שתף קטע נבחר

תוכנית ההתקפלות של לפיד

צריך להיות חייזר, שנחת הרגע בישראל, כדי לבלוע בקלות את ההסברים התמוהים של יושב ראש שינוי לביצוע "תוכנית ההתקפלות" שלו מול שרון. ספק אם המשחקים של שינוי הועילו לה - פוליטית וציבורית. ובכל זאת, שינוי גילתה אחריות כשהכריעה את הכף בגלל תוכנית ההתנתקות

ח"כ יוסף (טומי) לפיד אמר אמש, כשהיה בדרכו מחוות השקמים חזרה לתל-אביב, שראש הממשלה הצליח לשכנע אותו ואת אברהם פורז כי צירופה של שינוי לקואליציה יגדיל את ההתנגדות בתוך הליכוד, דבר שיוביל להפלת התקציב, וממילא גם לדחיית ההתנתקות. אחר כך הסביר לפיד שאת אותו התירוץ נתן לו שרון גם בעניין קידום ברית הזוגיות.

 

"שרון שכנע אותנו", אמר לפיד, "שאם הוא יעשה אחד מהצעדים הללו, עוד כתריסר אנשים בליכוד יצביעו נגדו". עד כדי כך היה ראש הממשלה משכנע בטענותיו הלא חדשות, שללפיד ולפורז נפל פתאום האסימון, והם מיהרו לחתום על ההסכם, לקבל 700 מיליון שקל, ולספק את רשת הביטחון הנחוצה לשרון כדי להעביר את התקציב.

 

אלא שצריך להיות חייזר, שנחת בזה הרגע בישראל, כדי לבלוע בקלות את ההסברים התמוהים של יושב ראש שינוי לביצוע "תוכנית ההתקפלות" שלו מול שרון. כבר שבועות, אם לא חודשים, שלפיד שומע את אותם הסברים מכיוון לשכת ראש הממשלה. בכל פעם שנשאל כיצד תצביע מפלגתו בעניין התקציב, השיב לפיד כי יש לו תנאים, ומנה אותם אחד לאחד: ברית הזוגיות, או כניסה לממשלה או ויתור על העברת 290 מיליון השקלים לחרדים.

 

כשהציג את תנאיו בפני שרון, הסביר לו ראש הממשלה שזה בלתי אפשרי. פעם ועוד פעם. אבל לפיד סירב לשמוע, או לפחות כך רצה שכולם יחשבו, ושלח את שרון חזרה לליכוד, לטפל במורדים.

 

קשה להאמין שלפיד לא שמע את ההסברים כפי שנאמרו, ועוד יותר קשה להאמין שהוא לא הבין את ההגיון העומד מאחוריהם עד הפגישה המכרעת אמש. כל טירון פוליטי הבין ששרון נמצא במילכוד אמיתי עם חברי מפלגתו, והוא באמת לא יכול להעיף את יהדות התורה ולהכניס את שינוי.

 

לפיד, איך לומר, הוא הכל חוץ מטירון, ועוד פחות מזה חסר יכולת להבין נוסחה פוליטית כה פשוטה כפי שהציג לו ראש הממשלה. אם אתם בפנים - הכל מתפרק. אתם תעזרו מבחוץ - אנחנו נעים קדימה עם ההתנתקות.

 

אז מה גרם להם לתמוך בתקציב?

 

אז מה בעצם גרם לראשי שינוי, לפיד ופורז, לחתום על ההסכם שמציל את הכסא של אריק שרון? מה גרם להם להבין פתאום, אחרי שבועות של התבצרות בעמדת הנגד, את מה שלא רצו להבין עד כה? האם זה 700 מיליון השקלים שהובטחו, שהם מאה מיליון שקל יותר ממה שהציע שרון ללפיד בפגישה הקודמת, או שאולי עומד משהו הרבה יותר מעניין ומסקרן מאחורי ההסכם הזה? לא ברור.

 

בסביבתו של ראש הממשלה אומרים כי שרון לא הבטיח לאנשי שינוי לעשות מאמצים להחזיר אותם לממשלה במהלך החודשים הקורבים. "זה בלתי אפשרי", הסביר אחד ממקורביו של ראש הממשלה. "אין מספיק תיקים לחלק". גם בשינוי אומרים כי לא שמעו הבטחה כזאת. "הדבר הכי קרוב לזה", אומר בכיר בשינוי, "היתה אמירה של ראש הממשלה לפיה הוא היה שמח להכניס את שינוי לממשלה לו היה יכול". טוב, זה לא מספק.

 

ההיגיון אומר שמעבר ל-700 מיליון השקלים, משהו נוסף ניתן לאנשי שינוי תמורת ההתקפלות הפתאומית. שאם לא כן, מה ההגיון בהתנהלות הפוליטית של אנשי שינוי? האם יש מישהו שיכול לומר שהם התנהגו כמו אופוזיציה אמיתית, תקפו על ימין ועל שמאל את שרון ואת הליכוד, ונעמדו איתנים נגד התקציב? רחוק מזה. האם מישהו מאמין כי ערכה של שינוי גדל בגלל שהחליטה לחזור בה מהתנגדותה ולגלות אחריות כדי לא לסכן את ההתנתקות? עוד יותר קשה להאמין.

 

לו שינוי היתה רוצה לגלות אחריות עד הסוף, לפיד ופורז לא היו משחקים משחקים במשך שבועות עם שרון. ספק אם המשחקים הללו תרמו להם דבר מה מבחינה פוליטית או ציבורית.

 

ולמרות כל הדברים האלה, צריך לומר גם מילה אחת טובה על שינוי: בסופו של יום, איך שלא מסתכלים על זה, במציאות שבה ההתנתקות יכולה לחרוץ גורל של עם לשנים הבאות, שינוי פעלה נכון. בסופו של דבר גילתה אחריות. במציאות שנוצרה, הנסיגה מעזה היא הסוגייה החשובה ביותר על סדר היום, ושום תירוץ, בוודאי שלא 290 מיליון שקל לחרדים, לא היו משמשים עלה תאנה לטומי לפיד ולאברהם פורז אם בגללם היתה נופלת הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
לפיד ושרון. שוב יחד
צילום: איי פי
צילום: דן בלילטי
שלח את שרון למורדים
צילום: דן בלילטי
צילום: רויטרס
ההתנתקות הכריעה
צילום: רויטרס
מומלצים