שתף קטע נבחר

פעילי ימין חסמו כבישים וצמתים בכל הארץ

מתנגדי ההתנתקות הצליחו לחסום היום במבצע מתואם כ-40 צמתים וכבישים ברחבי המדינה. המשטרה עצרה כמעט 300 מפגינים, אבל לא הצליחה למנוע הפרעות כבדות לתנועה. מחלף גהה, מחלף מורשה, צומת סומך, צומת גלילות, הכניסות לירושלים ולבאר שבע - כולם נחסמו. פעילי הימין: "הצלחה אדירה". במשטרה אומרים: בזמן ההתנתקות - המצב יהיה יותר גרוע

במשטרה אמרו אמנם שהם לוקחים ברצינות את איומיהם של מתנגדי ההתנתקות לחסום היום (ב') צמתים מרכזיים - אך לא הצליחו למנוע הפרעות רבות לתנועה בכל רחבי הארץ. 292 מפגינים נעצרו, ועוד 52 עוכבו לחקירה. בימין מגדירים את שקרה היום "הצלחה מסחררת".  

 

עד שעות הערב היו עומסי תנועה בירושלים בכביש בגין ובכניסה לעיר, במחלף גהה, במחלף מורשה ובכניסה לבאר שבע, אולם הכבישים כבר אינם חסומים. 

 

העצורים יועברו לבית המעצר "מעשיהו", באגף החדש שהוקם בכלא בשביל עצורי ההתנתקות. המשטרה הודיעה לשב"ס כי במשך הלילה תועבר אליהם כמות גדולה של עצורים, ובכלא נערכים לקליטתם. בכביש הגישה למעשיהו פוזרו הערב מסמרים ושמן. בתוצאה מכך, רכב אזרחי שנסע בכביש החליק וגלגליו נוקבו. נוקבו גם גלגליו של רכב מסחרי של שירות בתי הסוהר.

 

קצינים בכירים במשטרה אמרו היום ל-ynet, שבתקופת ההתנתקות הבעיה תהיה גדולה הרבה יותר, מאחר ושוטרים רבים יישלחו לפינוי המתיישבים - ובמקביל, המשטרה תצטרך להמשיך לטפל באירועי שגרה ופרט להם, גם בחסימות כבישים מצד מתנגדי ההתנתקות.

 

"אי אפשר יהיה למנוע את חסימות הכבישים, ניתן יהיה במהירות האפשרית לפתוח אותן", אמרו במשטרה.

 

בכביש גהה, עמדו עשרות שוטרים במקום חסרי אונים נוכח מאות מפגינים שנשכבו על הכביש. במקום גם הובערו צמיגים. כל פעם כשהשוטרים הצליחו לגרור מפגין אחד מהכביש - תפס את מקומו מפגין אחר.

 

המשטרה עצרה עשרות מפגינים. בקשר המשטרתי אמר

אחד הקצינים, כי "מדובר במלחמת התשה". נהגים יצאו מכלי הרכב לצפות במחזה, והכביש נחסם לתנועה.

 

השוטרים הביאו למקום אוטובוס אחד בלבד להסעת העצורים, אך נהג האוטובוס לא הסכים להסיע את העצורים, מאחר ולטענתו מדובר ביותר מדי עצורים. לעצורים לא היה מקום בתוך האוטובוס, אולם השוטרים דחפו אותם בבעיטות לתוכו. בשלב מסוים המשטרה החלה להשתמש בזרנוקי מים על מנת להתיז על המפגינים.

 

חמישה פעילי ימין נעצרו בכביש 4 בין צומת רעננה-צפון לצומת רעננה-מרכז בחשד שהציתו צמיגים במקום. נער בן 16 מרעננה נכווה בעת הצתת הצמיגים והוא פונה לטיפול כשהוא סובל מכוויות בגופו לבית החולים מאיר בכפר סבא.

 

במשטרת מחוז תל אביב הסבירו: פרט למפגינים, היו עוד אירועי שגרה לטפל בהם, והמשכנו לתת שירות לאזרח. אכן היה מערך מוגבר בצמתים, וכאשר שוטרים דיווחו על חסימה שהחלה בצומת מסוים,  מיד הוזנקו למקום כוחות נוספים שניסו במהירות האפשרית לפתוח את ציר התנועה. 

 

מפגינים גם הגיעו לנתיבי איילון צפון, מעט אחרי מחלף רוקח, ולצומת גלילות, אך לא הצליחו לחסום אותם לזמן ארוך.

 

הכניסה לירושלים: עשרות פעילי ימין חסמו את כביש הכניסה לבירה, ובמקום החלו עימותים עם כוחות המשטרה. פעילי ימין פעלו אחר הצהריים גם בסמוך לרשות השידור, בשכונת רוממה שבירושלים. הפעילים ניסו לחסום בגופם את הצומת במקום. כוחות משטרה הוזעקו לאזור. עד עתה נעצרו בירושלים 60 בני אדם, ועוד עשרה במישור אדומים.

 

בכניסה לעיר נעמדו כמה מאות פעילים, רובם בני נוער, וצועקים "מדינת משטרה". כוחות משטרה פועלים בתקיפות כנגד המפגינים ומפעילים פרשים. למקום הגיע מפקד מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו. הכביש פתוח לתנועה

וישנם עומסי תנועה במקום. נהגים רבים מצפצפים לאות הזדהות.

 

בכביש בר-אילן בירושלים תקפו כמה עשרות מפגינים, פעילי ימין, ערבי שנקלע למקום וגרמו נזק כבד לרכבו. כוח משטרה חילץ אותו מהמקום. כמה שוטרים נפצעו במקום קל מיידוי אבנים של מפגינים, וטופלו במקום.

 

גם בכניסה לירושלים יידו מפגינים אבנים לעבר שוטרים. שוטר אחד נפגע באורח קל בפניו. החשוד שפצע את השוטר נעצר והועבר לחקירה. 

 

גם את צומת מורשה הצליחו מתנגדי ההתנתקות לחסום לדקות ספורות בלבד. במקום התפתחו עימותים בין המפגינים לשוטרים. בשלב מסוים המפגינים החלו לרוץ לתוך הכביש, והכביש נחסם לתנועה. כוחות המשטרה החלו למשוך את המפגינים מהכביש.

 

עד ראייה סיפר: "התנועה בצומת נחסמה. המפגינים בהפתעה ובפתאומיות רצים לכביש וחוסמים אותו. השוטרים עצרו אותם ותוך שימוש בכוח מושכים אותם מהמקום. מה שקורה כאן זה בלגן אחד גדול. עשרות מפגינים ועשרות שוטרים אשר נאבקים זה בזה". לבסוף הצליחו השוטרים לפנות את המפגינים מהכביש, עצרו מספר חשודים והתנועה בכביש חודשה. כל העת ריחף מעל מסוק משטרתי אשר דיווח לשוטרים על מה שקורה בצומת.

 

בצפון, הצליחו המפגינים לחסום את צומת סומך, שבין הקריות לאזור שפרעם נחסמה בשעה זו לתנועה על ידי צעירים מתנגדי ההתנתקות שהבעירו צמיגים במקום. כוחות משטרה וכיבוי אש בדרכם לפתיחת הצומת. במקום נעצרו 10 מפגינים, רובם קטינים.

 

אל צומת לב המפרץ בחיפה הגיעו כעשרים בני אדם להפגין נגד תוכנית ההתנתקות. בצומת צבר בקריית ביאליק הפגינו עשרה בני אדם נוספים. בשני המקרים לא נגרמה הפרעה לתנועה.

 

באזור העמקים במספר צמתים התקיימו משמרות מחאה. בכל אחת מהצמתים נמצא מספר מועט מאוד של אנשים, בתוך כך כל הכבישים פתוחים ולא היו כל הפרעה לתנועה.

 

בלוד, ניסו 2 קטינים לחסום את פסי הרכבת בתחנה בלוד. השוטרים עצרו אותם ואין הפרעה לתנועת הרכבות.

 

ליד נען, בכביש 40 בין רחובות לרמלה, נזרקו צמיגים בוערים לכביש. בצומת ביל"ו הפגינו 70 איש שחלקם גם ניסו לחסום את הצומת. 4 מהם נעצרו.

 

בצומת גן הוורדים בכניסה הדרומית לראשל"צ, ירדו 30 איש עם שלטים לכביש. במקום היו שיבושי תנועה קלים, ואחד המפגינים נעצר.

 

מועצת יש"ע: "אין לנו קשר לחסימות"

 

מועצת יש"ע הודיעה כי אין לה כל קשר לאירגון חסימות הכבישים וכי זו אינה דרכה להשפיע על הציבור. עם זאת, אמרו במועצת יש"ע כי האשם במצב זה הוא ראש הממשלה, אריאל שרון שממשיך במדיניותו הדורסנית".

