטות תבדוק את איגרת ולרשטיין; מועצת יש"ע איתו
  בדיון מיוחד שכינס היועץ המשפטי הוחלט: פרקליטות המדינה תבחן את האיגרת ששיגר ולרשטיין למתנחלים. בכירי משרד המשפטים: "הדברים חמורים, אך מדובר במקרה גבולי". הערב התייצבה מועצת יש"ע מאחורי ראש מועצת בנימין, שקרא להתנגד לחוק הפינוי גם במחיר הליכה לכלא. בנצי ליברמן: "החוק, שישנה את פני המדינה, התקבל בדרך לא דמוקרטית". רן כהן: "הם מכשירים רצח פוליטי". אופיר פינס: "לשקול את פירוק מועצת גיבוי הפשע". בגוש קטיף שוקלים להחריף את המאבק עם טלאי כתום

  מועצת יש"ע מתייצבת מאחורי פנחס ולרשטיין: בישיבת חירום שכינסו הערב (יום ב') ראשי המתנחלים, הם החליטו לתמוך באיגרת ששיגר חברם, ראש מועצת בנימין, למתנחלים, ובה קרא "להפר את חוק הפינוי הסטליניסטי וללכת לכלא". במקביל, בדיון מיוחד שכינס היועץ המשפטי הוחלט כי פרקליטות המדינה תבדוק את תוכן הדברים, כדי להחליט אם יש מקום לחקירה פלילית.    

   

   

  "מועצת יש"ע תומכת בדבריו של פנחס ולרשטיין, לפיהם הצעת חוק, הנותנת היתר לגירוש אדם מביתו מטעמים פוליטיים ולמניעת התכנסות לצורכי מחאה והפגנות, אינה דמוקרטית, ויש לעשות הכל כדי להתנגד לה - בדרכים חוקיות", כך הוחלט בתום ישיבת החירום של ראשי המתנחלים.

   

  יו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, הסביר: "לאחר שראיתי את מכתבו החריף ויוצא הדופן של חברי ולרשטיין, חככתי בדעתי מה יותר מוסרי ומה יותר דמוקרטי - שתיקת הכבשים של השרים, השמאל, התקשורת והאליטות, או עמידה נחושה מול ההחלטה הבלתי דמוקרטית הזאת".

   

  ליברמן פירט את מחיר ההתנתקות, כפי שהוא רואה אותו: נטישת יישובים, עקירת קברים ועוד - וכל זאת "בהחלטה בלתי דמוקרטית, שהתקבלה באופן בלתי ראוי, ותשנה את פני מדינת ישראל".  

   

  "האלימות מכל סוג ומין תהיה מחוץ למשחק", הבהיר ליברמן. "למלחמת אחים לא נגרום בשום צורה". הוא השווה את המאבק המתוכנן לזה שניהל בשעתו גנדי בהודו.  

   

  על השאלה מדוע המתינה מועצת יש"ע זמן רב כל-כך עד אשר התייצבה מאחוריו אמר ליברמן: "מדובר במכתב קשה. בניגוד לאופיינו, מותר לנו לקחת 12 שעות כדי לחשוב עליו".

   

  נוסף לולרשטיין ולליברמן, לקחו חלק בישיבה גם ראש ראש מועצת חוף עזה, אבנר שמעוני, ראש מועצת דרום הר חברון צביקי בר-חי, ראש מועצת גוש עציון שאול גולדשטיין, וגם יו"ר המפד"ל איתם והיועץ המשפטי של מועצת יש"ע.

   

  גולדשטיין ציין בתום הישיבה: "בתור מנהיגי ציבור יש לנו אחריות למה שיוצא מהפה. באוסלו נכשלנו. אסור לנו להיכשל גם עכשיו. אנחנו צריכים לחשוב טוב טוב לפני שאנחנו מדברים".

   

  ולרשטיין עצמו חזר ואמר כי הוא מתנגד לסירוב פקודה. "לקח לי ימים רבים כדי לדייק בלשוני לפני שהוצאתי את האיגרת. המאבק שאנחנו מנהלים הוא כדי להימנע מאותו עימות ואני חוזר ואומר שאסור לקרוא לסירוב פקודה". מחוץ לאולם בו התכנסה הישיבה הפגינו מתנחלים בעד ראש המועצה, ושרו: "כולנו ולרשטיין".   

   

  הדיון אצל מזוז: "מקרה גבולי"

   

  פוליטיקאים בשמאל ובימין, בכללם ראש הממשלה, מחו על דבריו של ולרשטיין, שכעת זכו למשנה תוקף - בהחלטה רשמית של מועצת יש"ע. רבים דרשו מהיועץ המשפטי לחקור את הדברים. הערב כינס מני מזוז התייעצות מיוחדת עם בכירים במשרד המשפטים, ובסיומה הוחלט כאמור על בדיקה בפרקליטות המדינה.

   

  בדיון אצל מזוז השתתפו גם המשנים ליועץ והמשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, שי ניצן, שיערוך את הבדיקה. בישיבה אמרו הנוכחים כי "מדובר בדברים חמורים", ואולם הוחלט כי מדובר ב"מקרה גבולי, שלא ברור אם הוא מצדיק פתיחה בחקירה משטרתית". לפיכך, בבדיקה שתיערך ייבחן חומר הראיות הראשוני שהצטבר ותוכן חוות דעת משפטית על בסיס החומר הזה. בתום הבדיקה יערוך מזוז דיון נוסף בלשכתו, אז יחליט אם יש מקום לעבור לשלב הבא, החמור יותר – מבדיקה בלבד לחקירה של ממש.  

   

  ח"כ רן כהן (יחד) גינה הערב בחריפות את תמיכת מועצת יש"ע במה שכינה "דברי ההסתה" של פנחס ולרשטיין: "ראשי יש"ע יוצרים בכך את האווירה המכשירה את הרצח הפוליטי הבא, על-ידי קבוצת טרור יהודי שמטרתה לערער על שלטון החוק והדמוקרטיה". ח"כ אופיר פינס (העבודה) אמר: "מועצת יש"ע הפכה למועצת גיבוי הפשע, כאשר היא מסיתה וממרידה נגד שלטון החוק במדינת ישראל. נוכח ההחלטה לגבות את דברי ההסתה של ולרשטיין, יש לבחון את פירוק המועצה, כפי שנעשה עם כל עמותה וארגון הפועלים לקידום מטרות בלתי חוקיות".

   

  בינתיים, גורמים קיצוניים בקרב המתנחלים נערכים להסלים את מאבקם - תוך שימוש בסמלים המזכירים את שואת יהדות אירופה. בישיבות סגורות נשקלה האפשרות לכתוב על כל בית בגוש קטיף את הכתובת "גטו" ולענוד טלאי כתום (הצבע המסמל את הגוש).


  פורסם לראשונה 20/12/2004 18:16

   

  בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המסמך: מועצת יש"ע מאחורי ולרשטיין
  צילום: ערוץ 2
  בלי מלחמות אחים. ליברמן, הערב
  צילום: ערוץ 2
  צילום: עמית שאבי
  סנונית ראשונה. ולרשטיין
  צילום: עמית שאבי
  צילום: רויטרס
  הפרקליטות תבדוק. מזוז
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  "כולנו ולרשטיין". הפגנת תמיכה
  צילום: איי פי
  מומלצים