שתף קטע נבחר

שרנסקי למזוז: נזכרת ב"נפקדים" רק אחרי התקשורת

השר לעניני ירושלים מתח ביקורת על החלטת היועץ המשפטי לממשלה להפסיק את החלת "חוק נכסי נפקדים" על נכסים במזרח ירושלים. הוא דוחה אחת לאחת את טענותיו של מזוז אודות ליקויים מנהליים שנפלו בעת קבלת ההחלטה ועל העובדה שהיא התקבלה בניגוד לדעת היועץ. "ראוי היה כי התנגדותך תישמע בזמן אמת ולא לאחר מספר חודשים"

השר לענייני תפוצות וירושלים, נתן שרנסקי, מתח היום (רביעי) ביקורת על היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, שהורה השבוע להפסיק את החלת "חוק נכסי נפקדים" על נכסים במזרח ירושלים. מזוז טען כי החלטת ועדת שרים בנושא, שהתקבלה אשתקד, מנוגדת לדעתו ולא קיבלה את הסכמתו.

 

השר שרנסקי כתב למזוז כי נדהם לשמוע את עמדתו בנושא, ו"ראוי היה כי התנגדותך תישמע בזמן אמת ולא לאחר מספר חודשים עם פרסום הדברים בתקשורת". כוונתו של שרנסקי הייתה לעובדה שהנושא של הפקעת הקרקעות פורסם בתחילת השבוע בכלי התקשורת, ורק אז הודיע מזוז כי הוא מתנגד להחלטת ועדת השרים.

 

במכתב שכתב השבוע לשר האוצר בנימין נתניהו טען מזוז כי לוועדת השרים לענייני ירושלים שדנה בנושא הפקעת הנכסים בירושלים לא הייתה סמכות לדון ולהחליט בנושא.

 

במכתבו למזוז טען שרנסקי כי סדר יומה של הוועדה הופץ לכל הנוגעים בדבר לרבות משרדו של מזוז ולפיכך ניתנה לו האפשרות להתייחס מבעוד מועד לסוגיית סמכותה של הוועדה לדון בנושא. עוד טוען שרנסקי כי אף גורם לא העלה כל הסתייגות לפני או במהלך כינוסה של הוועדה.

 

שרנסקי גם דוחה את טענתו של מזוז לפיה ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדת נציגי משרד המשפטים שנכחו בדיון. שרנסקי טוען כי נציגי משרד המשפטים שנכחו בדיון לא השמיעו את התנגדותם לא במהלך דיון הוועדה ולא לאחר קבלת ההחלטה. "ההחלטה התקבלה בהתאם לנהלים התקינים של ועדת השרים - ושל הממשלה בכלל. העובדות הובאו לידיעת כל הגורמים ולא היה כל ניסיון להסתיר את המידע מאף אחד", כתב שרנסקי.

 

הנושא שבמחלוקת נסוב סביב קרקעות שהיו שייכות לערבים תושבי מזרח ירושלים. אותם תושבים נמלטו לאחר מלחמת ששת הימים ממזרח העיר בעקבות צירופה לשטח ישראל. הפלסטינים שעברו לגדה הוגדרו "נפקדים", נכסיהם הפכו ל"נכסי נפקדים" וזכויותיהם על רכושם הופקעו.

 

במהלך השנה החולפת דנה ועדת שרים מיוחדת בנושא. היא קבעה כי בסמכות האפוטרופוס הכללי לבצע כל מכירה או שימוש בנכסים אלו, ללא כל מגבלה.

 

ההחלטה קוממה את היועץ המשפטי, שהורה לבטלה - ומתח ביקורת על הנוהג השגור כולו. הוא טען כי חובת המדינה לכבד את זכויות הקניין של התושבים בשטח המוחזק על ידה בתפיסה לוחמתית וציין כי יישום חוק נכסי נפקדים עשוי לפתוח חזית נוספת נגד ישראל במישור הבינלאומי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרנסקי. נזכרת מאוחר מדי
צילום: זום 77
צילום: רויטרס
מזוז. לא לישם את החוק
צילום: רויטרס
מומלצים