 

מוועד רבני יש"ע נמסר: "אנו מחזקים את ידי אלפי המפגינים והעצורים במאבקם הבלתי אלים נגד גזירת הגירוש והחורבן. אשריכם שנתפסתם במלחמה של תורה".

 

המשטרה פשטה אתמול על משרדי ארגון "הבית הלאומי" בשכונת קריית משה בירושלים ועצרה שניים ממארגני הכנס שנערך בשבוע שעבר בעיר, בו איימו המשתתפים ש"ביום שני הקרוב ייחסם גוש דן". הם אף פרסמו מידע לחוסמי הכבישים באתר האינטרנט שלהם.

 

בדרך כלל, המפגינים אשר חוסמים כבישים מבעירים צמיגים, אולם הפעם התוכנית היתה להבעיר צמיגים אלא להיקשר אחד לשני. במשטרה חששו, כי העובדה שלא יובערו צמיגים תקשה לזהות את המפגינים.

 

במשטרת מחוז תל-אביב כבר נערכים שוטרים מכל יחידות המחוז ובהם גם שוטרי היחידה המרכזית. במקביל לשוטרים שיעמדו בצמתים ויחכו למפגינים מכינים כוח עתודה לכל מקרה.

 

אגף המבצעים הורה לכל המחוזות להגביר את הפעילות, לקיים הערכות מצב מקומיות ולפעול לפיהן. במשטרה הציבו שוטרים בצמתים מרכזיים, ונערכו לביצוע מעצרים. בנוסף הודיעו במשטרה כי בכל מקום שבו יבקשו הפעילים לחסום צמתים תהיה המשטרה ערוכה לתעד את הנעשה.

 

השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, התייחס לחסימות הכבישים בשיחה עם ynet ואמר: "אני מקווה שזה יעבור בשלום. המשטרה תעשה את שלה. אני מקווה שאנשים שמתכוונים לעשות את החסימות יבטלו את תוכניותיהם".

 

אחד משני העצורים שנעצרו בפשיטה על משרדי "הבית הלאומי" הוא שי מלכה. מארגן נוסף עוכב לחקירה ושוחרר זמן קצר לאחר מכן. שני העצורים הועברו לחקירה בתחנת מגרש הרוסים בירושלים. מקורביהם של השלושה אמרו בתגובה: "ישראל הפכה למשטרת מחשבות, המשטרה פועלת כמשטרה בולשיביקית".

 

בפשיטה על המשרדים תפסה המשטרה מנשרים, סטיקרים וכרזות שעליהם נרשמו הודעות לנהגים על חסימות צירים, נוסח: "צומת זה יחסם בקרוב".  

 

מגייסים את המגזר החרדי למאבק

 

בתוך כך מתנגדי ההתנתקות מנסים לגייס גם את המגזר החרדי להצטרף למאבק. בשכונות החרדיות בירושלים ניתלו מודעות הקוראות לציבור החרדי לצאת להפגין ולמחות בפומבי נגד תוכנית ההתנתקות, דבר שעד כה המגזר החרדי לא נטל בו חלק. על המודעות שניתלו בשכונות החרדיות חתומים אדמו"רים.

 

ביום חמישי אחר-הצהריים צפויים החרדים לצאת בהפגנה ולצעוד מבנייני האומה עד לכותל המערבי, שם הם צפויים לומר פרקי תהילים כחלק מהמאבק נגד פינוי הרצועה.

 

אתמול קיימו סטודנטים מאוניברסיטאות שונות, השייכים לתא כתום, ארוחה מפסקת שלאחריה פתחו בשביתת רעב כחלק מהמאבק נגד תוכנית ההתנתקות. בשלב זה החלו 15 סטודנטים לשבות רעב כשהם שותים מים ומיץ, ללא אוכל וללא מרק. הסטודנטים מעריכים כי במהלך הימים הקרובים יצטרפו אליהם סטודנטים נוספים. השביתה היא ללא הגבלת זמן.


פורסם לראשונה 15/05/2005 17:27

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס, אבי כהן, אחיה ראב"ד, שרון רופא-אופיר, רענן בן-צור ואלי סניור; צילום וידאו: פז בר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מני מלר
מחלף מורשה
צילום: מני מלר
צילום: אבי כהן
זרנוקים על כביש 4
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
נערכים לחסימת הצירים
צילום: אבי כהן
צילום: אחיה ראב"ד
מעצר מפגין בצומת סומך
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים