שתף קטע נבחר

הכבישים החסומים נפתחו לתנועה

המשטרה נערכה באופן חסר תקדים, והקצתה כ-6,000 שוטרים למשימה, אבל בכל זאת הצליחו מפגיני ימין לשבש את החיים. עשרות פעילי ימין חסמו את הכניסה לירושלים. גם כביש גהה נחסם ונתיבי איילון נחסמו בין מחלף קק"ל לגלילות. 86 פעילי ימין נעצרו ברחבי הארץ, ועוכבו לחקירה עוד 17 בחשד להפרות סדר. בסביבות 18:40 נפתחו כל הכבישים

חסימות הכבישים: המשטרה נערכה באופן חסר תקדים, אבל זה לא מנע מעשרות פעילי ימין לחסום כבישים. 86 פעילי ימין נעצרו ברחבי הארץ, ועוד 17 עוכבו לחקירה בחשד להפרות סדר. הכניסה לירושלים נחסמה וכוחות משטרה פינו את המפגינים בזרנוקי מים. גם נתיבי איילון נחסמו לשני הכיוונים בין מחלף קק"ל למחלף גלילות. אזרחים זועמים ירדו ממכוניותם והיכו חלק מהמפגינים. גם כביש גהה נחסם (בקטע הווידאו הבא). בסביבות 18:40 דיווח אגף התנועה של המשטרה שכל הכבישים נפתחו. 

 

 

6,000 שוטרים התפרשו ברחבי הארץ בנסיון למנוע חסימות כבישים. מסוקים הוזנקו לאוויר והם מדווחים לכוחות בשטח. רק בירושלים התפרשו יותר מאלף שוטרים, בעיקר באזור הכניסה לעיר ובכביש בר-אילן. המשטרה הביאה למקום פרשים, ושוטרים רבים צוידו באלות.

 

מפקד מחוז תל-אביב, ניצב דוד צור, אמר: "היו חסימות לסירוגין, עמדו בצדי הכבישים. השוטרים נערכו ופינו את המפגינים. אמרתי כבר הרבה פעמים - המשטרה צריכה לפנות את הצירים כמה שיותר מהר. המבחן הוא לא אם יצליחו לחסום או לא, מדובר במהירות פינוי המפגינים החוסמים מהכביש. מדובר במשחק של חתול ועכבר, כאשר הם נכנסים לכביש, ואנחנו מורידים אותם". 

 

  

  • משטרת ירושלים עצרה 25 מפגינים שהשתתפו בחסימות הכבישים ועיכבה לחקירה 13 פעילים נוספים. המפגינים הצליחו לחסום את הכניסה לבירה לזמן קצר, ונהדפו באמצעות זרנוקי מים.

 

  • מאות חרדים מבני ברק יצאו לכביש גהה לכיוון דרום והחלו ללכת על הכביש, כשמדי פעם נכנסו לכביש וחסמו אותו. השוטרים ניסו לעצור את המפגינים, אך הם המשיכו ללכת. בצומת מורשה זינקו מפגינים על כביש 4 בניסיון לחסום אותו. כ-20 שוטרי יס"מ פינו אותם מהכביש. שלושה עוכבו לחקירה.

 

  • נתיבי איילון נחסמו ממחלף קרן קיימת ועד מחלף גלילות לשני הכיוונים. בני נוער הוציאו גולות מהתיק ויידו על הכביש, במטרה לשבש את התנועה. כוח משטרה נוסף הגיע למקום על סוסים.


 

  • המשטרה מנעה מפעילי ימין לחסום את צומת בר-אילן בירושלים ומנעה מ-200 פעילי ימין לחסום את הכניסה לעיר. באירוע הזה נעצר צעיר. בצומת שמשון עוכב לחקירה פעיל ימין שהחזיק צמיג בידו ולבש חולצה כתומה והתכוון להצית את הצמיג בצומת. הצעיר הועבר לחקרה בתחנת בית שמש.

 

  • מספר נערים מתנגדי ההתנתקות חסמו לתנועה את צומת הקאנטרי קלאב בכניסה המערבית לבאר-שבע. כוח משטרה פינה אותם מהצומת ועצר שניים מהם.

 

  • במנהרת הר-הצופים בירושלים ניסו כמה עשרות פעילי ימין לחסום את המנהרה. כוח משטרה פיזר אותם.

 

  • שוטרי תחנת בית שמש עיכבו לחקירה שמונה קטינים תושבי ההתנחלות קדומים שתרגלו בכביש סמוך לפארק קנדה חסימת כבישים. לטענת המשטרה, השמונה נשכבו על הכביש כשעל פרקי ידיהם סרטים כתומים ועם הגעת כוחות המשטרה החליפו את הסרטים לכחולים ולבנים כדי להטעות את השוטרים. השמונה הועברו להמשך חקירה בתחנת בית שמש.

 

שרון: לא לתת לכנופיות לדרדר את המדינה

 

המשטרה החלה מאז שעות הבוקר בפעילות מוגברת בכל האזורים, כאשר ניידות משטרת התנועה הארצית מסיירות לאורך צירי הדרכים המועדים לפורענות. השוטרים ניסו גם לאתר צמיגים,שרשראות, בקבוקים עם חומר דליק ופחי שמן שנועדו להישפך על הכביש. עד כה חשפה המשטרה מצבור של צמיגים בכביש 4, סמוך לאילנות.

 

גורמים במשטרה אמרו ל-ynet בצהריים כי לא ניתנו הנחיות חדשות לטיפול במפגיני הימין, אולם נעשו תיגבורי כוחות גדולים. בין היתר מתכננת המשטרה להתיז מים על המפגינים ולעשות שימוש בפרשים. עוד נמסר כי במוקד המרכזי באזור גוש דן, שהינו באזור כביש גהה וסמוך לגבעת שמואל, ייערכו למעלה מ-150 שוטרים שיצוידו ככל הנראה במכונית להתזת מים. פרט לכך הובאו פרשי משטרה, שיסייעו בפינוי המפגינים.  

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב משה קראדי, הודיע בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני כי המשטרה הקצתה 6,000 שוטרים למאבק בחסימות. "לא מדובר באירועים חד פעמיים", הבהיר קראדי. "החסימות הולכות להיות עניין של כל שני וחמישי".

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר במהלך הישיבה כי יש להפעיל סנקציות נגד רבנים ששולחים ילדים לחסום צמתים ומחלפים. "לא ניתן לחבורת כנופיות לדרדר את המדינה", הבהיר שרון והביע תמיהה כיצד יש שרים וחכ"ים שלא יוצאים נגד תופעת הסרבנות והאלימות נגד שוטרים וחיילים, ברומזו לשרי הליכוד המתנגדים להתנתקות, כמו כץ ונתניהו.  


פורסם לראשונה 29/06/2005 16:45

 

צילום וידאו: ירון ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ירושלים: מפגינים פוזרו בזרנוקים
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
המפגינים נהדפו לשוליים
צילום: איי אף פי
באדיבות חברת נתיבי איילון
בחולון התנועה זרמה
באדיבות חברת נתיבי איילון
מומלצים