שתף קטע נבחר

הכינו את הדרכונים

לפני פסח והקיץ, ולפני שמתחיל הלחץ על משרד הפנים, כדאי לברר כבר עכשיו אם הדרכון שלכם בתוקף. זה עשוי לחסוך לכם 290 שקל והרבה עוגמת נפש

אם אינכם רוצים לשלם קנס של 290 שקל, או להגיע לנמל התעופה ולשוב הביתה בבושת פנים, לכו עכשיו למגירה, הוציאו את כל הדרכונים המשפחתיים ובדקו היטב שכולם בתוקף.

 

כדאי לבדוק את הדברים הבאים:

 

  • תוקף הדרכון הוא ל-5 שנים. אם אתם נמצאים על סף השנה החמישית, אתם יכולים להגיע למשרד הפנים, או לפנות לרשות הדואר (יש רשימה של 55 משרדי דואר שבהם ניתן להאריך תוקף דרכון) ולבקש להאריך את תוקף הדרכון.

 

  • אחרי 10 שנים, יש להחליף את הדרכון. אם כבר ביצעתם הארכה אחת ואתם נמצאים על סף 10 השנים - אתם צריכים להתארגן ולהגיש בקשה לדרכון חדש.

 

  • כדאי מאוד לבדוק שתוקף הדרכון לא פג במשך לפחות 6 חודשים מתאריך הכניסה שלכם לנמל היעד. יש לא מעט ארצות שלא יאפשרו לכם להיכנס אליהן אם תוקף הדרכון פג תוך פחות מ-6 חודשים מתאריך הכניסה.

 

אם אתם הולכים לבצע את הארכת הדרכון בלשכות מרשם האוכלוסין או בסניף הדואר, אינכם משלמים אגורה עבור הארכת תוקף הדרכון. אבל אם במקרה לא בדקתם את הדרכון, הגעתם לנמל התעופה ושם התברר כי דרכונכם אינו בתוקף - תוכלו להאריך אותו (בהנחה שעדיין ניתן להאריך את תוקפו) תמורת סכום של 290 שקלים.

 

חשוב לדעת שמשרדי הממשלה, כמו בכל שנה, יהיו סגורים בחול המועד פסח. אם תמתינו לרגע האחרון עם הדרכון, אתם תמצאו תורים ארוכים מאוד לפני החג, או דלתות סגורות במהלכו.

 

אם אתם זקוקים לדרכון חדש (דרכון ראשון או החלפת דרכון לאחר 10 שנים), אתם חייבים להתייצב באופן אישי במשרד לרישום אוכלוסין ולצרף תעודת זהות, שתי תמונות עדכניות, חזותיות וזהות בגודל של 3.5 על 4.5 סנטימטר. בנוסף, יש לצרף טופס בקשה לדרכון ו-220 שקל.

 

חידוש דרכון במקום דרכון שאבד או נגנב מצריך את המבקש להגיע באופן אישי למינהל האוכלוסין, לחתום על הצהרה לגבי גורל דרכונו ולשלם סכום של 440 שקל עבור הדרכון החדש.

 

קטין שמבקש להוציא דרכון, צריך להגיע למינהל האוכלוסין עם אחד מהוריו, כאשר ההורים נשואים, ועם שני ההורים, אם הם אינם נשואים. במקרה שההורים אינם נשואים, שניהם חייבים לחתום על הסכמה שלהם להוצאת הדרכון לקטין.

 

אם אין הסכמה של אחד ההורים, מכל סיבה, על ההורה שמגיש את הבקשה להציג פסק דין מבית משפט המציין כי החזקה הבלעדית על הקטין ניתנה לו לבירור והחלטה. התשלום עבור דרכון לקטין הוא 75 שקלים. קטין שאיבד את דרכונו, או שדרכונו נגנב או הושחת, ישלם עבור דרכון חדש 295 שקל.

 

לשכות רישום האוכלוסין פתוחות בימים א-ה בשעות 8:00-12:00 בבוקר. בימים ב' וד' הן פתוחות גם בין 14:30-17:30 אחר הצהריים. פרטים נוספים ניתן לברר בטלפון 3450* או באתר האינטרנט של משרד הפנים.

 

הלשכה של משרד הפנים בנמל התעופה בן-גוריון פועלת סביב השעון, למעט בסופי שבוע. הלשכה ממוקמת בגלריה המזרחית של נתב"ג 2000, בקומה השנייה. מספר הטלפון שם הוא 03-9754393/4.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרכון ישראלי. 6 חודשים, 5 שנים, 10 שנים
מומלצים