שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איך להתקין רשת ביתית?
  רבים כבר משתמשים ברשת ביתית, המאפשרת לחלוק חיבור לאינטרנט, לשחק, ולשתף מדפסות וקבצים. אם יש לכם רשת קיימת או תרצו להקים אחת - יש שתי אפשרויות עיקריות: רשת חוטית או אלחוטית. הנה כמה עצות לקראת התהליך

  רשת חוטית: קודחים ובוכים

   

  החיווט של רשת חוטית עלול להיות יקר, בייחוד בבית גדול, אבל התקשורת עשויה להיות מהימנה יותר מאשר ברשת אלחוטית. אם החלטתם ללכת על רשת חוטית, הצעד הראשון הוא להחליט מה המסלול הטוב ביותר להעברת החוטים.

   

  אם כל המחשבים נמצאים באותו חדר, העסק פשוט - מוליכים את הכבלים בין המחשבים לאורך הקיר. אם המחשבים נמצאים בחדרים שונים, יש למצוא את המסלול הכרוך בכמה שפחות קידוחים. אם אתם לא בטוחים מה הדרך הטובה ביותר, היוועצו במומחה. אתם לא רוצים לגלות שעשיתם חורים מיותרים בקיר.

   

  תזדקקו לנתב פס רחב, דוגמת D-Link DI-604 (השוואת מחירים ב"זאפ" או "דפי זהב"). המחשבים ברשת יתחברו לנתב, שיתחבר בתורו למודם ADSL או כבלים. כדאי שהנתב יתפקד גם כ-Firewall.

   

  רשת אלחוטית: יש מגבלות

   

  לחילופין, תוכלו להקים רשת אלחוטית לחלוטין, או רשת אלחוטית נוספת. לפעמים יותר קל וזול להתקין רשת אלחוטית, כי לא צריך להעביר חוטים ולקדוח
  בקירות. לשני הפרוטוקולים הפופולריים לתקשורת ברשת אלחוטית, 802.11g ו-802.11b, יש טווח שידור מוגבל, בהתאם ל"מכשולים" שנמצאים בבית - קירות, רהיטים, וכדומה, אבל, בדרך כלל, אפשר לכסות מעגל בקוטר 30 מטר או יותר עם נקודת גישה אחת.

   

  נתב מומלץ לרשת אלחוטית הוא Linksys Wireless-G WRT54GS (השוואת מחירים ב"זאפ" או ב"דפי זהב"). מקמו את נקודות הגישה במיקום מרכזי, ממנו ישודר האות לכל הבית בעוצמה מספקת. אם הבית גדול מאוד, יתכן שתזדקקו למשחזר אות (repeater), שישדר את האות למקומות הנידחים ביותר.

   

  אם אינכם משתמשים ב-XP עם SP2, תוכלו להתקין רשת אלחוטית באמצעות אשף הרשת Network Setup Wizard בלוח הבקרה. חבילת העדכונים השניה של מיקרוסופט מוסיפה אשף אלחוטי נוח בהרבה ללוח הבקרה, שיוכל להעתיק את הגדרות נקודת הגישה לכונן נייד, כדי להעבירן למחשבים אחרים.

   

  שנו שם וסיסמת ברירת המחדל

   

  בעת התקנת נתב אלחוטי, שנו את שם הרשת מברירת המחדל של היצרן. כדאי לחשוב על שם ייחודי, אבל חשוב לא פחות לזכור אותו. שנו גם את הסיסמה, על מנת לא להיות חשופים לכל האקר, שרוצה לעשות לכם ביקור בית.

   

  הצטרפות לרשת קיימת

   

  הדרך הטובה ביותר להוסיף מחשב חדש לרשת קיימת היא להעתיק את ההגדרות ממחשב אחר, שכבר מחובר לרשת האלחוטית. ניתן לעשות זאת באמצעות קליק ימני על צלמית הרשת האלחוטית במגש המערכת ופתיחת דף Open Network Connections. היכנסו למאפייני הרשת האלחוטית, ורשמו את כל ההגדרות שיש תחת Wireless Networks ותחת TCP/IP . תוכלו גם להריץ את אשף התקנת הרשת ולשמור את הגדרות הרשת על גבי דיסקט או התקן זכרון נייד ולהשתמש בהן עבור המחשב החדש.

   

  תנו שם למחשב

   

  לאחר שהתשתית לרשת הונחה, יש לתת לכל מחשב שם משלו. ב-Windows XP יש לשגת ללוח הבקרה, לבחור Computer Name, ולהזין את שם המחשב וקבוצת העבודה. וודאו שכל המחשבים ברשת הביתית משתייכים לאותה קבוצה.

   

  שיתוף קבצים ומדפסת

   

  לחצו עם קליק ימני על My Network Places בתפריט התחל, ובחרו ב-Properties. כעת לחצו קליק ימני נוסף על החיבור הפעיל, ובחרו פעם נוספת ב-Properties. סמנו שאתם מעונינים ב-File and Printer Sharing for Microsoft Networks. אם אינכם רואים אפשרות זו, לחצו על כפתור Install, להוספת לקוח מתאים (Client->Add->Microsoft ואז Client for Microsoft Networks).

   

  שתפו קבצים ותיקיות

   

  לאחר התקנת התוכנה, יש לבחור אילו תיקיות יהיו משותפות. באופן כללי לא מומלץ לשתף כונן שלם או מחיצה שלמה. לכן כדאי ליצור תיקיה ייעודית. לחצו בקליק ימני על תיקיה, בחרו ב-Sharing and Security, ובחרו באפשרות Share this folder on the network. על מנת להציג מידע מלא על שיתוף הקבצים, פתחו בלוח הבקרה את View tab, בחרו ב-Advanced Settings ובטלו את Use simple file sharing (אפשרות זו קיימת רק ב-XP Pro).

   

  כעת צאו ולחצו בקליק ימני על התיקיה שתרצו לשתף, ובחרו ב-Properties. לחצו על Permissions, שמאפשר להעניק הרשאות ספציפיות לאנשים הניגשים לתיקיה מרחוק. ניתן לקבוע סיסמאות אישיות או קבוצתיות. רצוי להוסיף הרשאות לכל משתמש בנפרד, ולציין אם מותר לו לקרוא קבצים בלבד או גם לכתוב, לשנות ולמחוק.

   

  שיתוף מדפסות

   

  כדי לשתף מדפסת גשו ל-Settings בתפריט התחל, ובחרו ב-Printers and Faxes. לחצו קליק ימני על המדפסת שאתם מעונינים לשתף ובחרו ב-Sharing. כעת אפשרו את השיתוף ותנו למדפסת שם. כדי לגשת אל המדפסת ממחשב אחר ברשת, גשו אל מחשב זה, פתחו את Printers and Faxes לחצו על Add a Printer, בחרו ב-Network Printer, ואז Browse for a Printer - ובחרו את המדפסת מתוך הרשימה.לחצו Next (אולי תזדקקו להתקנת מנהל ההתקן של המדפסת). רצוי להדפיס דף ניסיון כדי לוודא ששיתוף המדפסת עבר בהצלחה.

   

  לחצו כאן כדי לחזור לכתבה הראשית במדריך: להפיק יותר מהמחשב החדש.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "איך להתקין רשת ביתית?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המסלול הטוב ביותר להעברת החוטים
  צילום: פי סי מגזין
  יש צורך בנתב
  צילום: פי סי מגזין
  מומלצים