שתף קטע נבחר

הושק מנוע החיפוש של BitTorrent

מנוע החיפוש החדש מאפשר למצוא קבצים ברשת, המשמשת להפצת סרטים, תוכנות, משחקי מחשב ותוכניות טלוויזיה

בראם כהן, מפתח רשת שיתוף הקבצים BitTorrent, השיק מנוע חיפוש חדש המאפשר למצוא קבצים ברשת, המשמשת להפצת סרטים, תוכנות, משחקי מחשב ותוכניות טלוויזיה. ההשקה מתבצעת מוקדם מהצפוי, יום אחד בלבד לאחר שסוכנים פדרליים הביאו לסגירת Elitetorrents.org, ששימש להפצת סרטים חדישים ברשת ביטורנט, בהם "נקמת הסית'", האחרון בטרילוגיית "מלחמת הכוכבים", וזאת, שעות לפני הקרנת הבכורה שלו.

 

היתרונות של ביטורנט

 

בניגוד לרשתות שיתוף קבצים אחרות, פרוטוקול BitTorrent המקורי לא כלל מנוע חיפוש ומתבסס על קבצים קטנים בשם torrents, שגודל כל אחד מהם כמה עשרות קילובייטים. בקבצים אלה, המאוחסנים על שרת (טראקר), משולבת חתימת הקובץ הגדול המקורי וכתובות המחשבים בהם הוא מאוחסן. תוכנות שיתוף קבצים שתומכות בפרוטוקול יודעות לקרוא את קובץ ה-Torrent מהטראקר, לגשת למחשב בו הוא שמור "ולשדך" בינו לבין מחשבי הגולשים המעוניינים להוריד אותו.

 

ההורדה עצמה מתבצעת במספר שלבים: ראשית, הקובץ המקורי מחולק למספר חלקים, ואז מוצע לכל הגולשים שביקשו להורידו, במקביל. לאחר שהסתיימה ההורדה, התוכנה מחברת בחזרה את החלקים לכדי קובץ אחד, שבו ניתן לצפות במחשב. זמני ההורדה המהירים של הרשת הפכו את ביטורנט במהרה לאחת משתי רשתות שיתוף פופולריות ברשת, ולערוץ המועדף להורדת סרטים חדישים, משחקי מחשב ותוכניות טלוויזיה, שעות ספורול לאחר שידורן.

 

החסרונות

 

החסרון העיקרי של רשת ביטורנט הוא חוסר הידידותיות שלה והקושי שהערימה על המשתמשים, שנדרשו לאתר את אתרי הטראקר בעצמם. אמנם, יש אתרים כמו BitGoogle, המתבסס על מנוע החיפוש גוגל, המאפשרים למשתמשי BitTorrent לאתר קובצי Torrent, אולם כהן טוען כי מנוע החיפוש החדש טוב יותר ממתחריו. ניתן להקליד במנוע החיפוש כל שם של סרט, תוכנה או תוכנית טלוויזיה, ובדף התוצאות יוצגו כל קובצי ה-torrents המובילים לתוכן המבוקש. עם לחיצה על אחד הקישורים תחל ההורדה באמצעות אחת מתוכנות הלקוח של ביטורנט (אשר הותקנו במחשב מבעוד מועד).

 

על פי בדיקת ynet, מנוע החיפוש החדש עובד במהירות ומספק תוצאות מגוונות, כולל קישורים לתכנים המוגנים בזכויות יוצרים, אם כי חלק מהקישורים שהוצגו אינם פעילים.

 

לקראת השקת מנוע החיפוש החדש הופצה גם גירסה חדשה של תוכנת BitTorrent המקורית, החוסכת מהמשתמש את הצורך לאתר את הטראקרים, אתרי אינטרנט המאחסנים את קובצי ה-torrent. זאת, בדומה לגירסה האחרונה של תוכנת Azureus, לקוח נוסף של BitTorrent, שפועלת אף היא ללא שרתים. לקוח ה- BitTorrent המבוזר הראשון הייתה תוכנת eXeem, שהושקה בשנה שעברה ימים מעטים לאחר סגירת הטראקר Suprnova.org. תוכנת eXeem שילבה מנוע חיפוש, כמו זה המשולב בקאזה או eMule, וחוסכת לגולשים את החיפוש המייגע אחר קבצי טורנט באתרי הטראקרים.

 

המעבר של רשת BitTorrent למודל מבוזר, שהואץ בעקבות המאבק של התאגידים ההוליוודיים ברשת, עשוי לתרום לשרידותה ולהקשות מאוד על בעלי הזכויות, לאחר שהביאו לסגירת טראקרים רבים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים