שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל: מודאג מדברי ולרשטיין, יש להיזהר

בהתייחסות ראשונה לפרשה, אמר רב אלוף יעלון: "צה"ל עומד בפני משימות קשות ויש להיזהר בדברים שנאמרים". גם תנועת "מתנחלים בעד פשרה", כותבת לראש מועצת בנימין: "פנחס, עברת את הגבול". ומנגד: ועד רבני יש"ע בירך את ולרשטיין הקורא להתנגד לפינוי ותושבים בגוש קטיף יחלו בימים הקרובים לענוד טלאי כתום כמחאה

איגרת ולרשטיין: הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, אמר היום (ג') בישיבת ועדת חוץ וביטחון של הכנסת כי הוא מודאג מדבריו של ראש מועצת בנימין, פנחס ולרשטיין.

 

רב אלוף יעלון אמר בהתייחסות ראשונה לפרשה: "כפי שהתייחסתי בדאגה להכרזות הסרבנות של הרבנים, כך אני מביע את דאגתי כלפי ההכרזות האחרונות. צה"ל עומד בפני משימות קשות ויש להיזהר בדברים שנאמרים".

 

שר החוץ, סילבן שלום, אמר במסיבת עיתונאים בתום פגישתו עם שר החוץ האיטלקי, ג'נפרנקו פיני: "אני סומך על שיקול דעתו של היועץ המשפטי לממשלה ועל כך שיקבל החלטה נכונה בעניין נקיטת צעדים משפטיים נגד פנחס ולרשטיין".

 

ולעומתו, ועד רבני יש"ע מברך את ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין, ואת חברי מועצת יש"ע שתמכו בדברים שכתב באיגרת ששלח, לפיהם על המתנחלים להתנגד לפינוי ישובים גם במחיר של הליכה לכלא.

  

הרבנים חזרו שוב על פסיקת הרב אברהם שפירא בדבר סירוב פקודה לפינוי יישובים ואמרו כי "בזכות עמידתם האיתנה למען שלמות ארצנו וסיכול עקירת יהודים מבתיהם, ובזכות התעוררות הגבורה, נזכה להנהגה על פי תורתנו הקדושה, והציבור יישמע להוראות גדולי הדור שכבר פסקו לכוחות הביטחון כיצד לנהוג".  

 

בקרב המתנחלים נשמע גם קול נגדי של תנועת "מתנחלים בעד פשרה", ששלחה איגרת תשובה לולרשטיין תחת הכותרת "פנחס, עברת את הגבול". בין היתר כתבו המתנחלים: "מאבק אינו מטרה אלא אמצעי. אין ספק כי יש הישגים רבים שאפשר להשיג רק באמצעות מאבק כוחני ובלתי מתפשר, אך ישנם רגעים בהם צריך להניח לרגע את כלי המאבק ולבחון האם אין דרך אחרת".

 

"המאבק הוא אמצעי, אך התמכרות למאבק הופכת אותו מאמצעי למטרה. עם ישראל חצוי ומפולג בנושאים רבים. סכנת הפילוג ומלחמת האחים קרובה ומיידית. כעת הגיע הזמן להיאבק למען אחדות העם. אנו חייבם לכבוש את לב הציבור, ואי אפשר לכבוש את ליבו באמצעות הצהרות לוחמניות וטלאים כתומים או צהובים", נאמר במכתב.

 

"רבנים חייבים לעסוק בפוליטיקה"

 

הרב ישי באב"ד, מזכיר ועד רבני יש"ע הסביר ל-ynet את פסיקת הרבנים: "יש כמה גישות ביהדות ובתפיסה הדתית בכלל. יש מקומות שיש הפרדה של דת מהמדינה כאשר דת זה דבר פרטי, אישי, ויש תפיסה, ביהדות, שרואה בהנהגה האלוקית חובקת כל. יסוד של תורת ישראל הוא יסוד של העם.

 

"התורה שניתנה היא ככלל ולא כפרט ולכן כל הטענות שאומרות 'מה רבנים עוסקים בפוליטיקה' היא שטות כי זו טענה שיוצאת מתוך הנצרות כאילו הדת זה דבר פרטי ואם זה כך היה לא היינו מגיעים לארץ ישראל. גם הציונות השתמשה בדת היהודית. לא לחינם בכל חתונה שוברים כוס, מזכירים את ירושלים ואת בית המקדש".

 

בהתייחס לשאלה האם הרבנים לא גורמים ליצירת קרע בעם אמר הרב באב"ד כי "הממשלה היא גורמת לקרע, עושה פעולות לא חוקיות ולא על פי רוב תוך מניפולציות פוליטיות והם צריכים לחזור אל העם ואז כולם היו מקבלים את הכרעת העם".

 

הרב באב"ד הוסיף ואמר: "יושבים יהודים גיבורי חייל ויום יום מקבלים על ראשם פצמ"רים והעם שותק כאילו שהם מצורעים, זה דבר שלא יישמע. אם חס וחלילה ברמת גן היו נופלים פצמ"רים לא היו שותקים ולאותם תושבים יהודים מה שאומרים אחרי שנופלים על ראשיהם יום יום פצמרים, אומרים להם לכו מהמקום".

 

ב-ynet פורסם לראשונה על החרפת המאבק של המתנחלים. אמש דווח בערוץ 10 כי מתנגדי תוכנית ההתנתקות למאבקם גם את זיכרון השואה ובימים הקרובים יחלו תושבי גוש קטיף לענוד על חולצותיהם טלאי כתום, לאות מחאה. להבדיל מהטלאי הצהוב שיהודים חויבו לענוד בתקופת השואה, על הטלאי הכתום לא תיכתב המלה "יהודי". בישיבות סגורות אף נשקלה האפשרות לכתוב על כל בית בגוש קטיף את הכתובת "גטו".

 

סקר: כמחצית מהמתנחלים לא מוכנים לשבת בכלא

 

בסקר דעת קהל שבוצע בקרב תושבי יהודה, שומרון ועזה על רקע הסערה שעוררה האיגרת של ולרשטיין, נמצא כי 49 אחוז מהמתנחלים אמרו כי אינם מוכנים לשלם מחיר של ישיבה בכלא, בעבור המאבק בתכנית ההתנתקות. 40 אחוז השיבו כי יסכימו ללכת לכלא ו-11 אחוז ענו תשובות אחרות.

 

בקרב הנשים, היה הלהט האידיאולוגי נמוך יותר מהגברים: הנשים, נוטות להצהיר בשיעור גבוה יותר מהגברים, כי הן לא יהיו מוכנות ללכת לכלא במסגרת המאבק בתוכנית ההתנתקות (58% לעומת 40%).

 

קריאתו של ולרשטיין, אליה הצטרפה מועצת יש"ע, עוררה כאמור סערה פוליטית עזה. פוליטיקאים מימין ומשמאל, ביניהם ראש הממשלה, אריאל שרון, שר האוצר בנימין נתניהו ונשיא המדינה, משה קצב, תקפו את הדברים שכתב ולרשטיין. בעקבות הודעת מועצת יש"ע על תמיכתה במסמך, הוחרפה הביקורת.

 

"הם מכשירים את הקרקע לקראת עוד רצח פוליטי", האשים רן כהן מסיעת יחד. אופיר פינס מהעבודה קרא "לשקול לפרק את מועצת גיבוי הפשע".

 

בימים הקרובים תבחן פרקליטות המדינה את הדברים ותקבע אם מדובר בעבירה ואם יש מקום לחקירה פלילית


פורסם לראשונה 21/12/2004 08:27

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, דורון שפר ודיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
הרמטכ"ל. מודאג
צילום: דובר צה"ל
צילום: עמית שאבי
המחאה מתגלגלת. ולרשטיין
צילום: עמית שאבי
צילום: איי פי
תומכים. אנשי מועצת יש"ע
צילום: איי פי
האיגרת ששלח ולרשטיין למתנחלים
מומלצים