שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "הלב" - ספר חדש של פרופ' רפי קרסו. ביקורת
  כתבנו אינו מעריץ-שבוי של פרופ' קרסו, ואף שהעין צורמת מהקריצה התקשורתית, ולמרות שניסינו - על ספרו החדש אין מילים רעות לומר
  כבר שנים שהוא החלילן מהמלין, גורר אחריו עדת מעריצים לכל פינה ומעורר תהייה: כיצד יכול אדם אחד לנהל מחלקה נוירולוגית, להקים ולפקד על מרכז רפואי פרטי, למלא תפקידים אקדמיים, לבקר בחו"ל תכופות, לקיים שתי תוכניות רדיו מצליחות ולשמור על רייטינג נאה בתוכניתו הטלויזיונית?

   

  ניסיתי פעם לדחוק בו כדי שיגלה לי מהו סוד הקסם וכיצד דוחס הקרסו לתוך עשרים וארבע שעות ביממה כל כך הרבה. "יש לי הרבה אנשים שעוזרים לי, זה
  הכל", אמר לי. וכך המשיך קרסו (או לחילופין, האנשים שלצידו) להידחס גם אל מדף הספרים בכותר חדש המבטיח להוות את המדריך השלם לחולי לב.

   

  תחילה קצת כעסתי על שקרסו, שאינו בוחל בפרסום תקשורתי, השתלט הפעם על תחום שאינו מומחה בו: אחרי הכל הוא אינו קרדיולוג או מומחה לכלי דם. במבט חפוז זה נראה היה עז-מצח לפרסם ספר, המבטיח להוות אורים ותומים לחולה הלב המבולבל. אלא שעיון מדוקדק יותר בספר, מגלה שהפעם, אולי כמו תמיד, היה קרסו הוגן.

   

  קרסו הביא אותה, שוב, בשיחוק: בספר "הלב" שוטח פרופ' קרסו, יחד עם הנטורופט אופיר פוגל, מידע עצום אודות המשאבה שלא מפסיקה לעבוד, החל מאנטומיה וכלה בשלל מחלות לב וכלי דם, לצד שיטות הטיפול ברפואה המערבית והאלטרנטיבית.

   

  ב-416 עמודי הספר מוצגות בשפה פשוטה וברורה הבדיקות, דרכי הטיפול המקובלות, החזרה לשיגרה, ההתמודדות הנפשית, עקרונות התזונה המומלצת לאחר אירוע לבבי, נספח המפרט את זכויות החולים ותשובות לשאלות נפוצות.

   

  הספר פותח בהסברים ואיורים מאירי עיניים על מבנה הלב ותפקידיו השונים. המחברים אף הגדילו לעשות, וכללו את מגוון הבדיקות האפשריות, כמו גם מדריך בזק לפענוח של תרשים האק"ג, משמעויות בדיקות הדם, כלל התרופות המשמשות במחלות לב וכלי דם, ופרק נרחב על הצינתורים שהביאו לפריצת דרך משמעותית בעולם הרפואה ושהאריכו משמעותית את תוחלת החיים של החולים.

   

  חלק רב בספר מוקדש לתחום הרפואה המשלימה החביב במיוחד על קרסו. קרסו ופוגל מהללים שבחים (באופן מוגזם משהו לטעמי, מ"ג) על השיטות האלטרנטיביות המוצעות בארץ לחולי הלב, לפני ההתקף ואחריו. פרקים נוספים בספר עוסקים בחשיבות התזונה הנבונה המשפיעה על רמות השומנים והכולסטרול בדם - שניים מהגורמים העיקריים לסיכון ללקות בהתקף לב.

   

  ניסיתי "לחפש אותו" ולהעלות בחכתי טעויות, סילופים או חובבנות, אך קרסו ואנשיו עשו עבודה יסודית, מקצועית ויצרו מדריך עממי ראוי על המחלות המביאות ליותר הרוגים בעולם מכל צונמי אפשרי. יש כבוד.

   

  "הלב", הוצאת כתר. מחיר: 96 שקלים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דלית שחם
  קרסו. ידו בכל
  צילום: דלית שחם
  הלב. מומלץ, דווקא
  עטיפת הספר
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים