שתף קטע נבחר

שרון הינחה את פינס: אכוף את חוק החמץ

ח"כים חרדים הגישו הצעת אי אמון נגד הממשלה בעקבות דברי שר הפנים כי לא יפעיל פקחים נגד מציגי הפיתות. ורה"מ הזדרז לזמן את שר הפנים והבהיר לו: "חוק זה חוק". בעקבות החוק הודיעו בש"ס: מסירים את הצעת האי אמון

ראש הממשלה, אריאל שרון, הינחה היום (ב') את שר הפנים, אופיר פז-פינס, לאכוף את חוק החמץ. "יש חוק", אמר שרון לפינס, "חוק זה חוק, ותעשה כל מאמץ לאכוף אותו".

 

אחרי ששר הפנים, אופיר פינס, הודיע באופן רשמי כי אין בכוונתו לאכוף השנה את חוק החמץ, מיהרו ח"כים חרדים בכנסת להגיש הצעת אי אמון נגד הממשלה. ראש הממשלה, אריאל שרון, שמחפש לפרק את כל המוקשים הפוליטיים האפשריים לקראת העברת התקציב, זימן אליו היום את השר פינס, והורה לו לעשות מאמץ כדי לאכוף את החוק. "חוק זה חוק", אמר ראש הממשלה שר הפנים שלו, "ואי אפשר להודיע שלא אוכפים אותו". בעקבות ההנחיה של שרון, הודיעו ראשי ש"ס כי הם מסירים את הצעת אי האמון, ובלשכת ראש הממשלה נשמו לרווחה.

 

שר הפנים, אופיר פינס, אומר בתגובה להנחיית שרון: "הזהות היהודית והדמוקרטית של מדינת ישראל לא תלויה בחוקים היוצרים כפיה דתית שרק מקוממים ומרחיקים אנשים מהדת. אני עצמי בוחר שלא לאכול חמץ בפסח, ואני צם ביום כיפור, אבל כל אזרח צריך לקבל החלטה לבד".

 

בדיקה קצרה מגלה כי ההנחיה של שרון היא לא יותר ממס שפתיים פוליטי. שר הפנים הבהיר בפגישה עם ראש הממשלה כי על אף ההנחיה, ספק אם יהיה ניתן לאכוף את החוק, ושלף חוות דעת של היועצים המשפטיים במשרד הפנים, המגבים את החלטתו שלא לאכוף את החוק.

 

בכירים בלשכת שר הפנים הסבירו כי "אפילו השרים החרדים שהיו כאן קודם לא הצליחו לאכוף את החוק. אנחנו לא ראינו את אריק שרון ממהר להורות על אכיפת החוק עד עכשיו, ולכן סביר להניח שהדברים נאמרו בשל צרכים  פוליטיים. מה שהיה הוא שיהיה, שכן, הוראה של שרון לא משנה את המצב לפיו את החוק הזה קשה לאכוף".

 

מרכז יחסי דת ומדינה בשינוי, ח"כ רוני בריזון, אומר בתגובה להחלטת ראש הממשלה: "חבל ששר הפנים נכנע לשטויות החרדיות ולכפייה הדתית מהסוג הנמוך ביותר".

 

פורז: "לא ניתן להפעיל טרור נגד אוכלי הפיתה"

 

כזכור, בשנה שעברה הודיע שר הפנים דאז, אברהם פורז (שינוי) כי משרדו לא יאכוף השנה את חוק החמץ שנחקק ב1986. לדבריו, אף רשות מקומית לא פנתה למשרד בבקשה להסמיך את פקחיה לאכיפת החוק, ולפיכך המשרד לא הסמיך פקחים למשימה.

 

זו השנה השנייה שהשר פורז לא אוכף את החוק, שאוסר על הצגת חמץ במהלך החג - אך לא את מכירתו. "לא ניתן להפעיל טרור נגד מי שרוצה לאכול פיתה", אומר פורז ל-ynet. הודעתו של פורז חוללה סערה, ושר השיכון והבינוי, אפי איתם, הודיע כי בכוונתו לדרוש היום בישיבת הממשלה מרה"מ ומהיועץ המשפטי לממשלה להורות על אכיפת החוק.

 

פורז אומר שהוא סבור שהחוק אבסורדי. "צריך להבין שהמסעדות שימכרו חמץ אינן כשרות. מדובר במקומות שמוכרים בשר חזיר במהלך השנה, אז האבסורד הוא שלמכור חזיר בפסח יהיה מותר, אבל חמץ אסור. זה לא מונע מכירת חמץ, זאת רק הטרדה. הבעיה היחידה שנוצרת בכך היא אולי הפגיעה במגזר הערבי, כאשר בפסח יהיה ניתן לקנות חמץ גם מהמגזר היהודי...".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
פינס. לא אוכל חמץ
צילום: גבי מנשה
צילום: חן מיקא
ביעור חמץ. ארכיון
צילום: חן מיקא
הסירו את אי האמון
צילום: דן בלילטי
מומלצים