שתף קטע נבחר

שכרון טבע: טיול משפחתי ביוסמיטי וילוסטון

עשרה ימים מסחררים בפארקים החשובים של ארצות הברית. עצי סקויה בני אלפי שנים, גייזרים ודובי גריזלי, המפל הגבוה בארה"ב, ערבות עשב עצומות, נופי פני ירח. את הכיף בטיול יספקו בוקרים קשוחים, שודדי מרכבת דואר ואולי גם הקזינו ברינו

סן-פרנסיסקו, העיר היפה בארה"ב, תסלח לנו אם לא נתעכב כאן על מגע הקסם שלה ועל השפע התיירותי שהיא מציעה לאורחיה. פריסקו, כפי שהיא מכונה בקיצור, היא בסיס היציאה שלנו למופעי הטבע הנהדרים במערב ארה"ב. אספנו כבר את הרכב, כולם חגורים ואנחנו בדרך לפארקים הלאומיים הגדולים - יוסמיטי וילוסטון.

 

אל שני האתרים האלה אפשר להגיע בטיול משפחתי שיימשך בין שבוע לעשרה ימים. ניתן ללון במוטלים נוחים לאורך הדרך ואין צורך להזמין מקומות מראש.  

 

נפילי הסקויה

 

אל פארק יוסמיטי נגיע בנסיעה מסן פרנסיסקו לכיוון דרום מזרח, לעבר העיר מרסייד, וממנה נמשיך לפארק עצמו. עמק יוסמיטי התגלה כמעט במקרה, בשלהי ה

מאה ה-19, כאשר גדוד פרשים של הצבא האמריקני ניהל מרדף אחר אינדיאנים שתקפו את מחפשי הזהב הלבנים שהחלו נוהרים לאזור ודחקו אותם מאדמותיהם. במהלך המרדף הגיעו הפרשים לעמק המופלא, שהוגדר כבר על-ידי הנוסעים הראשונים כ"עמק אין שכמוהו בעולם". העמק, שנוצר בעקבות תנועת קרחונים קדמונים, משתרע לאורך כ-15 ק"מ. רוחבו אינו עולה על שני קילומטרים ובתחומו פסגות מרהיבות של הרים וצוקים חשופים המתנשאים לגבהים של יותר מ-4,000 מטרים. יופיו המיוחד של המקום, המאופיין בנופים אלפיניים פראיים ובעצי סקויה ענקיים ועתיקים, התפרסם כבר בתקופת הבהלה לזהב וב-1864 הוכרז העמק כשמורה לאומית.  

 

מקומות הלינה בפארק יוסמיטי יקרים להחריד. עבור אוהל ללא שירותים בכפר המבקרים המקומי ידרשו מכם כ-70 דולר ללילה, וחדר במלון היחיד שבמרכז המבקרים של השמורה יעלה 280 דולר. לכן, עדיף למלא את מכל הדלק במכונית קצת לפני שמגיעים לעמק וללון באחד המוטלים הנחמדים שעל כביש 120, קילומטרים ספורים מהשמורה.

 

את הסיור בעמק ראוי להתחיל עם בוקר. בכניסה יגבו מכם 20 דולר למכונית, ותמורתם ניתן להיכנס ולצאת מהאתר במשך שבוע שלם. עם הכניסה לפארק מתבקשים המבקרים להחנות את רכבם ולצאת לאתרי הביקור בעמק בהסעות של האתר (ללא תשלום נוסף).

 

ממרכז המבקרים שבפארק ניתן לצאת רגלית לעבר המפל הגבוה ביותר בארה"ב - 800 מטרים. כדי למנוע אכזבות, מוטב לברר במרכז המבקרים האם באותו יום יש זרימת מים במפל. מפל מרשים אחר באתר, הנופל מגובה של 200 מטר, זכה לשם "הינומת כלה", בשל המראה המיוחד של רסיסי המים הנוצרים בו.  

 

ליד הכניסה הדרומית לפארק, על כביש 41, משתרע יער מדהים של עצי סקויה ענקיים. עצים עתיקים אלה, שהקף גזעיהם עולה על 10 מטרים, מתנשאים לגובה של מעל 100 מטרים. מעריכים כי העץ הקדום ביותר ביער, "עץ הגריזלי", הוא בן 2,700 שנה. 

 

קצת צפונה יותר לאורך כביש 41 נמצא מלון וואונה העתיק, שהיה פונדק לנוסעי העגלות והכרכרות במאה ה-19. מאוחר יותר מגיעים למעבר באדג'ר, שממנו עולים על הדרך המפותלת לאורך כ-25 ק"מ אל המקום שאסור להחמיץ: נקודת התצפית המשקיפה על עמק יוסמיטי כולו. מגובה

של יותר מ-1,000 מטר נפרש לעיני המבקרים נוף חד פעמי. בתי-הכפר שלמטה, המלון והמכוניות, נראים כמו קופסאות גפרורים, כשמעליהם מזדקרים מצוקי ההרים.

 

אחרי הביקור בתצפית יש לחזור לכביש 120 וליער נוסף של עצי סקויה עתיקים - טולומן גרוב. משם פונים לעבר מעבר טיוגה, שגובהו יותר מ-3,000 מטר. זהו המעבר ההררי הגבוה ביותר בהרי סיירה נבאדה.

 

בדרך למעבר ההררי יש הזדמנות ליהנות מעוד כמה אטרקציות. למשל, אולמסטד פוינט, שמציע פנורמה יפה של הרי עמק יוסמיטי ואגם טנאיה. אתר מעניין אחר הוא טולומן מדו - ערבות עשב נרחבות שבהן שוכנים בעלי-חיים רבים.

 

בתום הנסיעה המפותלת במעבר טיוגה מגיעים אל קניון לי וינינג, הקרוב לעיירה מדברית הנושאת את אותו השם. נוף היער מפנה את הבמה בבת-אחת לנוף מדברי יבש ושונה לחלוטין באופיו. המסלול של הסיור המשפחתי המומלץ מסתיים באגם מונו העתיק והמסתורי. זהו מקווה מים מלוחים בו בולטים סלעים מעוצבים וצורות נוף שנלקחו כאילו מנופי הירח.

 

לחובבי ההימורים, שאינם רוצים לטרוח ללאס-וגאס, בהמשך הטיול צפונה על כביש 395 נמצאת עיר ההימורים רינו. מרינו נוסעים לעבר סולט לייק סיטי, בירת המורמונים. האטרקציות הלא רבות מרוכזות סביב הטמפל סקוויר, המטה העולמי של הכנסייה המורמונית. האתר המרכזי הוא המקדש, שהושלם בסוף המאה ה-19 וצריחיו מתרוממים לגובה 70 מטר.

 

לא להחמיץ כאן את האוהל המורמוני, שבו 6,500 מקומות ישיבה. מבנהו המיוחד מעניק לו אקוסטיקה מדהימה והמבקרים אף זוכים להדגמה: כאשר עומדים בצידו האחד של האולם אפשר לשמוע נפילת סיכה או קריעת עיתון בצד האחר. מומלץ ביותר להזדמן למקום בימי ראשון ב-9 בבוקר, ולהאזין לשירת המקהלה השמיימית.

 

אתרים נוספים ששווה לפקוד בסולט לייק סיטי: "בית הכוורת" שנבנה בזמנו על המנהיג המורמוני בריגהם יאנג ובניין הקפיטול של מדינת יוטה.  

 

תולים את השודדים

 

נותרו כחמישה ימים מתוך עשרת ימי הטיול המתוכננים - וזה הזמן להצפין על כביש 89 לעבר הפארק הלאומי של ילוסטון.

 

תוך כדי נסיעה בצמוד לנהר הנחש (סנייק ריבר), הנמצא כבר במדינת וויאומינג, אפשר להתרענן עם הילדים בשיט ברפסודות גומי ולהתפעל מפסגות הרי גראנד טיטון, הנישאות

לגבהים של יותר מ-3,000 מטרים ומכוסות שלג כל ימות השנה.

 

התחנה הבאה היא עיירת הבוקרים החמודה ג'קסון הול. האטרקציה לתיירים: מדי יום אחר-הצהריים מתבצע בה שוד של מרכבת הדואר, שבסיומו תולים את השודדים. בערב כבר הולכים השודדים והשוטרים לשתות בירה בפאב המקומי. זה גם המקום לצפות במופע רודיאו ראוי: בוקרים אמיתיים דוהרים על סוסי פרא ועל פרים עצבניים, כשהדהרות מסתיימות בכך שהבוקרים הנלהבים מוצאים את עצמם מושלכים על האדמה. 

 

כביש 89 יוביל אותנו לכניסה הדרומית של פארק ילוסטון, הפארק הוותיק ביותר בארה"ב שכל האתרים שלו מרוכזים סביב כביש טבעתי באורך 227 ק"מ. הפארק מציע סל מתפקע של אטרקציות: נופים מרהיבים, גייזרים שמזנקים אל על, מגוון בעלי-חיים (החל מעדרי בפאלו וכלה בדובי גריזלי). אחת האטרקציות המרכזיות היא האולד פייתפול - הגייזר המפורסם המתפרץ בעמודי מים רותחים לגובה של כ-60 מטרים בדייקנות של שעון מדי כ-70 דקות.

 

תוך כדי נסיעה בכביש הטבעתי ניתן לעצור מדי פעם ולצאת לטיולים קצרים לעבר האתרים הוולקניים המיוחדים של הפארק. השילוט המעולה לא יתן לכם להחמיץ את המקומות האלה.  

 

נהר ילוסטון זורם בשצף קצף לאורך כ-40 ק"מ בתחומי השמורה, ויוצר את הקניון הגדול של ילוסטון, הצולל עד לעומק של כ-500 מטר. הקניון הזה יפצה אתכם על הדילוג על הגרנד קניון עצמו, שהוא טיול בפני עצמו.

 

את הסיור בילוסטון מסיימים ביציאה המערבית של הפארק. קצרי הרוח יכולים להחזיר כאן את הרכב השכור ולטוס חזרה לסן-פרנסיסקו, או אפילו לניו-יורק.  

 

50 עד 60 דולר ללילה. לכל המשפחה

 

כאשר מטיילים עם ילדים, למנוחה הלילית לקראת המשך הטיול הארוך למחרת יש חשיבות יתרה. ארה"ב, מבחינה זו, היא אחת המדינות המאורגנות והמסודרות ביותר בנושא פונדקי הדרכים והזמינות שלהם.

 

בכל תחנת דלק גדולה, שבצמידות לה נמצאים לרוב מרכז מסחרי ומסעדה, תמצאו חוברות עם שפע אינפורמציה לגבי המוטלים הפזורים לאורך המסלול שלכם. המוטלים האלה משתייכים לרשתות גדולות כמו הוליידיי אין, קומפורט אין, בסט ווסטרן ועוד, וכולן מציעות הנחות משמעותיות ביותר (עד 30 אחוז מהמחיר הרגיל) לנוסעים מזדמנים.

 

את חוברת המידע שאספתם (חינם) בתחנת הדלק צריך לשמור, ובעת ההגעה למוטל בו בחרתם יש להציג את תלוש ההנחה הרלבנטי. המוטלים האלה מציעים חדרי ענק עם מיטות זוגיות שגם פיל מצוי יכול לישון בהן ברווחה. בכל החדרים אמבטיות ושירותים צמודים וכן ערכה להכנת קפה.

  

מחירים? בין 50 ל-60 דולר לכל המשפחה ללילה. המקום היקר ביותר שנתקלתי בו גבה מאיתנו, משפחה בת ארבע נפשות - 100 דולר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילוסטון. דובי גריזלי ושאר חיות
יוסמיטי. עצי סקויה ענקיים ועתיקים
צילום: עופר בודינגר
צילום: איי פי
יוסמיטי. נופים מגוונים
צילום: איי פי
ילוסטון. פיצוי על הגרנד קניון
צילום: איי פי
מומלצים