שתף קטע נבחר

גרמניה וצרפת: להמשיך באישרור החוקה האירופית

מנהיגי גרמניה וצרפת נועדו בברלין ואישרו את מחויבותם להמשך תהליך אשרור חוקת האיחוד האירופי במדינות השונות. בשבוע החולף דחו הצרפתים וההולנדים את החוקה במשאלי עם שקיימו. דובר הקנצלר: "אי אפשר לזנוח את הרעיון האירופי רק מפני שישנם קשיים"

הקנצלר הגרמני, גרהרד שרדר, ונשיא צרפת, ז'אק שיראק, נועדו אמש (שבת) בברלין, בירת גרמניה, ואישרו את מחויבותם לחוקת האיחוד האירופי. הם הסכימו כי יש להמשיך בתהליך אשרור החוקה. זאת למרות שנדחתה במשאלי העם שהתקיימו בשבוע החולף בצרפת ובהולנד, כך מסר דובר הקנצלר, בלה אנדה.

 

"אין אנו יכולים לזנוח את הרעיון האירופי רק מפני שישנם קשיים", אמר אנדה לעיתונאים בתום הפגישה שנערכה בלשכתו של שרדר. "הקנצלר והנשיא הסכימו כי יש להמשיך בתהליך החוקתי". אנדה גם הדגיש את נכונותה החדשה של גרמניה להתגמש בעניין תקציב האיחוד האירופי העתידי.

 

"יש לעשות שימוש בהתפתחויות האחרונות (משאלי העם בהולנד ובצרפת) כדי להבהיר שאירופה היא יותר מהתנהגות בוחרים קצרת טווח – עניינה ביצירת שלום בר קיימא, בהבאת שגשוג וחירות", אמר אנדה.

 

דוברו של שיראק, ג'רום בונפונט, אמר כי "מדינה אחת לא יכולה להחליט על גורלה של אמנה שעליה נשאו ונתנו וחתמו 25 מדינות. יש לאפשר לכל מדינה להביע את עצמה בתורה".

 

עשר מדינות כבר אשררו את חוקת האיחוד האירופי, רובן באמצעות הצבעות בפרלמנט, ובהם גם גרמניה. אולם על מנת שהחוקה תיכנס לתוקפה, על כל מדינות האיחוד לאשררה. משאלי עם בנושא צפויים להתקיים במדינות נוספות, בהן דנמרק ובריטניה.

 

שני בעלי הברית, שיראק ושרדר, ספגו מהלומות קשות בשבועות האחרונים. שיראק ספג מכה במשאל העם שהתקיים ביום ראשון האחרון בצרפת ונאלץ להחליף את ראש ממשלתו. מפלגתו של שרדר ספגה הפסדים בבחירות שהתקיימו במדינה בחודש שעבר.

 

בונפונט אמר כי הפגישה בין שני המנהיגים "חשובה מאוד מבחינה פוליטית" ומחזקת את אחדות השורות לקראת פסגת מנהיגי מדינות האיחוד שתיערך ב-16 ו-17 ביוני בבריסל, בירת בלגיה. שיראק ושרדר גם קבעו להיוועד שוב בבירה הצרפתית, פאריס, ביום שישי הבא.

 

איתות חשוב נוסף בסוגיית חוקת האיחוד האירופי צפוי ביום שני. אז צפויה ממשלת בריטניה להחליט אם לדחות את משאל העם המתוכנן להתקיים במדינה בשאלת אימוץ החוקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מאוחדים. שיראק ושרדר בברלין
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הצרפתים וההולנדים אמרו את שלהם (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים