שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הכל על כולסטרול: אתם שאלתם, המומחים ענו

  למה כולסטרול גבוה מזיק לנו? מי נמצא בסיכון לכולסטרול גבוה? האם פעילות גופנית ותזונה נכונה מורידות כולסטרול? מהי טרשת עורקים? • מאות פנו אתמול לקו הפתוח שקיימו "ידיעות אחרונות" עם רופאי "החברה לחקר, מניעה וטיפול בטרשת עורקים"

  שלשום פרסמה החברה לחקר, מניעה וטיפול בטרשת עורקים המלצות חדשות למניעת מחלות לב וכלי-דם. בעקבות ההנחיות החדשות, כ-100 אלף איש בישראל נוספו לרשימת האנשים בסיכון. לרגל ההמלצות החדשות קיים "ידיעות אחרונות" קו פתוח בשיתוף עם החברה לחקר, מניעה וטיפול בטרשת עורקים.

   

  למאות הפונים ענו ד"ר דב גביש, מנהל מחלקה פנימית א' בבית-החולים "וולפסון", ד"ר אבישי אליס, מנהל מרפאת ליפידים בבית-החולים "מאיר", ד"ר דרור דיקר, מזכיר הפורום למניעת מחלות לב, וד"ר חיים יוספי, מנהל מרפאות הלב בבית-החולים "ברזילי". להלן מקצת השאלות והתשובות.

   

  מהן ההנחיות החדשות ובמה הן שונות מההנחיות שפורסמו לפני חמש שנים?

   

  כל אדם עם שניים או יותר גורמי סיכון למחלת לב או לסוכרת – כגון אדם המעשן או סובל מהשמנת יתר – רמת הכולסטרול הרע (LDL) בדמו צריכה

  להיות פחות מ-130 מיליגרם לדציליטר. זאת בניגוד להמלצות שניתנו לפני חמש שנים, שלא התייחסו לאנשים עם גורמי סיכון כאל קבוצה נפרדת והמליצו על רמת כולסטרול רע של עד 160.

   

  על-פי ההנחיות החדשות, חולים הסובלים מסוכרת או ממחלת לב וכלי-דם יחד עם גורמי סיכון אחרים – רמת הכולסטרול הרע בדמם צריכה להיות מתחת ל-70 מיליגרם לדציליטר. ההנחיות הקודמות קבעו כי הרמה המומלצת היא 100 מיליגרם לדציליטר. ערכי השומן הטוב בדם (HDL) ירדו מ-200 מיליגרם לדציליטר ל-150 בלבד.

   

  ועוד: עד היום התייחסו הרופאים ללחץ-דם של 90/140 כנורמלי. ההנחיות החדשות קובעות כי לחץ-דם של 80-89/120-139 כבר נחשב לנטייה ללחץ-דם גבוה, ויש להתייחס לכך בטיפול הרפואי. כן יש לטפל בכולסטרול רע גבוה בתוך 10 ימים מרגע בו התרחש אירוע לבבי.

   

  לפי מה קובעים את ההנחיות והטיפולים? למה בעצם צריך לשנות אותם?

   

  הנחיות ועקרונות הטיפול בהפרעות בשומני הדם והכולסטרול מתעדכנות על-פי התקדמות הידע הנצבר ואמצעי הטיפול המתפתחים עם השנים, ומבוססות על מחקרים גדולים המקיפים אלפי אנשים, שתוצאותיהם בעלות משמעות סטטיסטית. האיגודים הרפואיים המקצועיים בכל מדינה מאמצים את ההנחיות ועורכים בהן תיקונים הכרחיים, על-פי סוג האוכלוסייה.

   

  מה המשמעות בפועל של ההנחיות החדשות?

   

  יעדי הכולסטרול החדשים יגרמו לכך שרבים יצטרכו לקחת תרופות חדשות או להגדיל את המינון בנטילת התרופות הקיימות להורדת שומנים בדם וכולסטרול.

   

  מדוע כולסטרול גבוה מזיק בכלל? הבנתי שהוא דווקא טוב לפוריות ולמוח. האם זה נכון?

   

  כולסטרול הוא חומר חיוני לגוף. הוא מרכיב חיוני בדפנות התאים, אבן הבניין להורמונים הסטרואידים ומרכיב חשוב בנוזל המרה. עם זאת, רמות גבוהות של כולסטרול מהוות גורם מרכזי בהתפתחות טרשת עורקים. כמויות הכולסטרול בדם הדרושות לתפקוד גוף תקין נמוכות אף מערכי המטרה המחמירים ביותר, כך שלרוב האנשים יש רמות כולסטרול גבוהות מהנדרש.

