שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל לעיתון ערבי: ניתן לוותר על הגולן

אם תימצא "הנהגה רצינית" בסוריה, אומר יעלון בראיון פרידה ליומון הנפוץ והמשפיע בעולם הערבי, אפשר להגן על ישראל מקו אחר; אבו-מאזן "לא מגלה נחישות", והחמאס מתחזק; האינתיפאדה הייתה החלטה אסטרטגית של ערפאת, "בלי קשר לעליית שרון להר הבית"; ואת מדיו הוא פושט "במצפון שקט, עם צער על מותם של חפים מפשע בשל טעויות". דברים שרואים משם

הרמטכ"ל נפרד לא רק מצה"ל, הממשלה והציבור הישראלי. רגע לפני שהוא פושט את מדיו, מצא לנכון רב-אלוף משה יעלון להיפרד גם מהפלסטינים ומשכנינו הערבים. בראיון מיוחד, שהעניק לעיתון הלונדוני "א-שרק אל-אווסט", הנפוץ והמשפיע בעולם הערבי, הוא אומר: יעברו עוד שנים רבות עד שיגלידו הפצעים ויסתלקו רגשות האיבה.

 

במהלך הראיון מטיל הרמטכ"ל היוצא "פצצה": ניתן לסגת מרמת-הגולן. "ישראל תוכל להגן על עצמה מקו חלופי. אך זאת בתנאי שאכן יהיה שלום, ותימצא מנהיגות סורית רצינית".

 

הסערה הפוליטית: "הוא התחיל קמפיין במדים"

 

יעלון, שיעביר מחר את שרביט המפקד לדן חלוץ, מותח בראיון ביקורת על תפקודו של ראש הרשות, אבו-מאזן. לדבריו, הוא היה חייב לעצור את מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, לאחר שהתנועה קיבלה על עצמה את האחריות לפיגוע בסטייג' בתל-אביב. 

 

"אנו חשים שאבו-מאזן מהסס מאוד ולא רואים אצלו נחישות או התקדמות רצינית", אומר רב-אלוף יעלון. "העניינים זזים באופן איטי ומועט, ובו בזמן, הארגונים מנצלים את המצב כדי להתחזק. החמאס ממשיך לייצר רקטות ולהבריח נשק מסיני לרצועה ולגדה. היה עליהם להתחיל ברפורמות ולא להמתין לצורך כך ארבעה חודשים. היה עליהם להבהיר לחמאס ולאחרים שהם לא יקבלו את הדרך הזאת. אני לא יודע אם היה טעם לשתפם בבחירות לפני שיהפכו למפלגה פוליטית".

 

קורס מזורז בערבית

 

בראיון מתייחס הרמטכ"ל היוצא בהרחבה לאינתיפאדה, שליוותה את כהונתו והעסיקה אותו במרבית הזמן. את עיקר האחריות הוא מטיל על ערפאת, ש"התחמק מאינספור הזדמנויות להשיג הסכם שלום עם ברק, והסכם הפסקת אש אחרי פרוץ האינתיפאדה".

 

"השתכנעתי", אומר יעלון, "שההנהגה הפלסטינית הקודמת לעולם לא תתקדם, משום שערפאת לא רצה הפסקת אש. הוא סבר שהחברה הישראלית תישבר בשל האלימות, אולם היא לא נשברה. כבר בסוף 1996, כאלוף פיקוד מרכז, הכנתי מסמך בו הבהרתי באופן ברור שערפאת ילך למלחמה בספטמבר 2000. אמרתי זאת לאחר שראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו, הודיע שיגיע להסדר קבע עם הפלסטינים בתוך 15 חודשים, אך ערפאת החל להתכונן למלחמה.

 

"גם אם שרון לא היה עולה להר הבית, הוא היה מוצא סיבה אחרת לפתוח בעימות, שאין לו סממן עממי, אלא מתקפת טרור מזויינת. אמנם, הם ניסו להוציא את התלמידים מבתי-הספר, אולם התופעה הבולטת הייתה ירי של אש חיה על אזרחים ישראלים. ערפאת הקים לתחיה את ארגון הפתח המזויין, ואנחנו יודעים שהיה על כך ויכוח פנים פלסטיני". 

 

לרמטכ"ל היוצא יש כמה בשורות לקוראיו הערביים. לישראל, הוא מגלה, יש קשרים ביטחוניים עם כמה מדינות ערביות, חלקן במפרץ ובצפון אפריקה. "יש לי קשר מצויין עם הרמטכ"ל הירדני וקציניו הבכירים, ואנחנו בקשר מתמיד איתם. למרבה הצער, אין לנו קשרים דומים עם מצרים, אולם יש לנו קשרים כלליים חיוביים איתם".

 

את ראיון הפרידה פתח "בוגי" במספר מילים בערבית. למראיין המופתע, נזיר מג'אלי, הסביר שעבר קורס מרוכז כאשר שימש כראש אגף המודיעין. מאז הוא מצליח לקרוא, ומבין את עיקרי הנאומים. את שירותו הצבאי מסיים יעלון "במצפון שקט", למרות שהוא "מצטער על מותם של חפים מפשע, שנהרגו בשל טעויות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
במצפון שקט. יעלון בצפון
צילום: דובר צה"ל
צילום: איי פי
לא נחוש. אבו-מאזן
צילום: איי פי
צילום: איי פי
מחכה להנהגה רצינית. אסד
צילום: איי פי
מומלצים