שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נדחתה הצעת חוק להגבלת שעות עבודת הרופאים
  הרופאים המתמחים ימשיכו בתורנויות של 26 שעות רצופות: הצעת חוק הגבלת שעות עבודת המתמחים נפלה היום בצהריים בקריאה טרומית בכנסת. מגיש ההצעה, ח"כ אזולאי: הרופא מותש בעבודתו עד כדי אובדן כושר החלטה. ח"כ זהבה גלאון: אף אחד לא רוצה ליפול לידיו של רופא שלא ישן 30 שעות

  איך אתם אחרי יום של שמונה שעות עבודה? עבור הרופאים המתמחים, שגרת העבודה כוללת תורנויות בנות 26 שעות ברציפות, שלוש פעמים בשבוע, בנוסף על עבודה יומיומית רגילה במחלקה. אלא שחברי הכנסת החליטו בהצבעה היום בכנסת, שלא להגביל את שעות עבודת הרופאים.

   

  הצעת החוק אותה הגיש ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) עסקה בהגבלות שעות תורנות

  רצופות של רופאים. ההצעה הועלתה היום לקריאה טרומית, אולם נפלה ברוב של 28 מתנגדים, מול 24 תומכים, ואחד נמנע. בין המתנגדים להגבלת שעות עבודת המתמחים היה גם שר הבריאות דני נוה.

   

  האיחוד האירופי החליט אשתקד להגביל את שעות עבודת הרופאים, ל-16 שעות ברציפות. מחקרים רבים שנערכו בשנים האחרונות גילו כי עייפות המתמחים מביאה לטעויות במינוני תרופות, שיקולים שגויים, ואף מעלה את הסיכון לתאונות דרכים בקרב המתמחים, במיוחד לאחר תורנות ממושכת.

   

  אלא שבישראל ממשיכים הרופאים המתמחים לעבוד 26 שעות ברציפות בכל תורנות, שלוש פעמים בשבוע, בנוסף לארבעה ימי עבודה שגרתיים במחלקה. חלק מהרופאים, במקצועות הכירורגיים במיוחד, נאלצים להישאר גם יותר מ-30 שעות ברציפות בתורנות, תוך שהם נדרשים לפעולות מצילות חיים, ניתוחים ושחרורי חולים לביתם.

   

  "כל מי שהתנגד לחוק מפקיר חיי אדם", אומר ח"כ אזולאי, "צר לי שהממשלה נתנה יד להמשך ההפקרות. החוק בא להיטיב עם הרופאים והחולים ואין סיבה שרופא יותש בעבודתו, עד כדי אובדן כושר החלטה. עוד בטרם יישפך דם, מוטב שהממשלה תחזור בה".

   

  "הממשלה החליטה שהיא חוסכת על גבם של החולים", אומרת ל-ynet ח"כ זהבה גלאון (מר"צ) שהגישה הצעת חוק דומה, "ובראש המתנגדים שר הבריאות, שעלה לדוכן לנמק מדוע יש להתנגד להגבלת שעות עבודת הרופאים. בעיניי זה מחפיר, ומערכת הבריאות מפקירה את החולים".

   

  "מי רוצה ליפול לידיו של רופא שלא ישן 30 שעות? אני בטח לא", מציינת גלאון, "כמה אנשים צריכים עוד למות כדי שמערכת הבריאות תזדעזע וכדי שיקום שר אמיץ שיגיד שהוא לא נכנע לאוצר ופועל לפי אמות מידה וקריטריונים בינלאומיים? כנראה שעוד כמה חולים יצטרכו ליפול חלל, עד שהמדינה תזדעק". 

   

  שר הבריאות דני נוה, שהתנגד כאמור להצעת החוק, מסר הערב ל-ynet בתגובה: "אני תומך בהגמשה משמעותית של שעות העבודה של הרופאים המתמחים, אך הדרך הנכונה לפעולה במקרה זה היא בהגעה להסכמה עם משרד האוצר להגדלת התקציבים הרלוונטים ולא בדרך של חקיקה שלא תביא לשיפור המצב. אני פועל בעניין מול משרד האוצר ומקווה שבכך תחול הגמשה בשעות עבודת הרופאים המתמחים. על כן ברור כי התנגדותי להצעת החוק היא טכנית בלבד וכי באופן מהותי אני מסכים לרוח הצעת החוק".

   

  רוצים לדבר על זה? היכנסו לפורום המתמחים של ynet

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתמחים. ימשיכו סביב השעון
  אתר הכנסת
  ח"כ אזולאי. דם עוד יישפך
  אתר הכנסת
  צילום: זום 77
  ח"כ גלאון. המדינה תזדעק
  צילום: זום 77
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים