שתף קטע נבחר

כתובת נאצה ב"יד ושם": "היטלר גאה בשרון"

ראש הממשלה, המשתתף במצעד החיים, גינה את כתובות הנאצה שרוססו נגדו ליד "יד ושם". על הקירות נכתב: "שרון ממשיך בדרכו של היטלר" וכן "שרון, היטלר היה גאה בך"

"כל מי שמנסה להשוות את מצב היהודים כיום למצבם בשואה עושה טעות חמורה. ישראל היא מדינה עצמאית עם צבא גדול ויש לה היכולת לעשות את מה שהיא רואה לנכון", כך אמר ראש הממשלה, אריאל שרון, אחר הצהריים (יום ה') לכתבים המלווים אותו ב"מצעד החיים" במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו בפוליין.

 

על ההתנתקות אמר שרון כי "זה דבר מאוד כואב לעשותו, אבל הוא חשוב למדינת ישראל". כ-18 אלף צועדים אחר הצהריים במחנה ההשמדה את "מצעד החיים". בתום המצעד ייערך טקס במקום.

  

מוקדם יותר היום ריססו אלמונים צלבי קרס וכתובות נאצה בגנות ראש הממשלה, אריאל שרון, על כביש המוביל ל"יד ושם" בירושלים. לשון הכתובת: "שרון ממשיך בדרכו של היטלר". 

 

כמו כן, בחזית בניין "הארכיון הציוני", בשדרות שז"ר בירושלים, רוססה כתובת נוספת שלשונה "אריק הולך לפי היטלר".

 

כתובת נאצה נוספת רוססה בצומת הרחובות שדרות הרצל ורופין בירושלים, ובה נכתב: "שרון, היטלר היה גאה בך". משטרת מחוז ירושלים פתחה בחקירת העניין.

 

במשטרת ירושלים מעריכים כי כתובות הנאצה רוססו על רקע אידיאולוגי, וכי צפויות להירשם כתובות נוספות בתקופה הקרובה על רקע התנגדות לתוכנית ההתנתקות.

 

בתקופה האחרונה אירעו מספר רב של מקרים בהם רוססו ברחבי ירושלים ועל מצבתו של יצחק רבין ז"ל כתובות נאצה נגד ראש הממשלה ונגד אישים נוספים על רקע ההתנתקות. בעבר עצרה המשטרה מספר חשודים, חלקם "בזמן אמת", והביאה אותם להארכת מעצר בבית משפט אך בית המשפט שחרר אותם.

 

במשטרה לא יודעים אם מדובר באותה קבוצה, אך אמרו כי "ברור שמדובר באותו רקע".

 

בתוך כך, כוח משטרה הצליח לסכל הבוקר ניסיון חסימה של כביש ירושלים-תל אביב, כנראה על ידי מתנגדי ההתנתקות. הכוח הבחין ליד שורש במספר צעירים כשהם אוחזים בצמיגים ומתקדמים לכיוון כביש ירושלים-תל אביב, ככל הנראה בכוונה לחסום אותו.

 

הצעירים, שראו את השוטרים מתקרבים, זרקו את הצמיגים ונמלטו. משטרת מחוז ירושלים פתחה בסריקות אחריהם. 

 

איתם: מעשה חולני

 

יושב ראש סיעת הציונות הדתית, חבר הכנסת אפי איתם, אמר בעקבות ריסוס כתובות הנאצה נגד ראש הממשלה שרון ליד מוזיאון "יד ושם" כי "אני מגנה בחריפות את המעשה המעוות והחולני של השוואת ראש הממשלה בישראל לצורר הנאצי בעיצומו של יום הזיכרון לשואה".

 

לדבריו, "אותם האנשים האחראים למעשה אינם מייצגים את הציונות הדתית ואת המחנה המתנגד לתוכנית ההתנתקות. מעשים אלו מחללים את זכרם של חללי השואה, פוגעים בניצולים ובבני משפחותיהם וגורמים נזק למאבק נגד העקירה בגוש קטיף".

 

דוברת יד-ושם, איריס רוזנברג, אמרה בתגובה: "יד-ושם סבור שמדובר בחוסר רגישות משווע, בעיקר ביום כזה. יד-ושם חוזר וקורא להימנע משימוש בשואה לצורך מאבקים פוליטיים. זה פוגע בזכרון השואה וברגשות הניצולים והעם".

 

סגנית השר אורית נוקד אמרה בתגובה: "הצטמררתי לנוכח הכתובות המבעיתות שהתגלו בסמוך למוזיאון 'יד-ושם'. איני מצליחה להבין כיצד מוח אנושי יכול להשוות את מנהיג העם היהודי לרוצחו. אני קוראת למשטרה לפעול במלוא המרץ למציאת המרססים".


פורסם לראשונה 05/05/2005 11:49

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. בלי שואה
צילום: איי פי
כתובת הנאצה
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלכס קולומויסקי
איתם. מעשה חולני
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: ערוץ 1
מצעד החיים. היום בפולין
צילום: ערוץ 1
מומלצים