שתף קטע נבחר

לנדאו: שרון יחלק את ירושלים

מי היה מאמין שססמאות שנשמעו בהתמודדות בין שמעון פרס לבין בנימין נתניהו יחזרו כבומרנג לעומד בראש הליכוד, הפעם בקונטקסט של אישור תוכנית הפינוי. ח"כ לנדאו אמר בכינוס פעילים בכרמיאל: "בלשכת ראש הממשלה מדברים כעת כמו שדיברו לפני שירו על האלטלנה". ח"כ אלדד הסביר שלמתנגדי ההתנתקות יש סיכוי טוב יותר לנצח במשאל עם מאשר בבחירות

שובן של ססמאות בחירות 1996: ח"כ עוזי לנדאו שלף הערב (יום א') מהנפטלין את סיסמת "פרס יחלק את ירושלים", שנשמעה לפני בחירות 1996, והזהיר ש"שרון יחלק את ירושלים". הדברים נאמרו בעקבות אישור תוכנית פינוי ההתנחלויות בממשלה. לנדאו, שדיבר בכנס של מתנגדי ההתנתקות בכרמיאל, ציין כי "בלשכת ראש הממשלה מדברים כעת כמו שדיברו לפני שירו על האלטלנה".

 

"על מה מדבר עמי איילון כשהוא אומר שבחייו של עם צריכות להיות יותר מאלטלנה אחת? הרי שם יהודים הרגו יהודים בנשק חם", אמר לנדאו בפני כ-100 פעילי ליכוד, האיחוד הלאומי ופעילי ימין נוספים שהתכנסו בכרמיאל לכנס תמיכה בהמשך ההתיישבות בגוש קטיף ובדרישה למשאל עם בנושא ההתנתקות.

 

וזו היתה רק יריית הפתיחה של מורדי הליכוד, שיתכנסו מחר בשעה 13:00 בכנסת כדי להתארגן לקראת עריכת משאל-עם וכן לקראת הפלת תקציב המדינה. גורמים בקרב המורדים אמרו ל-ynet: "זו הפעם הראשונה שבה באמת יש תחושה שחברי כנסת בליכוד רוצים להפיל את הממשלה הזאת".

 

ח"כ עוזי לנדאו אמר בנאומו בכרמיאל: "הממשלה מנהלת מסע הסתה שיטתי כנגד מתנגדי ההתנתקות. לוקחים את אותם שולי שוליים, כמה עשרות פעילים שמשתמשים באמצעים שאותם צריך להוקיע, כמו כתובות נאצה ושלטי הסתה. משרד ראש הממשלה מקדם את מסע השיסוי הזה ללינץ' תקשורתי במתנחלים כדי שאחר כך יהיה קל לשסות בהם את החיילים ואת צה"ל".

  

הוא קרא למאבק קשה ועיקש בנסיגה, אולם הזהיר כי החבל עליו צריכים ללכת מתנגדי ההתנתקות הוא דק "אם החלק הראשון בנסיגה יעבור חלק, הנסיגה משאר השטחים ביהודה ושומרון תהיה קלה יותר כי בממשלה יידעו שאין להם התנגדות אמיתית. זו צריכה להיות התנגדות חריפה וקשה, אולם אסור לה שתגלוש למלחמת אחים".

  

לנדאו אמר שלמרות שהחלטות הממשלה הן חוקיות, הרי שאינן לגיטימיות. הוא ציין כי שרון הודיע כבר שהוא נכון לוותר על הכל, יישובי עזה, שומרון, בקעת הירדן ורמת הגולן. "מה שנותר למשא ומתן האמיתי היא רק ירושלים, היא זו שתהיה בסופו של דבר בלב המשא ומתן, שרון בסופו של דבר יחלק את ירושלים".

 

ח"כ אלדד: יש לנו סיכוי טוב יותר במשאל עם מאשר בבחירות

 

ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי אמר כי מי שקובע כללים ועקרונות לגבי גירוש יהודים עלול לגלות שהגלגל יתהפך בסופו של תהליך. "אותם ערבים שמחאו כפיים כשראו שיהודים מגרשים יהודים יגלו שהמעגל ישלים סיבוב, כי הם עומדים מול 'נכבה' שניה. אותם כללים שמאפשרים גירוש יהודים כעת, עלולים להביא לגירוש ערבים מישראל ומיהודה ושומרון בעתיד".

 

הוא התייחס לאירועים האלימים האחרונים, בהם ריסוס כתובות נאצה וניקוב צמיגי מכוניתו של בנימין נתניהו, והגדיר את מבצעי הפעולות "אבישי רביבים קטנים": "ראש הממשלה יושב ונהנה לראות את פעולתם, משום שהיא משרתת את מטרותיו. אם הוא היה רוצה, הוא יודע בדיוק היכן מתגורר איתמר בן-גביר ויכול היה לעצור אותו. כל המהלכים הללו משרתים את מטרתו ומחדדים את המסר 'הכו במתנחלים והצילו את המדינה'"".

 

אלדד הגדיר את תפקיד הפעילים להוציא מבתיהם להפגנות ולפעולות מחאה את מאות אלפי המצביעים החילונים של גוש הימין. לדבריו, 150 אלף המפגינים שהיו לפני שבועיים בירושלים הם החיילים של המאבק, אולם "מי שהתבונן בהפגנה יכול היה לחשוב כי הנושא הוא רק עניינים של הדתיים במדינה".

 

בהתייחסו לפעילות לעידוד משאל העם, אמר ח"כ אלדד כי יש לערוך משאל עם גם אם ראש הממשלה לא יסכים לכך. "אנחנו יכולים לעשות משאל עם בלעדיו. כל מי שירצה יוכל להצביע בעד או נגד משאל עם אם בדעתו של ראש הממשלה ואם בניגוד לדעתו של ראש הממשלה חייב להיות".

 

בתשובה לשאלת אחד הנוכחים מדוע לא ללכת לבחירות? השיב אלדד כי להערכתו יש למתנגדי ההתנתקות סיכוי טוב יותר לנצח במשאל עם מאשר בבחירות "אין היום מנהיג שיכול לקבל יותר קולות מאשר אריק שרון, הליכוד ירד אולי בחמישה, אולי אפילו ב-10 מנדטים, אבל בשורה התחתונה הוא עדיין ינצח". 

 

פעילי ליכוד: נוכל לעכב את הפינוי

 

את הכנס ארגנו ראשי תנועות הימין מכרמיאל. יו"ר הליכוד בעיר, רמי אלוש, אמר ל-ynet לפני תחילת הכנס כי הוא וחבריו מאמינים כי ניתן להשיב את הגלגל לאחור על אף ההחלטה שעברה היום בממשלה ובשבוע שעבר בכנסת.

 

"עדיין יש צורך בהצבעה נפרדת לפני ההחלטה על פינוי של כל יישוב ויישוב, ובעוד כשבועיים יתכנס מרכז הליכוד לדון בשאלת משאל העם. אנחנו מאמינים כי בסופו של דבר חייבים להביא את נושא ההתנתקות להכרעת העם, אם במשאל עם או אם בדרך הגיונית יותר, באמצעות בחירות".

 

פעילי ליכוד נוספים אמרו כי כעת מדובר ב"משחק של זמן", שבו ניתן יהיה לעכב את הפינוי בפועל עד לעריכת בחירות חדשות. אלוש כיהן עד לפני מספר שבועות כמנהל משרד ראש הממשלה במחוז הצפון והתפטר עקב התנגדותו להליך ההתנתקות.

 

בהכנת הידיעה סייע אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
עוזי לנדאו ואריה אלדד בכנס בכרמיאל
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: אחיה ראב"ד
צאו לרחובות. אריה אלדד
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: לע"מ
כמו לפני אלטלנה?
צילום: לע"מ
מומלצים