שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "לעצור מיד את הרס בית הסראיה באשקלון"
  המועצה לשימור אתרים דורשת מעיריית אשקלון לבטל את ההכרזה על הבניין ההיסטורי כמבנה מסוכן ולפעול לשימורו

  יש לקדם מייד תוכנית לשימור בית המושל הטורקי (הסראיה) באשקלון. כך דורשת המועצה לשימור אתרים. הבניין נמצא בחלק הצפוני של רחוב הרצל, בשטחה של "מגדל", היא אשקלון ההיסטורית.

   

  המבנה הוקם על ידי הטורקים בתחילת המאה ה-20. בין יתר גלגוליו שימש הבית כמשכנה הראשון של עיריית אשקלון ושל קופת חולים כללית בעיר. בעשורים האחרונים הוזנח המבנה ומצבו הדרדר עד כדי התמוטטות חלקים ממנו. למועצה לשימור אתרים נודע כי מתקיים הליך של הוצאת צו הריסה למבנה, לאחר שהוגדר כמבנה מסוכן.

   

  במכתב ששיגר סמנכ"ל המועצה לשימור אתרים, דן שגיא, לראש העירייה ולבכירים אחרים הוא כותב: "מצבו הפיזי של הבניין אכן לא טוב, ויש הכרח להכריז
  עליו כעל מבנה מסוכן, אולם ודאי שלא צריך להוציא נגדו 'פסק דין מוות' ולמחוק אותו מעל פני האדמה. לא יעלה על הדעת שמבנה הסראיה, על ערכיו הרבים, פשוט ייהרס וייעלם מהשטח. יש לעצור לאלתר את התהליך של הכנת צו ההריסה, לגדר ולשלט אותו כיאה למבנה מסוכן, ולהתחיל בעבודות הצלה באופן מיידי. בטווח הארוך יש להקים צוות היגוי מצומצם כדי להמשיך את תנופת שימור המבנה, לאתר מקורות מימון לשימורו וכן יזם שיהיה מוכן לרכוש מבנה חשוב זה ולהעמידו לשימוש הקהילה באשקלון".

   

  שגיא ביקש מראש העירייה לקיים פגישת עבודה דחופה עימו ועם צוות עוזריו בתחום השימור, כדי להציל את בית המושל בפרט ולקדם את נושא השימור באשקלון בכלל.

   

  מעיריית אשקלון נמסר בתגובה: "בית המושל הוא נכס לעיר אשקלון ובכל תוכניות המתאר של העיר הוא מופיע כבניין לשימור. עקב התמוטטות המבנה פנה אדריכל העיר למועצה לשימור אתרים במטרה לקבל ייעוץ והנחיות כיצד לנהוג במבנה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות המועצה לשימור אתרים
  בית הסראיה לפני כמה שבועות
  באדיבות המועצה לשימור אתרים
  באדיבות המועצה לשימור אתרים
  בית הסראיה אחרי התמוטטות חלק ממנו
  באדיבות המועצה לשימור אתרים
  מומלצים