שתף קטע נבחר

הקבלנים מעכבים העברת הזרים לחברות כ"א

למרות שתקופת רישום העובדים הזרים לתאגידי כח האדם מסתיימת מחר, רשמו הקבלנים רק 3,000 מתוך 17,500 עובדים זרים

הקבלנים אינם ממהרים לרשום את פועלי הבניין הזרים לתאגידים כנדרש. מתברר רק 3,000 מתוך 17,500 עובדים זרים נרשמו על ידי הקבלנים בחברות כח אדם, למרות שתקופת רישום העובדים פגה מחר.

 

בהודעת אזהרה שפרסם משרד התמ"ת נכתב: "ביום 16/6/05 יפתח מבצע אכיפה רב היקף בשיתוף משטרת ההגירה, משרד הפנים ומשרד התמ"ת באתרי הבנייה השונים ברחבי הארץ. קבלן שימצא מעסיק עובד זר שאינו רשום כעובד בתאגיד מורשה, יהיה צפוי לקנס בגין העסקה שלא כדין על פי חוק עובדים זרים".

 

בסיכום בין משרד התמ"ת, מנהלת ההגירה, והתאחדות הקבלנים, הוחלט כי הקבלנים יקבלו פרק זמן לרישום העובדים הזרים בענף לחברות כוח האדם וכי עד ל-15 ביוני לא תבוצע אכיפה נגד עובדים זרים באתרי הבנייה. החל ממחר, עובדים זרים שלא ירשמו בתאגידי כח האדם יחשבו לעובדים לא חוקיים ויאסרו.

 

במכתב ששלח מנכ"ל התאחדות הקבלנים, שמואל הרשקוביץ, בסוף השבוע שעבר, הוא קרא לקבלנים המעסיקים עובדים זרים לסיים את הליך הרישום עד ל-15 ביוני. כמו כן ציין במכתב כי אי רישום עובדים בתאגידים יגרור קנסות כבדים, וכי העסקת עובד זר באופן בלתי חוקי מהווה עבירה פלילית.

 

כמו כן ציין הרשקוביץ כי התאחדות הקבלנים מנהלת מו"מ מול גורמי ההמשלה, מתוך מטרה לשנות מספר החלטות בהסדר הקיים, בהן אישור להעסיק עובדים זרים בפרויקטים לאומיים, ביצוע שחלוף של עובדים ותיקים בעובדים חדשים, הפחתה נוספת באגרות והיטלים ושינוי התקנות בנושא שעות העבודה לעובד זר.

 

ב-1 במאי השנה העניק משרד התמ"ת רישיונות ל-38 תאגידים לפעול כקבלני כוח אדם בענף הבנייה לשם העסקה של עד 400 עובדים כל אחת. על פי התוכנית, התניית העסקת העובדים הזרים במתן רישיונות יצמצמו משמעותית את מספר המעסיקים ובכך תתאפשר אכיפה ובקרה על תנאי העסקת העובדים הזרים וחופש המעבר שלהם בין המעסיקים השונים בענף. בנוסף, כל תאגיד יחויב בהפרשה לקרן, שיופקדו בפיקדון נושא ריבית על שם העובד ויפדו על ידו עם יציאתו מהארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
עובדים זרים: הקבלנים לא ממהרים לרשום
צילום: איי פי
הרשקוביץ: קורא לקבלנים להיזדרז
מומלצים