שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אלי מויאל נותן לאיציק מרדכי ללמד בשדרות

  משרד החינוך אסר אמנם על שר הביטחון לשעבר ללמד בתיכון בגלל עבירות המין שבהן הורשע - אבל לאלי מויאל זה לא מפריע: יש לו חוות דעת משפטית שמתירה את העסקת האלוף במיל', והוא סבור: "האיש כבר שילם את חובו לחברה, יש לו מה לתרום לבני הנוער". משרד החינוך: "אנו נמנעים מלהעסיק אנשים עם עבר פלילי בכלל ועם עבר פלילי בתחום המיני בפרט. מדובר בהחלטה לא ראויה"

  שילם את חובו לחברה? ראש עיריית שדרות, אלי מויאל, החליט אמש (ג') להעסיק את השר לשעבר יצחק מרדכי כמורה בתיכון בעיר. זאת, בניגוד להנחיית משרד החינוך. מויאל אמר ל-ynet: "יש בידי חוות דעת של יו"ר לשכת עורכי הדין בדרום, עו"ד דניאל גרטנר, הקובעת חד משמעית שאין כל מניעה להעסיקו". זאת, משום שמרדכי לא נדון למאסר על העבירות שבהן הורשע.

   

  "הפכו את האדם הזה לצל. רודפים אותו למרות שהוא כבר שילם את המחיר לחברה", אמר מויאל, "אינני מתכוון להצטרף לשיירת המגנים. אני מתכוון לאפשר לבן אדם שיש לו מה לתרום לבני הנוער בשדרות ללמד בעיר". מויאל הוסיף: "אני מתכוון לעמוד מאחוריו, ובזכות חוות הדעת המשפטית הזאת הוא יוכל ללמד אצלנו"

   

  לפני כחודש וחצי נחשף ב-ynet כי השר לשעבר מרדכי עבר להתגורר בשדרות. מרדכי הצהיר כי בכוונתו לסייע לתושבים ככל שיוכל. בין השאר, ביקש להעביר

  שיעורים לתלמידי התיכון "גוטוירט" בעיר, והיוזמה התקבלה בברכה על ידי מנהל בית הספר והעירייה.

   

  אלא שהיוזמה נתקלה בביקורת חריפה. כעשרה ימים לאחר מכן שלחה מנהלת מחוז הדרום במשרד החינוך, עמירה חיים, מכתב לעיריית שדרות, ובו נאמר כי המשרד אוסר על העסקתו של מרדכי כמורה. במכתב נקבע כי "הכוונה להעסיק בבית הספר אדם שהורשע בעבירות מין פסולה - והדבר מעוגן בחוק". מאחרי ההחלטה עמדו שרת החינוך, לימור לבנת, ומנכ"לית משרדה, רונית תירוש.

   

  מרדכי הורשע במארס 2003 בבית משפט השלום בירושלים בעשיית מעשים מגונים בכוח. הוא עירער על הרשעתו לבית המשפט המחוזי ולבית המשפט העליון, אך הערעור נדחה בכל הערכאות. לאחרונה אף נשקלה אפשרות לשלול את דרגותיו של מרדכי בגין הרשעותיו אלה, שיש עמן קלון.

   

  חוות הדעת: "הוא לא נידון למאסר, ולכן מותר לו ללמד"

   

  על חוות הדעת המשפטית חתום עו"ד דניאל גרטנר, מעורכי הדין הוותיקים והבכירים מאזור הדרום. המסמך נושא את הכותרת הספרותית "מפגשים עם מר מרדכי".

   

  בחוות הדעת נאמר כי "ככל שהדבר נוגע לאדם שהורשע בביצוע עבירת מין, חל הסדר מיוחד, והוא החוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות מסוימים,

  החל על העסקת עובדים ומתנדבים. בחוק זה כתוב "מעסיק לא יקבל לעבודה במוסד ולא יעסיק בעבודה במוסד בגיר שהורשע בעבירת מין שאותה ביצע בהיותו בגיר ונידון עליה לשנת מאסר בפועל או יותר".

   

  "יצחק מרדכי", ממשיך גרטנר, "הורשע בביצוע עבירות מין אולם לא נידון לעונש מאסר בפועל. בנסיבות אלה הוראות הדין אינן מונעות את העסקתו לא כל שכן קיום מפגשים שאינם בגדר העסקה".

   

  בחוות הדעת נאמר עוד, כי "כחלק מפעילותו ההתנדבותית מבקשת העירייה שמרדכי ישתתף במפגשים ובהרצאות בפני תלמידים בנושא ביטחון ומורשת קרב, בהתנדבות, וזאת במסגרת הכנת בני נוער לגיוס לצה"ל".

   

  משרד החינוך: מדובר בהחלטה לא ראויה

   

  אם משרד החינוך לא יצליח למנוע זאת, יתחיל מרדכי כבר בימים הקרובים לקיים מפגשים עם תלמידי התיכון הכללי על שם גוטוירט (שבו כבר מלמד ח"כ יוסי שריד). מרדכי יכין את בני הנוער לקראת גיוסם לצה"ל.  

   

  מאז נאסר עליו על ידי משרד החינוך ללמד בהתנדבות בבית הספר, הוא מגיע מדי בוקר אל לשכתו של מויאל. "הגיע הזמן להוריד ממנו את אות הקלון ולתת לבן אדם אפשרות לחזור לחיים של מי שתרם לביטחון המדינה הזאת אולי יותר מכל אדם אחר", אמר ראש עיריית שדרות, "אסור לשכוח שמדובר באדם שקיבל את עיטור העוז, הוא גיבור ישראל - וגם אם שגה צריך לתת לו צ'אנס לתקן".

   

  היועצת המשפטית של משרד החינוך מסרה בתגובה שחוק הפיקוח על בתי ספר, מטיל את האחריות על העסקת אדם בעל עבר פלילי על משרד החינוך. "משרד החינוך נמנע מלהעסיק אנשים עם עבר פלילי בכלל ועם עבר פלילי בתחום המיני בפרט. מדובר בהחלטה לא ראויה. העסקת כל אדם במערכת החינוך טעונה אישור של המשרד ואישור זה לא ניתן במקרה של יצחק מרדכי", נמסר ממשרד החינוך. 


  פורסם לראשונה 13/04/2005 00:07

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום גלי תיבון
  מרדכי. "הפכו אותו לצל"
  צילום גלי תיבון
  צילום: צפריר אביוב
  מויאל. "אעמוד מאחורי מרדכי"
  צילום: צפריר אביוב
  מומלצים