שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נוירופתיה: כשהידיים והרגליים "נרדמות"

  כאבים, הירדמות ותחושת נימול, דקירות או שריפה בידיים או ברגליים, עלולים להיות סימן ראשון לנוירופתיה – מחלה של מערכת העצבים. מה עושים? לאחר האבחון הנכון, תרופות, ויטמינים ומינרלים עשויים לפתור את הבעיה

  זה מתחיל בעיקצוץ קל, תחושת "נמלים מטיילות", וממשיך בזרמים, והירדמות בחלקים שונים בגוף. גם גירוי קל, שבימים כתיקונם הוא נעים, ליטוף או מגע של בד, מעבירים למוח תחושה של כאב, צריבה, המופיעים לעיתים גם ללא כל גירוי חיצוני. נא להכיר: נוירופתיה, מחלה של סיבי מערכת העצבים, שתוקפת אלפי ישראלים מידי שנה.

   

  בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה בהבנת מחלת הנוירופתיה ובאיתור הגורמים לה, אולם לא תמיד הם ברורים לחלוטין. הסיבות הידועות למחלה הן רבות. בחלק מהמקרים פגיעה בעצבים ההיקפיים נובעת מסיבוך של מחלות אחרות כמו במחלת הסוכרת, או במחלות אחרות ובהן אי ספיקת כליות, מחלות כבד, גידולים, מחלות כלי דם, ומחלות דלקתיות.

   

  מה מרגישים?

   

  לרוב נותנת מחלת הנוירופתיה את אותותיה תחילה באיזורים המרוחקים בגוף: בכפות הידיים והרגליים. החולים חשים בדקירות, מתלוננים על הירדמות בעור, נימול, הרגשה של שריפה או בערה. ישנם חולים שמתלוננים על כך שהליכתם דומה לדריכה על סיכות או אבנים. יש החשים זרמים או הרגשה שהעור בגפיים מתוח.

   

  הכאב, סימפטום שכיח בנוירופתיה, יכול להיות חד, עמום או שורף. הוא מופיע ספונטנית או עקב גירוי לעור כמו מגע או דריכה, ולעיתים הוא מציק יותר בלילה. מכאן, שכאבים בלתי מוסברים ברגליים או בידיים יכולים לנבוע ממחלה של עצבי הגפיים. חולשת שרירים, עלולה אף היא להיגרם עקב נוירופתיה.

   

  למה זה קורה?

   

  רבים מחולי הסוכרת סובלים מנוירופתיה, כשכחמישית מהם סובלים מדרגה חמורה של המחלה המאופיינת בכאבים חזקים. הנוירופתיה אצל חולי הסוכרת עלולה להופיע גם בשלבים מוקדמים של המחלה, ולעיתים היא אף הסימן הראשון לקיומה. איזון טוב של רמות הסוכר בדם, מפחית במידה משמעותית את הסיכון לפגיעה בכלי דם ובסיבי העצב, ואת הסיכון ללקות בנוירופתיה.

   

  גורם נוסף העלול לעודד את הופעת המחלה הוא מחסור בוויטמינים בכלל, ובפרט ויטמין B12 המצוי בעיקר בבשר. צמחונים שאינם כוללים בתפריט שלהם תחליפים ל- B12 ואנשים החולים במחלות שלא מאפשרות ספיגת B12 דרך הקיבה ולא מקבלים תחליפים, פגיעים יותר למחלה.

   

  מחקרים מלמדים שעד 30 אחוזים מהאלכוהוליסטים חולים בנוירופתיה. זאת משום שתזונתם לקויה ולרוב חסרה במרכיבי מזון חיוניים. האלכוהול הוא אמנם חומר עתיר אנרגיה, אך זו אנרגיה שאינה מורכבת מאבות המזון ולכן אינה בונה את הגוף. בנוסף, קיימות עדויות שלחומר הפעיל באלכוהול, האתנול, יש השפעה רעילה ישירה על העצבים.

   

  לעתים גם מתפתחת נוירופתיה לאחר זיהום. זאת משום שבמעטפת העצב קיימים חומרים דומים לאלה שבמעטפת החיידקים. הגוף יוצר נוגדנים כדי להילחם בזיהום, אך הם מגיבים גם נגד העצב עצמו, ופוגעים בו.

   

  בשנים האחרונות גילו חוקרים, כי אצל חלק מהחולים שסיבת מחלתם לא אובחנה, נמצא שמערכת החיסון שלהם מייצרת נוגדנים נגד העצבים. במקרים כאלה, טיפול שיוריד את רמת הנוגדנים בדם (כמו: תרופות המדכאות את יצירתם, או החלפת נוזל הדם, הפלסמה, המכילה את הנוגדנים) עשוי לגרום לשיפור משמעותי במצב החולה.

   

  איך מאבחנים?

   

  איבחון המחלה מתבצע על ידי בדיקת נוירולוג, הכוללת בדיקה גופנית של תחושה, מגע, טמפרטורת גוף, ויברציות ועוד. נוסף על כך מבצעים בדיקת הולכה עצבית: מגרים גירוי חשמלי את העצב ובודקים את הולכת הגירוי לאורך העצב.

   

  לאחרונה הוכנסו לשימוש בדיקות חדשניות שהביאו לשיפור ניכר ביכולת האבחנה של המחלה. בשיטה אחת מחברים את החולה למחשב ומספקים לו גירויים של חום וקור או רטט בעוצמות שונות. החולה מתבקש לומר מתי הוא מרגיש שינוי בטמפרטורה או בתנודה. על פי תשובותיו מגדירה התוכנה את סף הגירוי שלו, ולפיו ניתן לקבוע האם מדובר בחולה נוירופתיה.

   

  בדיקה חדשנית נוספת היא ביופסיה של העור. הרופא נוטל דגימה קטנטנה מהעור, צובע אותה וסופר את קצות העצבים עליה. אם המספר קטן מהנורמה מדובר בנוירופתיה.

   

  הבדיקות מאפשרות לאבחן נוירופתיה, אבל כדי לדעת את הסיבה לה, יש לבצע בדיקות נוספות. כבר קרה שבגלל טעויות באיבחון, חולי נוירופתיה רבים עברו ניתוחים לשיחרור לחץ העצבים על מנת להקל על כאבם, כמו ניתוחים לשחרור העצב בשורש כף היד (תסמונת התעלה הקרפלית) ורק לאחר מכן נעשתה האבחנה המדויקת של נוירופתיה.

   

  איך מטפלים?

   

  בכאבים המתלווים לנוירופתיה ניתן לטפל במיגוון צורות: מלבד משככי כאבים רגילים, ישנן תרופות המיועדות להפחתת כאב נוירופתי (כאב שמקורו הוא מחלת העצבים עצמם). למשל - תרופות ממשפחת הטריציקליים. תרופות אלה פותחו במקור נגד דיכאון, אולם מסתבר שיש להן השפעה טובה מאד נגד כאב ממקור נוירופתי.

   

  קבוצה נוספת של תרופות היעילות בהקלה על כאב נוירופתי הן תרופות נוגדות כפיון (אפילפסיה). תרופות אלה מדכאות את מעבר הגירויים בעצבים, ובכך מפחיתות את הכאב. טיפול נוסף הוא על ידי משחה שמופקת מפלפל חריף: משחה זו גורמת לירידה בכמות החומרים שאחראים להעברת תחושת הכאב בעצבים. את המשחה מורחים מספר פעמים ביום, והשפעתה נגד הכאבים מתחילה לאחר שבועיים עד שלושה.

   

  עם זאת חשוב לזכור כי הטיפול העקרי צריך להיגזר מהסיבה שגרמה לנוירופתיה. במידה והנוירופתיה נובעת מסיבוך של מחלה ידועה, סוכרת או חוסר ויטמינים, מומלץ לטפל במחלה הראשונית. כאמור, איזון תקין של רמות הסוכר אצל חולי סוכרת, ימנע את המחלה. אם הנוירופתיה נובעת מתגובה של המערכת החיסונית נגד מערכת העצבים, עובר החולה טיפול מתאים לאיזון מערכת החיסון ולהפחתת התהליכים הדלקתיים.

    

  ייעוץ רפואי: ד"ר רון דבי, מומחה לנוירולוגיה מבית החולים וולפסון והרצליה מדיקל סנטר

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גלית קוסובסקי
  נוירופתיה. הרגשת נימול בחלקי הגוף
  צילום: גלית קוסובסקי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים