שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מומחה לטרור יהודי: "אין להם אופציות, גם רה"מ בסכנה"
  לדברי אריה פרליגר, הכותב דוקטורט על הטרור היהודי, "לטרור היהודי אין הרבה אופציות, והתנקשות פוליטית תחייב את ההנהגה לחזור ולבקש את אמון העם". אפשרויות פעולה נוספות בהן עשויות לנקוט קבוצות הטרור לדבריו הן התנקשות בחיי אישיות ערבית בכירה או פגיעה במסגדי הר הבית

  "ככל שנתקדם לקראת ההתנתקות מפלס האלימות מצד קיצונים יהודיים יעלה", כך מעריך הבוקר (יום ג') אריה פרליגר, המסיים בימים אלה עבודת דוקטורט בנושא הטרור היהודי, במרכז לחקר הביטחון הלאומי באוניברסיטת חיפה. לדבריו, "אני מניח שיש סכנה לחייו של ראש הממשלה או לחיי אישיות פוליטית בכירה אחרת. לטרור היהודי אין הרבה אופציות, והתנקשות פוליטית תחייב את ההנהגה לחזור ולבקש את אמון העם".

   

  אפשרויות נוספות, בהן עשויים לטענתו לנקוט מתנגדיה הקיצוניים של תוכנית ההתנתקות, הן התנקשות באישיות ערבית-פוליטית בכירה, או פגיעה במסגדי הר הבית - דבר שיביא לכאוס ואלימות באזור כולו. אלימות שתהיה קשה עשרות מונים מזו שנראתה לאחר הרצח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה, או לאחר פתיחת מנהרת הכותל.

   

  פרלינגר התייחס לדיווחי השב"כ, לפיהם הצליח לסכל פיגוע בהר הבית, ואמר כי האישים העומדים מאחורי התכנון רחוקים מלהיות מקצועיים. "זו היתה התארגנות בשלבים ראשוניים. כדי להוציא מעשים כאלה אל הפועל צריך תשתית אופרטיבית די רחבה, מודיעין מתוחכם, ויכולות לחדור את כל רשתות ההגנה - משטרת ישראל, השב"כ ועוד. החשודים שנחשפו הפעם, לא הצליחו אפילו לשמור על רמה סבירה של מידור וסודיות", טען.

   

  "לקחת את הקיצוניות צעד אחד קדימה"

   

  "יש אנשים שמבחינתם אין מטרה יותר חשובה כרגע, מאשר לבטל את תהליך ההתנתקות. השטח בוער, אנשים נמצאים בסערת רגשות, ומאמינים שהם צריכים לעשות משהו כדי להציל את עם ישראל", הסביר פרליגר. "מבחינתם, היפרדות מעזה היא היפרדות מהתשתית הרעיונית שעליה הם גדלו, של אתחלתא דגאולה.

   

  "במקרה של קיצוני הימין, יש ביניהם כאלה המוכנים לקחת את הקיצוניות צעד אחד קדימה. הפעילות שלהם מתגברת בעיקר כאשר הם מאמינים שיש להם גב אידיאולוגי, וככל הנראה יש להם. גם אחרי חשיפת המחתרת היהודית בשנות ה-80, וגם אחרי רצח רבין, התברר שיש רבנים שנותנים את הגושפנקה האידיאולוגית למעשי טרור".

   

  פרליגר התייחס גם לטיפול המדינה בנושא וטען כי היא מעולם לא דיכאה את הארגונים שנחשפו. כך נדונו ראשי המחתרות שפעלו בשנות ה-50, 'צריפין' ו'ברית הקנאים' , לעונשי מאסר של חודשים ספורים, וחברי המחתרת היהודית שנחשפה בשנות ה-80, "זכו לטיפול רך ופייסני, שנבע מהסיטואציות הפוליטיות באותה תקופה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אריה פרליגר
  צילום: איי פי
  "סכנה לחייו". שרון
  צילום: איי פי
  צילום: סבסטיאן שיינר
  פגיעה תביא לאלימות. הר הבית (ארכיון)
  צילום: סבסטיאן שיינר
  מומלצים