   

  מהי טרשת עורקים ולמה היא גורמת?

   

  טרשת עורקים היא תהליך שבו מתפתח בדפנות כלי-הדם רובד הגורם להפרעה באספקת הדם לאיברים (לב, כליות, מוח, רגליים) ולפגיעה בתפקודם. תהליך היווצרות הרובד הטרשתי הוא איטי והדרגתי ומתחיל כבר בילדות, כשקצב ההתפתחות תלוי בגורמי הסיכון ואיזונם. הסכנה היא שהרובד הטרשתי ההולך וגדל יגרום ליצירת קריש-דם, שיחסום בפתאומיות את כלי-הדם לחלוטין, כפי שקורה בהתקפי לב ובאירועים מוחיים. טיפול ואיזון גורמי הסיכון מוריד ואף עוצר את קצב התפתחות הרובד הטרשתי.

   

  הרופא אמר לאמא שלי שיש לה כולסטרול גבוה מאוד, והיא צריכה טיפול. מה זה אומר לגביי?

   

  אם לאמך כולסטרול גבוה מאוד, כדאי שתיגש לרופא ותבקש שתבוצע גם לך בדיקה של רמת הכולסטרול והשומנים וכן הערכה כוללת של הסיכון לפתח מחלת-לב. חשוב לציין שלחלק מהאנשים פגם מולד (גנטי) ביכולת להוריד את רמת הכולסטרול הרע בדם. במקרים אלה לדיאטה ולשינוי אורח חיים השפעה מעטה יחסית על רמת הכולסטרול, ולכן יש חשיבות לזיהוי לטיפול בתרופות ממשפחת הסטטינים כבר בגיל צעיר יותר.

   

  האם פעילות גופנית משפיעה על רמות הכולסטרול?

   

  פעילות גופנית קבועה בהחלט חשובה להקטנת הסיכון לפתח מחלת-לב. השפעתה על שומני הדם אינה גדולה, אבל היא בכיוון הנכון של העלאה מסוימת של הכולסטרול הטוב והפחתה בשומנים. השפעתה פחותה יחסית על הכולסטרול הרע.

   

  לאחרונה גילו אצלי טריגליצרידים גבוהים. האם זה נדיר ומה צריך לעשות?

   

  עלייה בטריגלצרידים היא תופעה שכיחה למדי וקיימת בכשליש מהאוכלוסייה. רמה נמוכה מ-150 מיליגרם נחשבת תקינה. אם הטריגליצרידים גבוהים יותר כדאי להפחית צריכת סוכרים ואלכוהול, ולבקש ביצוע פרופיל שומנים מלא תוך התייעצות עם הרופא לגבי הטיפול.

   

  מה הסיכוי שלי לקבל התקף-לב, אם אני מעשן ויש לי כולסטרול רע גבוה (מעל 200)?

   

  השילוב של עישון וכולסטרול רע גורם לסיכון של 10-20 אחוז לפתח אירוע לבבי תוך 10 שנים. הסיכון עולה אם אתה סובל מגורם סיכון נוסף, כמו יתר לחץ-דם. רמת הסיכון לפתח מחלת-לב נקבעת בהתאם לחישוב של כלל גורמי הסיכון ולא מתייחסת רק לרמת הכולסטרול הרע.

   

  כך למשל אדם שרמת הכולסטרול הרע בדמו היא 130 מיליגרם והוא גם מעשן וגם סובל מיתר לחץ-דם ו/או סוכרת וכבר היה לו אירוע לבבי – ייחשב כבעל סיכון גבוה מאוד ויהיה צורך בטיפול שיוריד את הכולסטרול הרע מתחת ל-70. אבל באדם עם רמת כולסטרול זהה וללא כל גורמי סיכון לא יהיה צורך בטיפול. אם יש לחולה רק שני גורמי סיכון, כמו לחץ-דם גבוה ורקע משפחתי של מחלות-לב, מטרתנו תהיה להוריד את הכולסטרול הרע לרמה של 100 מיליגרם.

   

  התגלה אצלי כולסטרול רע גבוה, בערך 250. הרופא רשם לי תרופה, אבל הבנתי שאפשר להסתדר גם עם תזונה נכונה ושמן דגים.

   

  במקרה המתואר הערכים של הכולסטרול הרע גבוהים מאוד ואתה חייב ליטול את התרופה. הדיאטה חשובה, אבל בהחלט לא מספיקה. כל הדיאטות מורידות את רמת הכולסטרול ב-5 עד 15 אחוז לכל היותר. לכן בערכים כה גבוהים הדיאטה קרוב לוודאי לא תספיק.

   

  כל כמה זמן צריך לבדוק את רמות הכולסטרול? האם זה תלוי בגיל או בעוד גורמים, ואם כן מהם?

   

  כדאי לכל אדם מעל גיל 18 לדעת מה רמת הכולסטרול שלו. גם ילדים להורים עם כולסטרול גבוה כדאי לבדוק לפחות פעם אחת. אם התוצאה תקינה, אפשר לחזור על הבדיקה כל שנתיים. במידה והתוצאה אינה תקינה, נדרש טיפול ויש צורך במעקב פעמיים עד שלוש בשנה. אם יש גורמי סיכון נוספים, כמו לחץ-דם גבוה, סיפור משפחתי, סוכרת והשמנת יתר, חייבים לבצע פרופיל מלא מהר ככל האפשר בכל גיל. אם רופא המשפחה לא מציע את הבדיקה בעצמו, יש לבקש ממנו הפניה לבדיקה.

   

  רציתי לברר אם אני יכולה להפסיק את התרופה שנתנו לי לכולסטרול, כי הרופא אמר לי שאני ממש מאוזנת עכשיו מבחינת רמות הכולסטרול.

   

  הטיפול בכולסטרול גבוה הוא ממושך ותועלתו מושגת רק על-ידי שמירה לאורך זמן על ערכים תקינים. כך שאם התחלת בטיפול והגעת לתוצאה טובה, ההמלצה החד-משמעית היא להתמיד בטיפול לאורך שנים.

   

  אני מטופלת כבר כמה שנים בתרופה להורדת כולסטרול, אבל לפי הבדיקות הכולסטרול שלי עדיין גבוה. מה אפשר לעשות?

   

  אם למרות טיפול התוצאה עדיין גבוהה, יש לבדוק עם הרופא את האפשרות להעלות את מינון התרופה או להחליף אותה לאחת מהתרופות האחרות להורדת הכולסטרול. חשוב לדעת מה הערך שאליו שואפים ולדעת כי בנוסף לסטטינים המוכרים, שמורידים את הכולסטרול הרע בסדר גודל של עד 30 אחוז, יש היום סטטינים אחרים שמורידים את הכולסטרול ב-55 ואפילו 60 אחוז.

   

  גם שילוב של סטטינים עם תרופה המעכבת כולסטרול יכול להגדיל את היכולת להוריד את הכולסטרול הרע. עם זאת, חלק מהתרופות הללו עדיין אינן בסל התרופות או מוגבלות בהתוויותיהן.

   

  אני מטופל בתרופה לכולסטרול כבר כמה שנים, אבל קראתי שהתרופות הללו מגבירות את הסיכון לפגיעה בכבד ובכליות. האם זה בטוח להמשיך בטיפול?

   

  שכיחות תופעות הלוואי מזערית ביחס לתועלת. רק אדם אחד מתוך 365 אלף עד מיליון מהמטופלים בסטטינים יפתח תופעת לוואי משמעותית, שהיא בדרך כלל הפיכה.

   

  מהם גורמי הסיכון למחלות לב וכלי-דם?

   

  רקע משפחתי (מחלת לב וכלי-דם בקרוב משפחה מדרגה ראשונה), עישון, יתר לחץ-דם (מעל 90/140), סוכרת, רמות גבוהות של שומנים בדם, רמות גבוהות של הכולסטרול הרע ורמות נמוכות של הכולסטרול הטוב. לגורמי סיכון אלה יש להוסיף השמנת יתר והיעדר פעילות גופנית. מרבית גורמי הסיכון, למעט גיל ורקע משפחתי, ניתנים לטיפול ושינוי.

   

  אילו סוגי מזון מומלצים לבעלי כולסטרול גבוה?

   

  יש להרבות באכילת שומן חד בלתי רווי, כמו אבוקדו, זיתים, שמן זית וקנולה, שקדים ובוטנים; באכילת מוצרים עשירים בסיבים – ירקות, פירות, קטניות ודברי מאפה עשירים בחיטה מלאה; וכן דגים ובשר עוף. יש להמעיט במאכלים עשירים בכולסטרול, כמו ביצים ואיברים פנימיים של בעלי-חיים, ולהפחית את צריכת השומן הרווי – מרגרינה, עוגות, חלב, גבינות עתירות שומן, קצפת, שוקולד ובשר שמן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  הנתונים השתנו, רבים בסיכון
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים