שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בית ליברמן: גלגוליו של מבנה
  המוזיאון העירוני של נהריה שוכן במבנה שמספר, כמו המוצגים בתערוכה, את סיפורה של המושבה הייקית שהפכה לעיר צפונית
  מכאן יצאו לפעולות לוחמי מחלקת הסיירים של הפלמ"ח וכאן הסתירו אנשי פלי"ם מעפילים בלילה הראשון שלהם בארץ. בהמשך הוסב המקום לבית ספר תיכון ומוקד לקייטנות ילדי עולים ואחר כך עמד בשממונו במשך שנים ארוכות, עד שהופרח והפך למוזיאון העירוני של העיר נהריה – "בית ליברמן". המוזיאון נושק לקניון בכניסה לעיר, על כביש עכו-נהריה.

   

  המבנה היפהפה הוקם כבר במאה ה-19. בתקופת המאורעות התגוררו בו חברי גרעין של קיבוץ עברון הסמוך, שהגנו על המקום ובנו על גגו מגדל תצפית.

  מכאן יצאו ב-1938 מקימי שבי-ציון, יישוב שעלה על הקרקע במסגרת יישובי "חומה ומגדל".

   

  במבנה התגורר בעבר ד"ר בנדיקט ליברמן, בנו של פיליפ ליברמן, שלפני 70 שנה רכש את גוש הקרקעות ובו הבית. בנדיקט התגורר בו עד יום מותו, בשנת 1950. לאחר מותה של קלרה, רעייתו, ב-1968, הוזנח האתר והפך לחורבה. היורשת, רחל אבנין-ליברמן, בתה של קלרה, החליטה שאי אפשר יותר לשאת את החרפה והגיעה לסיכום עם העיריה לגדר את הבית. בסופו של דבר הוא הפך למוזיאון עירוני.

   

  במוזיאון תצוגה המתארת את ניצני הקמתה של נהריה בשנת 1934, אוסף פריטים מתקופת המעברה (פרימוסים, פתיליות), רובים ישנים נושנים, תצלומים, כרזות, מודעות וגם התכתבויות אותנטיות השופכות אור על נהריה הצעירה, אותה מושבה ייקית שהיתה ואיננה. תערוכות האמנות במקום מתחלפות מדי פעם.

   

  בית ליברמן, הגדוד ה-21 נהריה, פתוח א'-ה' 13:00:09-00, ב' ו-ד' בין השעות 19:00:16-00, שישי 12:00:09-00, שבת 14:00:10-00. טל' 9821516  04.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בית ליברמן: גלגוליו של מבנה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רוני שיצר
  בית ליברמן. חתיכת היסטוריה
  צילום: רוני שיצר
  המוזיאון. פריטים מתקופת המעברה
  צילום: אורן יהודה
  מומלצים