שתף קטע נבחר

שרון: גורמים ב"כך" ויש"ע מאיימים על שרים

"מי שבעד המשאל הוא נגד ההתנתקות", פסק ראש הממשלה, ששב והבהיר כי לא יהיה משאל עם. הוא הזכיר בנשימה אחת את הכהניסטים ואנשי יש"ע והצהיר: "איומים הם דבר חמור, אבל כניעה להם חמורה לא פחות". מנהיגי המתנחלים בתגובה: "בכל יום הוא מוצא תירוץ אחר מדוע לא לחזור להכרעת העם"

"משאל העם פירושו עצירת ההתקדמות שהשיגה ישראל. לזה אני לא יכול להסכים". כך הבהיר אמש (יום ה') ראש הממשלה, אריאל שרון, בדברים שנשא מול פעילי ליכוד במצודת זאב בתל-אביב.

 

"משאל רק יגביר את הקרע בעם", אמר שרון, ששב מפסגת שארם - ומצא את שר החוץ שלו מתייצב מולו, בכוונה להוביל מערכה ציבורית למען המשאל. "קיומו של משאל עלול להביא חלילה לשפיכת דמים, וממילא לא ישנה דעות של אנשים", טען ראש הממשלה. "ראינו השבוע את ההתקפה המכוערת על לימור לבנת. מישהו חושב שהוא ישנה את האנשים האלה?"

 

"עמדתי בנושא המשאל ידועה, אני שולל את הדבר הזה מכל וכל, ואני רוצה לומר לכם, לא יהיה משאל עם", הצהיר שרון, וסחט מחיאות כפיים מקהל השומעים. לטענתו, "הרעיון לקיים משאל נועד לעכב את ההתנתקות. מי שרוצה משאל עם הוא נגד עזיבת עזה", הוסיף, ברומזו על השרים שלום ונתניהו. הוא הזכיר את השר ישראל כץ, "שהתבטא בנושא ביושר": בעד משאל ונגד ההתנתקות".

 

"איומים הם דבר חמור, ואני מתכוון לטפל בכך בכל הרצינות. אבל כניעה לאיומים חמורה בעיני לא פחות", אמר שרון. הוא סיפר על כמה מקרים בהם גורמים פוליטיים שונים באו אליו, כדי לשאול כיצד להתמודד עם האיומים עליהם ועל בני משפחותיהם, שנמשכים ללא הרף. "עניתי שאני רואה איומים כדבר מאוד חמור, אבל כניעה להם חמורה לא פחות". הוא הזכיר כי אדם ספציפי, שבא להתייעץ עמו בנושא, "עדיין חושש מאותם איומים".

 

לדברי שרון, לאור התמיכה הרחבה שיש בציבור לתוכניתו המדינית, מנסים מתנגדי ההתנתקות להסיר את התנגדותם באמצעות התמיכה במשאל העם.

 

"תוכנית ההתנתקות חיזקה את ישראל והביאה אותה כבר היום, עוד לפני ביצועה, לשגשוג מדיני חסר תקדים", ציין ראש הממשלה. "השגנו מהנשיא בוש תמורות רבות על התוכנית, כמו שמירה על גושי ההתיישבות הגדולים בידי ישראל, דחייה של טענת השיבה של הפליטים וביטוח מדיני מפני תוכנית מסוכנות לישראל. ובשארם ראינו את העולם הערבי מקבל את עמדת ישראל, לפיה לא תהיה התקדמות מדינית לפני חיסול הטרור וההסתה".

 

שרון ציין כי ישנם איומים על שרים וחברי כנסת מצד גורמים בתוך הליכוד ומחוץ לו. בהקשר זה הזכיר בנשימה אחת את "כך" ויש"ע. "אי אפשר להשיג אחדות באיומים, בהסתה, אלא רק בכיבוד מלא של החוק, של החלטות הממשלה והכנסת", סיכם ראש הממשלה. "כל חיי לא הסכמתי להיכנע לאיומים ולא קיבלתי מעולם איומים. אין לי שום כוונה להתחיל בזה עכשיו".

 

ראש הממשלה הגיע אמש למצודה עם דברים שכבר נשמעו בימים האחרונים מפיו. אך ההבדל בין הדברים שהשמיע הערב בקרב כמה עשרות פעילים מרכזיים בליכוד, ובין הדברים שנאמרו בימים האחרונים בפורומים שונים, הוא הדרך: שרון נשמע נחוש להבהיר כי לא ייתן ידו לאיבוד שליטה - לא במפלגתו, לא בממשלתו והחשוב מכל - לא במדינה.  

 

במפגש עם הפעילים וראשי הסניפים, לאחר שהתקשורת הוצאה מהאולם, רווה שרון קצת נחת, עם ביקורת חריפה ששמע על יריביו במפלגה: "עד אתמול אף אחד לא ידע מיהם, והיום הם מאיימים על אריק", אמר באוזניו אחד הפעילים. "רק אנחנו יודעים כמה עבדנו קשה, והם - על הגב שלנו ועל חשבוננו - נכנסו לכנסת ומאיימים בהפלת ממשלת הליכוד", התבטא פעיל אחר. ראשי הסניפים והפעילים המרכזיים החליטו להחתים עצומה כנגד המורדים, בה הם מבהירים כי פגיעה בשלטון הליכוד והפלתו יביאו לכך ש"המורדים יראו את הכנסת רק בגלויה".

 

"מסית ומאיים במקום להילחם ברוצחים"

 

"שרון ממציא כל יום תירוץ חדש מדוע לא לחזור להכרעת העם על תוכניתו המדינית", כך הגיבו במועצת יש"ע לדברי ראש הממשלה. "שרון, שמשתמש באיומים ובכוחנות כשיטה, מאשים את הימין בהפעלת לחץ על חברי הליכוד. כל הפוסל – במומו פוסל".

 

ח"כ עוזי לנדאו, מראשי המורדים בליכוד, אמר בתגובה לדברי שרון: "ראש הממשלה מדבר מתוך מצוקה, בשל התביעה הגוברת בציבור ובקרב שריו להביא את תוכנית ההתנתקות למשאל עם, ובשל הישענות ממשלתו על קולות הערבים ומרצ, שחברו יחד לעבודה ולשרון על מנת לגרש יהודים. שרון משחית את נורמות ההתנהלות הדמוקרטית במדינה. עליו ללכת למשאל עם ואם לא, מונחת על כתפיו אחריות כבדה לקרע המתרחב בציבור ובקרב כוחות הביטחון וצה"ל".

 

יו"ר המפד"ל, ח"כ אפי איתם, אמר כי "שרון הוא סרבן דמוקרטיה, שמסרב לשמוע את רצון הציבור למנוע קרע בעם ולקבל הכרעה דמוקרטית. שרון, שמגלה נדיבות כלפי הפלסטינים, מפגין רשעות אטימות ואכזריות כלפי בני עמו".

 

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, ח"כ צבי הנדל, הגיב בחריפות כהרגלו: "המסית היחיד שמאיים על שרים וחברי כנסת, היחיד שיביא לקרע בעם ולמלחמת אחים, הוא אריק שרון. אין חוצפה גדולה מזו שביום בו גוש קטיף מופגז, במקום להילחם ברוצחים - הוא מוסיף הפגזה של מילות הסתה ואיומים. מי שמתנגד למשאל עם עושה זאת כי הוא יודע שרוב העם לא איתו".

 

ואילו איתמר בן-גביר, איש הימין הקיצוני, הבטיח: "מה שעשינו לשרת החינוך, נעשה לכל אחד משרי ממשלת השמאל של שרון. נרדוף אחריהם ונצעק להם, אתם בוגדים בעם ישראל".


פורסם לראשונה 10/02/2005 20:24

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
כך ויש"ע. שרון
צילום: איי פי
צילום: איי פי
בקולות הערבים. לנדאו
צילום: איי פי
צילום: אורי פורת
בראש המחנה. שלום
צילום: אורי פורת
מומלצים