שתף קטע נבחר

"נעילת בתי הספר - מחדל של המשטרה"

קצין במשטרת מחוז תל-אביב: "אנחנו נכשלים ומתבזים כל פעם מחדש. גילינו רק בדיעבד כי בפעולה לילית ננעלו 170 בתי הספר בגוש דן". מפקד משטרת תל-אביב, ניצב דוד צור, אמר ל-ynet: "זה קוריוז ויהיו עוד הרבה אירועים כאלה". פעילי הימין מלגלגים: "אם זה המודיעין של המשטרה, המדינה בקנטים"

"הצלחת פעילי הימין לנעול 170 בתי ספר באזור גוש דן היא מחדל של המשטרה". כך אמרו היום (ג') ל-ynet קצינים במשטרה. לדברי הקצינים, שיתוף הפעולה המודיעיני בין המשטרה והשב"כ לקראת ההתנתקות כשל שוב. מפקד משטרת תל-אביב, ניצב דוד צור, מודה שלא היה מידע מודעיני, אך אומר "זה קוריוז ויהיו עוד". פעילי הימין מלגלגים מנגד: "אם זה המודיעין של המשטרה, המצב של המדינה בקנטים".

 

קצין במשטרת מחוז תל-אביב אמר ל-ynet: "אנחנו נכשלים ומתבזים כל פעם מחדש. המשטרה גילתה רק בדיעבד כי בפעולה לילית ננעלו בתי הספר בגוש דן. יש פה פשוט בעיה מודיעינית".

 

קצינים אחרים אמרו שהבעיה אמנם לא נעוצה במודיעין של משטרת מחוז תל-אביב, משום שהפעולות לא מאורגנות באזור, אך לדבריהם, "לא ייתכן שמישהו הלך וקנה מאות שלשלאות ומנעולי תלייה, הדפיס כרוזים רבים, חילק את כל החומר לפעילים, חילק את האנשים לקבוצות, באישון ליל הגיעו לכ-170 מוסדות חינוך בגוש דן, תלו את אותם שלטים, נעלו את השלשלאות ואף אזרח לא דיווח על כך ושום ניידת סיור או שוטר שהיה ברחובות לא הבחינו בכלום - מדובר ממש במחדל".

 

השב"כ שעובד עם המשטרה מעביר חלק מהמידע המודיעיני הקשור לגורמים הרלוונטים במשטרה. יש שטוענים כי זה "הם פשוט לא מצליחים להיכנס לחברה הסגורה הזאת".

 

קצין משטרה מתל-אביב מתח ביקורת על תפקוד השב"כ. "מה אתה חושב שהם לא רוצים הצלחות? הם פשוט מתקשים 'לפצח' את המתנחלים. למשטרה עצמה יותר קשה לבנות כעת מערך מודיעיני שבעצם יהיו צריכים אותו רק עד לחודש אוגוסט. אל תשכח שהמשטרה ממשיכה לטפל כרגיל בפשעים ואף אחד לא נותן לה הנחות בזה".

 

ניצב צור: זה קוריוז ויהיו עוד אירועים כאלה

 

ואילו מפקד מחוז תל-אביב, ניצב דוד צור, אינו מתרגש יתר על המידה מאירועי הלילה. "אמנם לא היה כל מידע מודיעיני לגבי האירוע הבוקר, בו נעלו את בתי הספר, אבל צריך לקחת דברים בפרופורציות הנכונות. שום תלמיד לא נפגע מנעילת השערים, שברובם נפרצו על-ידי עובדי בתי הספר", אמר צור בשיחה עם ynet.

 

"אם אתה שואל האם היה לנו מידע מוקדם? לא ידענו מזה. חלק מפעולות המחאה הן כמו מבצעי חסמב"ה. לצורך העניין, מבחינת קלות הפעולה, אין בעיה לעשות דבר כזה, זו לא אופרציה קשה בה ילד עובר ליד שער בית ספר, לוקח מנעול של אופניים, תולה פתק והולך".

 

לדבריו, "מדובר באנשים שלא באים מתל-אביב אלא מהפריפריות - הילד ששם את המנעול על השער הוא לא היעד שלנו אלא מי שעומד מאחוריו. מדובר בארגון גדול שמארגן את פעולות המחאה האלה, חלקן יותר לגיטימיות חלקן פחות.

 

"אין לנו מודיעין בעניין הזה, אי אפשר גם להפוך את ישראל למדינת משטרה ולהיכנס לתוך מוסדות בני עקיבא ולהתחיל מחר לאגור מודיעין על כל מה שנעשה שם. יש כאן מחאה, חלקה יותר קוריוזית, חלקה יותר מטרידה וחלקה היא פריעת חוק. אפשר להתעסק הרבה עם הקוריוז הזה אבל זה קוריוז ויהיו עוד הרבה אירועים כאלה".

 

גורמי ימין מלגלגים על המשטרה

 

לעומת זאת, שוררת שביעת רצון בקרב גורמי ימין לנוכח הכשלון המודיעיני של המשטרה והצלחת פעולת המחאה שלהם. הם גם מלגלגים על המשטרה: "אנחנו מקווים שהמודיעין שיש לקראדי ולגדעון עזרא נגד הערבים לא דומה למודיעין שיש נגד היהודים. אם כן, המצב של המדינה הוא על הקנטים. ההצהרות הרברבניות של עזרא, קראדי ואילן פרנקו (מפקד מחוז ירושלים) ודומיהן רק גרמו להגברת המוטיבציה". כך אמרו היום ל-ynet פעילי ימין שהיו מעורבים בפעולה.

 

לדבריהם, "אם שרון ימשיך בצעדים שלו, שלא יתפלא שהמדינה תשותק. לא ניתן לנהל סדר חיים תקין כאשר שרון רוצה להרוס חיים של 8,000 יהודים בגוש קטיף ובצפון השומרון".

 

עוד אומרים הגורמים כי "אם תנועת 'רבבה' שלא מונה יותר מ-20 איש הצליחה לשתק 7,000 שוטרים להר הבית, מעניין מה יקרה כשתנועות שונות ובהן אלפי אנשים יעשו פעולות כאלה ואחרות".

 

הביקורת גם מופנית לאנשי השמאל כאשר אותם גורמים אומרים "כל השנים האחרונות, כשאיבדנו יותר מ-1,000 אנשים, אמרו אנשי השמאל כי זהו המחיר שצריך לשלם בשביל השלום וצריך גם לדעת שיהיו קורבנות". על כך אומרים הגורמים לאנשי השמאל "לא נורא אם תעמדו בפקק או שבית הספר של הילד שלכם יהיה סגור, אנחנו בטוחים שעבור השלום המדומה שלכם תסכימו להקריב אפילו יותר".

 

ביהמ"ש: חסימת כבישים - בריונות המסכנת את הציבור

 

בית המשפט המחוזי בתל-אביב דחה היום את ערעורם של שבעה פעילי ימין שנעצרו לאחר שחסמו את נתיבי איילון שלשום. התובע הודיע בבית המשפט כי מחר יוגשו נגד השבעה כתבי אישום.

 

השופט, צבי גורפינקל, מתח ביקורת חריפה על פעילי הימין. הוא כתב בהחלטתו כי "ניתן היה להשלים עם הפגנות בצדי הכביש ועם הנפת שלטי מחאה תוך הבעת מחאות קולניות. אולם לא ניתן להשלים עם חסימת צירים ראשיים, שזהו מעשה הגובל בבריונות ועלול להביא לתקלה חמורה לציבור. אין מדובר רק בגרימת אי נוחות שנגרמת לעשרות אלפי נהגים הנתקעים בפקקים, משום שהפעילים וחבריהם מביעים את מחאתם, אין מדובר רק בשעות עבודה רבות ההולכות לטמיון עקב השבתת הנהגים הממהרים לעבודתם, אלא המעשה גורם לסיכון לשלום הציבור".

 

לדבריו, "חסימת כבישים, בעיקר עורק מרכזי, מונעת מרכבי ביטחון כמו משטרה או מכבי האש להגיע במהירות וביעילות למקומות אירוע והנזק הנגרם עלול להיות קריטי במקרים מסוימים, ומונע מרכבי הצלה להגיע לבתי חולים עם חולים הפצועים שזמן הריפוי הוא קריטי עבורם. חולה לב שנאלץ להמתין שעה בכביש, או יולדת שמצפה ללידה, הנזק שייגרם להם הינו רב כתוצאה מהמעשה ועל כן אין מדובר בזכות ההפגנה, אלא בהפרה בוטה של סדרי החברה".

 

בהכנת הידיעה השתתפה ורד לוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
צילום ארכיון
צילום: תומריקו
צילום: טל כהן
לא ידענו. ניצב צור
צילום: טל כהן
צילום: אבי כהן
הכשלון באיילון
צילום: אבי כהן
צילום: גיל יוחנן
המהומות בהר הבית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים