שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  "הבימה": השחקנים והיוצרים נגד הצעת הנאמן

  עו"ד אלי זהר, פרקליט ועד השחקנים והיוצרים בתיאטרון, דוחה את ההצעה לשינוי המבנה המשפטי של התיאטרון - וטוען כי מדובר ביצור כלאיים שמטרתו לאפשר זיקה של משרד התרבות למינוי מנכ"ל התיאטרון הבא

  עו"ד אלי זהר, המייצג את ועד השחקנים והיוצרים של תיאטרון "הבימה", קיים הבוקר (ב') תדרוך עיתונאים והודיע כי ידחה את הצעת הנאמן הציבורי רו"ח שלמה שחר, לשינוי המבנה המשפטי של התיאטרון.

   

  עו"ד זהר אמר כי הצעת הנאמן אינה מקובלת על מרשיו ופירט את הפגמים שהוא מוצא בה. לדבריו "בעוד שבית המשפט העליון קבע שהגיע הזמן ש'הבימה' יעבוד כגוף עצמאי ולא ככזה השייך לרשויות המדינה, ההצעה היא עבודה בעיניים שמנסה ליצור יצור כלאיים שכאילו עובד עצמאית אך נשלט על ידי הממשל".

   

  בתשובה הרשמית שנשלחה בסופ"ש האחרון לנאמן הציבורי כתב עו"ד זהר: "ההצעה אינה משרתת את המטרה לשמה נועד שינוי המבנה המשפטי, אינה עולה בקנה אחד עם פסק דינו של בית המשפט העליון ועם עמדת היועץ המשפטי לממשלה, כפי שהוצגה בבית המשפט העליון. מרשנו סבורים, בכל הכבוד הראוי, כי ההצעה לוקה בפגמים יסודיים שהותרתם תהיה בכייה לדורות ושתוצאתם תהא שבמקום לנצל את ההזדמנות ליצירה של מבנה משפטי מוצק לשנות דור, יפעל התיאטרון במבנה שעטנז רעוע המנציח את הפגמים שבמבנה הקיים ומוסיף עליהם פגמים נוספים, כשהעיקרי בהם הוא התלות ברשויות השלטון ונבחריו".

   

  זהר טוען כי בעוד שבית המשפט העליון כיוון לכך שהנאמנות תעלם מן העולם ובמקומה תקום חברה לתועלת הציבור שתנהל את התיאטרון, הצעתו של הנאמן הציבור מותירה את ההקדש על כנו ובעמדה של שליטה על כל ההחלטות המרכזיות בפעילות התיאטרון. "למותר לציין כי המנכ"ל הראשון של החברה לתועלת הציבור ימונה על ידי האסיפה הכללית ובמילים אחרות על ידי מועצת הנאמנים הראשונים שהם חברי הוועדה המייעצת לנאמן הציבורי, שמונו לתפקידם על ידי שרת החינוך והתרבות", כותב זהר, "יוצא כי לפי המבנה המוצע, מתקיים קשר קבוע וברור בין החברה וההחלטות המרכזיות המתקבלות בה לבין רשויות המדינה".

   

  זוהר רומז כי ההצעה נועדה להבטיח זיקה של משרד החינוך למינוי המנכ"ל ובכך הצטרף לרמיזות קודמות שהעלה מנכ"ל התיאטרון היוצא, יעקב אגמון. פגם נוסף לכאורה עליו מצביע זהר הוא היעדרה של נציגות לשחקנים וליוצרים במועצת הנאמנים, באסיפה הכללית ובדירקטוריון המוצע. עוד מדגיש מכתב התשובה את נחיצותה של פעילות משותפת של שתי פונקציות ניהוליות, האחת של מנהל אמנותי והשנייה של מנכ"ל וכן כי "הדגם שהיה נהוג בתיאטרון בחלק מתקופת כהונתו של יעקב אגמון כמנכ"ל היה נכון לשעת משבר, אולם אין מקום להמשיך בו לאחר שזו הסתיימה, בוודאי שלא כדגם לפעילותו של התיאטרון לשנות דור הבאות".

   

  המכתב יוצא נגד הפיכתה של הוועדה המייעצת לנאמן ובה ורדימוס זיילר, אורה גולדנברג, איציק יושע, זלמן שובל ושלמה בר שביט, לחבר הנאמנים הראשון של החברה לתועלת הציבור. "ועדה זו היתה מעורבת בכל ההליכים שהתקיימו והיתה חלק מחילוקי הדעות בין הצדדים המעורבים. העובדה שחברי הוועדה נבחרו אישית על ידי שרת החינוך ומונו כנאמנים וכחברי האסיפה הכללית של החברה המיועדים למנות מנכ"ל יש בה פגם ענייני ואסתטי ניכר שכן כיצד יכולים מי שהמליצו על יצירת מבנה משפטי מסוים לנהלו".

   

  הנאמן הציבורי שחר אמר בתגובה: "המכתב הגיע אליי ביום חמישי ובעקבותיו קבענו ישיבה בתחילת השבוע הבא. גם תגובותיהם של נציגות העובדים והמנכ"לים הזמניים של התיאטרון, להצעה לשינוי המבנה המשפטי התקבלו על כל הערותיהם. הדגם הוצע על ידי משרד המשפטים אחרי שנעשתה עבודה רצינית, רחבה ומעמיקה. אני זה שמוביל את המהלך ולכן אומר בצורה הכי ממלכתית כי ביקשנו הערות ונתייחס אליהם במסגרת דיון פתוח. ההחלטות שיתקבלו  יהיו כאלה שיעמידו את טובת התיאטרון בראש".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עוד" זהר. זו עבודה בעיניים
  רו"ח שחר. ביקשנו הערות ונתייחס בהתאם
  לאתר ההטבות
  מומלצים