שתף קטע נבחר

"הגיע הזמן שהשופטים יענישו על אלימות"

מסר חד וברור יוצא היום מבית המשפט העליון, מבין שפתיו של המשנה לנשיא, השופט מישאל חשין, שקורא באופן גלוי לעמיתיו: "בית המשפט חייב להעלות את תרומתו הצנועה במלחמה הקשה שיש לחברה בישראל באלימות הגוברת והולכת ברחובות ובבתים, ותרומה זו תמצא את ביטוייה בעונשים חמורים... והרי ידענו כי כל מי שנעשה רחמן במקום אכזרי סוף שנעשה אכזרי במקום רחמן"

הגיע הזמן להעניש: תופעת האלימות הגואה בחברה הישראלית מוצאת היום (ד') את דרכה גם לפסק דין בבית המשפט העליון. בדברים שכותב המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופט מישאל חשין, ניתן לראות מסר חד ומובהק לעמיתיו השופטים, באשר הם, היושבים במשפטי אלימות. בין היתר, הדברים האלה מהווים גם תגובה להאשמות שנשמעו בשבועות האחרונים, לפיהן שופטי ישראל מקלים בעונשם של עברייני אלימות.

 

וכך כותב השופט חשין: "בית המשפט חייב להעלות את תרומתו הצנועה במלחמה הקשה שיש לחברה בישראל באלימות הגוברת והולכת ברחובות ובבתים, ותרומה זו תמצא את ביטוייה בעונשים החמורים ששומה עליהם, על בתי המשפט, לגזור על מעשי אלימות שפשו במקומנו כמגיפה. עלינו למוד את הרחמים שבליבנו כמידה הראוייה להם, והרי ידענו כי כל מי שנעשה רחמן במקום אכזרי, סוף שנעשה אכזרי במקום רחמן".

 

ומוסיף חשין: "ייצא הקול מבית המשפט ויילך בקצה הארץ ועד קצה. ייצא הקול ויידעו הכול כי מי שיורשע בעבירת אלימות יישא בעונש חמור על מעשהו. והעונש יהיה על דרך הכלל כליאה מאחורי סורג ובריח. וככול שייעצם מעשה האלימות כן תארך תקופת המאסר".

 

בשבועות האחרונים, בשל התרבות מקרי האלימות ברחבי ישראל, (ובהם רצח הנערה מעיין ספיר, רצח בני המשפחה ברמלה ורצח הצעירה באשדוד), נשמעו לא אחת טענות מצד גורמים במשטרה לפיהן הבעיה היא במערכת המשפט, הנוקטת ביד קלה מדי כלפי עברייני אלימות. הבעייה, טענו בכירים במשטרה, היא לא לתפוס את העבריינים - אלא לשפוט אותם לתקופות מאסר ראויות. דברים אלה של חשין מהווים למעשה תגובה ישירה, המקבלת במידה רבה את ההאשמה כלפי חלק מהשופטים, שפסקי דינם "רחמנים" מדי.

 

הדברים של חשין היום, נכתבו בפסק דין בן עמוד אחד שבו דחה את ערעורו של רג'אח בן עווד, שהורשע בהריגה ונידון ל-16 שנות מאסר בפועל ושנתיים מאסר על

 תנאי. בן עווד נעץ סכין בצווארו של אדם שאיתו התווכח בעקבות סכסוך על גניבת אופניים בחודש ינואר 2002 .הסכין גרמה לחתך בכלי הדם שבעקבותיו נפטר הנדקר.

 

בפסק דינו המקורי של בית המשפט המחוזי בחיפה , שעליו עירער בן עווד, נכתב על "הקלות הבלתי נסבלת של שליפת הסכין ונעיצתה בגופו של אדם אחר", שהביא להחלטה להטיל על רג'אח בן עווד את העונש. פרקליטיו טענו כי מדובר בעונש כבד מדי.

 

"לזמן את שרון לדיון על האלימות"

 

ובאותו נושא: סיעת ש"ס הגישה היום 40 חתימות ליושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, כדי לזמן את ראש הממשלה, אריאל שרון, לדיון מיוחד בנושא האלימות והרציחות בחברה הישראלית.

 

יו"ר ש"ס, חבר הכנסת אלי ישי, אמר כי "לחברי הכנסת מגיע לשמוע האם הצעדים שהחליטה הממשלה, יש בהם ממש, או שוב עם ישראל נפל קורבן לשיטת הישראבלוף". ביום ראשון, כזכור, התכנסה הממשלה לדיון נרחב בנושא האלימות שבו הבטיח שרון מעשים. בסופו של דבר הוקמה ועדת שרים בנושא.

 

סיעת שינוי הגישה הצעת אי אמון בממשלה בעקבות גל האלימות ולנוכח מה שמכנה "כישלונה של הממשלה להגן על האזרחים מפני העבריינות המשתוללת ברחובות".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
חשין. מסר לעמיתים
צילום: זום 77
צילום : עוזיעם ספיר
מעיין ספיר ז"ל. לא לשכוח
צילום : עוזיעם ספיר
צילום רפרודוקציה: גדי קבלו
רינת רואס ז"ל. נרצחה באשדוד
צילום רפרודוקציה: גדי קבלו
מומלצים