שתף קטע נבחר

הניינטיז: יופי שעושה היסטוריה

שנות התשעים הסוערות מביאות אותן הישגים עולמיים, בהם התואר "מיס עולם", וגם תקדימים, בהם הכתרת המלכה הערביה הראשונה


 

איבונה קרוגליאק, בת 19, מבת ים, הגיעה ארצה בגיל שנתיים. היא ילידת לטביה, בתם של זוג רופאים גרושים. האב מתגורר בישראל, האם בארה"ב. אחרי ההכתרה אמרה: "קיוויתי להיות המלכה, אבל עד הרגע האחרון לא האמנתי שזה יקרה".

 

על מיתוס הבלונדינית היפה והטיפשה אמרה באחד הראיונות: "אלה שמכירים אותי, לא חושבים כך. ראיתי עולם, למדתי הרבה, ספגתי חוויות". במקור תכננה ללמוד פסיכולוגיה חברתית ולעבוד עם ילדים, אך תוכניותיה השתנו. איבונה החלה לעסוק בדוגמנות, הופיעה בסדרה הישראלית "כחול עמוק", ומאוחר יותר השתלבה בענף הפרסום.

 


 

שש שנים היתה מירי גולדפרב חברה בנבחרת ישראל בהתעמלות אמנותית, עד שנאלצה לפרוש בגיל 18 בגלל בעיות גב.

 

"אם היו אומרים לי אז, שכעבור שלוש שנים אהיה מלכת היופי של ישראל, הייתי חושבת שצוחקים עלי", אמרה אחרי ההכתרה. בגיל 21, אחרי שירות צבאי בתפקיד מסווג, ואחרי שהשילה מעליה כמה קילוגרמים מיותרים, הונח כתר היופי על שיערה השאטני של מירי. "הכל נחת עלי במהירות, נסיעות בעולם, תחרות בינלאומית", סיפרה. "זה היה עול כבד מדי, אני טיפוס שמרן. לא מעשנת לא שותה. אין לי שום שאיפה לכבוש את העולם".

 

אחרי התחרות דיגמנה במשך שנה, עד שפגשה והתאהבה בכדורגלן אלי דריקס, לו נישאה כעבור חצי שנה. היא פרשה מהמסלול. הפכה עקרת בית ואם לשני ילדיה. אחרי שהילדים גדלו מעט, עבדה כאחראית במרפאת טיפת חלב בהוד השרון, שם מתגוררת המשפחה.

 

"לא השתניתי בגלל התחרות", אמרה בשנים האחרונות. "הסביבה היא שמשנה את יחסה לאנשים בגלל תארים והגדרות. תחרות מלכת היופי תישאר חוויה מאוד משמעותית בחיי, למרות שעל הבן שלי זה לא עושה רושם. הוא רוצה להיות כדורגלן כמו אבא".  

 


 

כתר היופי הונח על ראשה של רווית אסף, בת ה-18 מראשון לציון, בעיצומן של בחינות הבגרות.

 

"אני לא מעכלת את מה שעובר עלי, קשה לי להאמין שאייצג מדינה שלמה", אמרה שעה קלה אחרי ההכתרה. "ברגע שהבנתי שזכיתי, כמעט מעדתי על הבמה". מתחרות מיס עולם שבה עם תואר "הנערה הפוטוגנית ביותר".

 

התחרות פתחה בפניה את הדלת לעולם הדוגמנות, אבל במקביל שריינה לעצמה קריירה שנייה: לימוד מינהל עסקים ותקשורת במכללה ברמת גן. "אני יודעת שהדוגמנות היא עולם של זוהר מרפרף" אמרה בזמנו. "הלימודים לא רק גורמים לי סיפוק גדול, הם ממלאים לי את החללים בחיים". היא חלקה דירת גג מטופחת עם אבי חזן יפה התואר, דוגמן שעשה הסבה מקצועית לעסקי נדל"ן. אחרי פרידה וחזרה, נישאו ונולד להם בן.

 


 

הנציגה הראשונה של גלי העלייה ממדינות חבר העמים בנבחרת היופי המלכותית של ישראל היתה יאנה חודירקר, בת 20, שעלתה שנתיים קודם לכן מקייב, אוקראינה.

 

היא השתקעה עם משפחתה בראשון לציון, והתקבלה ללימודי ביולוגיה באוניברסיטת תל-אביב. "הקליטה בארץ היתה קשה משתיארנו לעצמנו", סיפרה לאחר ההכתרה. "היום אני מרגישה ישראלית לגמרי, והפרק הישראלי שלי התחיל כשהתקבלתי כאן לאוניברסיטה. הרגע שבו הפכתי למלכת יופי, היה רגע השיא השני שלי. הרגשתי כאילו העולם נפתח בפני. החלום שלי הוא לשלב לימודי ביולוגיה ופסיכולוגיה".

 

כמה שנים אחרי נשמעה מעט אחרת: "אם לא תחרות היופי, הייתי היום כבר עם תואר שני, אבל החיים התגלגלו אחרת. הפסקתי ללמוד, אבל אני לא מצטערת. תחרות מיס יוניברס במקסיקו היתה חוויה עצומה. התואר והקריירה בדוגמנות אפשרו לי לראות עולם". בתחילת שנת 2000 נשאה בטקס מפואר לאהבת חייה, קובי כנפו, שהוא גם המנהל האישי שלה. עד לאחרונה למדה בפקולטה למדעי החברה ושימשה דוגמנית הבית של חברת תכשיטים. ב-1999 הצטרפה כפעילה ב"ישראל ביתנו" של אביגדור ליברמן.

 


 

לרוית ירקוני לא היתה שום בעיה להעריך כמה שווה כתר היהלומים שהונח על ראשה.

 

היפהפיה בת ה-21 מגבעתיים הגיעה לתחרות מעבודתה הקודמת, כממיינת יהלומים בבורסה ברמת גן. החבר המליץ עליה, ללא ידיעתה. "הגעתי לתחרות נחושה לעשות הכל כדי לנצח" היא גילתה, "לא הסכמתי להתפשר על כל תואר אחר".

 

בניגוד לאמה, שנישאה בגיל 17 ובגיל 20 כבר היתה אם לשניים, רוית לא מיהרה להתחתן, ורק בגיל 26 נישאה לבחיר ליבה, עו"ד שחר בן-עמי. תקופה מסוימת עבדה כמנהלת קורסים בחברת איפור, ודיגמנה בטורקיה, יוון וניו יורק. ב-1998 אמרה: "אתחיל לחשוב על לימודים ביום בו יפסיקו להזמין אותי לדגמן". כיום רוית היא אם לשתי בנות, רוני ודור, מתגוררת עם משפחתה ברמת-חן, ועובדת כמאפרת ומעבירה קורסים בייעוץ והתאמת איפור.

 


 

שנתיים אחרי יאנה הראשונה, הגיע תורה של המלכה יאנה השנייה, גם היא עולה חדשה מחבר העמים: יאנה קלמן, בת 20 מרמת גן, ששנתיים קודם לכן עלתה לארץ מסיביר.

 

אביה עלה לארץ לפניה, אמה נשארה בסיביר. מלכת היופי הטרייה ריגשה את הקהל, כשסיפרה על עבודתה כאחות מעשית במחלקה האונקולוגית בבית החולים איכילוב. אחר כך, כשהוכרז שמה כזוכה, התרגשה היא עצמה: "כמעט נפלתי על הבמה, קיוויתי רק שלא אתעלף".

 

היא המשיכה לעבוד בבית החולים ובמקביל שילבה קריירה של דוגמנות. בעבר הגישה פעמיים בשבוע מהדורת חדשות ברוסית בערוץ 33. מהחבר הישראלי הראשון שלה, גיל פנקס, נפרדה לאחר שכבר תכננו חתונה ורכשו דירה משותפת. יאנה: "ברגע שקלטתי כמה הקשר שלנו רציני, נבהלתי". לאחרונה נישאה מחדש, ילדה את בתה הבכורה, אלכס, והחליטה לפרוש מדוגמנות.

 


 

אחרי 'היעדרות' ממושכת, שבה חיפה למוקד זירת היופי: טלי לוונטל, שמיניסטית בת 17 וחצי מעיר הכרמל, חידשה את מסורת היופי הצפוני. "אם סבתי אמרה עוד כשהייתי תינוקת, שיום אחד אהיה מלכת היופי. חודשיים לפני התחרות היא נפטרה, ולא זכתה לראות שהנבואה התגשמה", סיפרה.

 

כשסיימה את שירותה הצבאי כמש"קית חינוך, התלבטה אם ללמוד משחק, או פסיכולוגיה. "אני רוצה קריירה משולבת בחיי משפחה, ולהיות אמא לשני ילדים", הסבירה. היא עברה להתגורר עם איש העסקים הגרוש מירון קיפרבנד, בפתח תקווה, מסתדרת מצוין עם תאומותיו, בנות חמש, וממשיכה לדגמן.

 

לא היתה לה בעיה להתראיין בגילוי לב על הניתוח להגדלת החזה שעברה ב-1998. בארון הבגדים שמורים הסרט והשמלה שלבשה בתחרות מיס עולם, "כדי שיום אחד אראה אותם לילדים שלי".

 


 

"לא הספקתי לעכל, אבל זה הלילה המאושר בחיי. בבת אחת נעשיתי סלבריטי". נאום ההכתרה של מירית גרינברג, שמיניסטית בת 18 במגמת תקשורת.

 

חלומותיה לאותה שעה: "להצליח בדוגמנות וללמוד בעתיד תקשורת". זמן מה אחרי התחרות אמרה: "היתה לי שנה מלאת עניין וסיפוק, עם הרבה הכרויות. בתוכי לא השתניתי. יש לי אותם חברים, אבל חיי בהחלט השתנו לטובה. לולא התחרות הייתי עושה שירות קרבי כמ"כית של בנים, אבל ויתרתי על זה, כדי לשלב עבודה בדוגמנות".

 


 

22 שנה אחרי הזכייה ההיסטורית של רינה מור בתואר מיס תבל, עשתה זאת גם לינור אברג'יל, ובגדול. היא הוכתרה בתואר מיס עולם לשנת 1998, והיתה לישראלית השנייה הנחשבת ל"אישה היפה בעולם". לכתבה המלאה על לינור אברג'יל, לחץ כאן.

 


 

טקס בחירת מלכת היופי לשנת 99' ייכנס להיסטוריה בשני הקשרים: הראשון, כתחרות היופי האחרונה של המאה העשרים. השני, כתחרות הראשונה בה נבחרה צעירה ערביה כמלכת היופי של ישראל. הכבוד נפל בחלקה של רנא רסלאן (22) ערביה ישראלית, ילידת חיפה.

 

"הזכייה שלי היא עוד הוכחה שכולנו בני אדם, שאנחנו יכולים לחיות כאן יחד, יהודים וערבים, ושכולנו עם אחד", אמרה רנא רגע אחרי ההכתרה, והוסיפה: "ליופי אין לאום, הוא אוניברסלי. נכון שיצרתי תקדים, אבל אין לי ספק שנבחרתי בגלל שאני יפה וחכמה".

 

הבחירה ברנא רסלאן לא הפתיעה גם את המועמדות, כמעט כולן הימרו עליה כעל הזוכה בתחרות. גם הקהל שגדש את אולם הסינרמה בתל אביב, סימן כפיבוריטית את היפהפיה שחורת השיער ובעלת עיני השקד.

 

היא נולדה לאב מוסלמי ולאם נוצריה, שלישית מבין ארבעה ילדים. הוריה התגרשו כשהיתה בת 13, ואביה התחתן בשנית, עם רופאה יהודיה, ונולד להם בן. לרנא יש, אם כן, אח חורג יהודי.

 

בגיל 20 קיבלה הכרה רשמית ראשונה ליופיה - כשזכתה בתואר מלכת היופי של המגזר הערבי. אחרי התחרות החלה לעבוד בדוגמנות, והשלימה את הכנסתה מעבודה כמזכירה במשרד עורכי דין. לתחרות מלכת היופי של ישראל הגיעה בלי הרבה ציפיות. "אמא שלי אמרה לי שאין לי סיכוי, כי אני ערביה, וניחמה אותי שגם להיות בין העשרים זה כבוד. למי ששאל אותי אמרתי, שאני רוצה לזכות באחד התארים, כי מי שבאה לתחרות כזאת, לא רוצה לצאת בידיים ריקות. אבל מכאן ועד המקום הראשון? מי חלם על זה?" 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום חנוך גריזיצקי ארכיון לאשה
רנא רסלן. "אמא שלי חשבה שאין לי סיכוי"
צילום חנוך גריזיצקי ארכיון לאשה
צילום: ארכיון לאשה
טלי לוונטל. "אם סבתי נבאה שאהיה מלכת יופי"
צילום: ארכיון לאשה
צילום דלית שחם
לינור אברג'יל. הכי יפה בעולם לשנת 1998
צילום דלית שחם
מומלצים