שתף קטע נבחר

חלוץ: בשלב מסוים סבלנותנו תפקע

הרמטכ"ל החדש הגיע לשדרות, בעקבות מטח הקסאמים. בהופעה ראשונה מול כתבים, הוא ביקש להרגיע את הרוחות: "כמדינה, לא ננהג כטרוריסטים. התלהמות אינה תוכנית עבודה". על הריגת המבוקש בקבטיה: "לא נפספס הזדמנות לפגוע בגורמים מתקתקים". על ההתנתקות: "היא לא תהיה תחת אש, והמשתמע מזה הוא המשתמע מזה"

"בשלב מסוים סבלנותנו תפקע", כך אמר אמש (יום ג') הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, שהגיע לשדרות בעקבות מטח רקטות הקסאם. אתמול בצהריים גבה הירי קורבנות בנפש: שני פועלים פלסטינים ופועל סיני נהרגו בחממות גני טל. לאחר מכן נמשך הירי לסירוגין, עם מספר רקטות ופצצות מרגמה שנחתו ביישובי הנגב המערבי וגוש קטיף - ללא נפגעים. בלילה דווח על שתי רקטות קסאם שנורו לעבר נחל עוז וכפר עזה, אך לא ברור היכן הן נחתו.

 

יום של הסלמה:

 

"האירועים של היום הם עוד ביטוי לחולשת הרשות הפלסטינית ואכיפת היכולות שלה, שישנן - על ארגוני הטרור", אמר חלוץ, בהופעה ראשונה ובוטחת מול כתבים, כמפקד הצבא.

 

"העובדה שהם חושבים את הדברים הנכונים, אומרים את הדברים הנכונים אבל לא עושים את המעשים הנכונים, היא חזות הכל", אמר הרמטכ"ל בהתייחסו לפלסטינים. "זה נגמר בסופו של דבר בכך שארגונים פורקי עול לוקחים על עצמם את הסמכות להחליט איך הם מתנהלים מול הרשות באמצעותנו - דרך שיגור רקטות ופצמ"רים לגוש קטיף ולכאן בשדרות".

 

למרות המסרים החריפים, ביקש רב-אלוף חלוץ להרגיע את הרוחות. "אני מציע שכמדינה, לא ננהג כטרוריסטים. התלהמות זו לא תוכנית עבודה, הרמת קול איננה פיתרון לבעיות".

 

הרמטכ"ל הנכנס יודע היטב, שאין לו ולו גם שבוע אחד של חסד. "אנחנו צריכים לשקול את הדברים בכובד ראש ולהסתכל גם לטווח הארוך", אמר בשדרות. "המשימה הראשונה שלנו היא להקנות ביטחון לאנשים, ואנחנו נבצע אותה. נעשה כל מה שנדרש, כאשר נחליט שצריך לעשות את זה. יחד עם זאת, אנחנו צריכים לשקול את כל המשמעויות של מבצע צבאי נרחב, בעיתוי הזה".

 

"היום הפלסטינים פגעו בעצמם - בבני עמם ובפועל תאילנדי, שנהרג כתוצאה מפיגוע טרור", סיכם חלוץ. הוא הבהיר שההתנתקות, כמובטח, לא תהיה תחת אש, "והמשתמע מזה הוא המשתמע מזה". על הפעולה בקבטיה, בה נהרג ראש הג'יהאד באזור, אמר: "זה מוכיח שאנחנו פועלים נגד גורמים מתקתקים כשהם מתקתקים, ולא נפספס הזדמנות לפגוע בהם".  

 

בשדרות מוכת הקסאמים, ששאבה בעת האחרונה עידוד מן הרגיעה הזמנית, הייאוש שוב גובר. ראש העיר, אלי מויאל, שוחח קצרות עם הרמטכ"ל והשניים קבעו פגישת עבודה מסודרת - "במהלכה", אומר מויאל, "נעלה את הצרכים הביטחוניים, אותם מכיר חלוץ היטב".

 

ראש העיר מברך על המסר התקיף ששיגר חלוץ לעבר אבו-מאזן והנהגת הרשות. "התרשמתי שמה שקרה כאן הפעם זה לא אירוע שניתן לעבור עליו לסדר היום", סיפר מויאל ל-ynet. "אמרתי לחלוץ את דעתי הנחרצת בעניין הירי הזה, שזה לא הולך להיגמר. הוא אמר שהוא מעריך מאוד את תושבי שדרות בעמידה שלהם, ושהוא יגיע לעיר בכל הזדמנות שיוכל". 


פורסם לראשונה 07/06/2005 20:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
התלהמות אינה תוכנית עבודה. הרמטכ"ל
צילום: אבי רוקח
צילום: ערוץ 10
רב-אלוף חלוץ מגיע לשדרות
צילום: ערוץ 10
יום של הסלמה. שדרות
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
לא יעבור לסדר היום. מויאל
צילום: צפריר אביוב
מומלצים