שתף קטע נבחר

מפקדים בצה"ל: יש חשש מסירוב של חיילי הסדר

"הם כבר עושים לנו קולות של סרבנות", אומר ל-ynet גורם צבאי. בצבא מדברים בגלוי על מחלקות "בעייתיות", כמו זו של גדוד רותם בגבעתי המורכבת גם מישיבות הסדר קיצוניות. לאחרונה הוחלט לפרק מחלקה של בני ישיבות מגדוד 12 של גולני. דובר צה"ל: "כל קשר בין פירוק המחלקה לסרבנות מופרך, בני ישיבות ההסדר משולבים במשימות באשר הן". גורמי ימין מפיצים סטיקר בעד סירוב בחטיבת הצנחנים

בצה"ל גובר החשש מסרבנות בקרב חיילים המשרתים במסגרת ישיבות ההסדר, בעיקר בקרב הדרג הפיקודי הנמוך האחראי עליהם. כלפי חוץ מנסים לשדר עסקים כרגיל, אולם מפקדים מודים כי אכן ישנה בעיה או לפחות מסתמנת בעיה. כך למשל עם מחלקת בני ישיבות (בני"שים) בחטיבת גבעתי. "הם כבר עושים קולות של סרבנות", אמר גורם צבאי, שגם מגלה דרכים יצירתיות להתמודד עם הבעיה. "ויתורים לא יהיו פה", הוא מדגיש.

 

 

מחלקת הבני"שים של גדוד "רותם" בחטיבת גבעתי, היא שמעסיקה בימים אלה את צה"ל. גורם צבאי אמר היום (ד') ל-ynet כי מדובר במחלקה שהתגייסה באוגוסט 2004. "אלה חבר'ה שמגיעים מישיבות הסדר שנמצאות בצד הקיצוני,

 רבנים שקוראים לסרבנות או לפחות לא מגנים את התופעה". הגורם הודה כי בצה"ל עוקבים בדאגה אחר המחלקה. "השאלה לא האם ניתקל שם בסרבנות אלא מתי", הוא אומר. "בשבוע שעבר כאשר הוקפץ הגדוד לרצועה, המחלקה הייתה בירושלים וקצת התעכבה, אמנם לא ראינו מהם סרבנות, לפחות לא באופן מוצהר, אבל כשיש לא מעט מהם שמגיעים מישיבות כמו תקוע ואחרות, אנו מצפים זה מה שיקרה".

 

הגורם ציין כי בהוראת אלוף פיקוד דרום, דן הראל, לא צפויים ויתורים לאף חייל, גם לא למחלקה זו. "אנו נצטרך לפעול בדרכים יצירתיות", אמר, "למשל לשלוח קצינים לישיבות ולהבהיר לרב שאם לא ינחה את תלמידיו לפעול על פי הפקודות, אין סיבה שהם יזכו לשירות של שנה וארבעה חודשים, אלא ישרתו 3 שנים כמו כולם. לדעתנו יש בכך פעילות נכונה על מנת למנוע סרבנות". 

 

בשבוע שעבר, כשגילויי הסרבנות מימין, בעיקר כאלה חובשי הכיפות, החלו להתרבות, אמר הרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ, בעת ביקור שעשה בגבול הצפון בהתייחסו לישיבות ההסדר כי "אי אפשר לקיים מערכת דואלית ולקרוא לאנשים לסרב, ובה במידה להנות מתנאי ההסדר מול צה"ל. זה בלתי מתקבל על הדעת, גם להנות מההסדרים וגם לא לקיים אותם".

 

בצה"ל מיהרו להסביר כי לא מדובר באיום של הרמטכ"ל לסגור את מסלול ישיבות ההסדר שבוגריהם משרתים בצה"ל שנה וארבעה חודשים בלבד, אלא מסר שמדבר בעד עצמו. אבל דבריו של הרמטכ"ל לא נאמרו בחלל ריק, הרמז שזרק היה ברור מאוד: סכנת הסרבנות המרכזית, בראיית צה"ל, היא מקרב בני ישיבות ההסדר.

 

פורקה מחלקה של ישיבות ההסדר בגולני

 

באחרונה למשל, הוחלט לפרק מחלקת בני ישיבות מגדוד 12 של חטיבת גולני. חיילי המחלקה התגייסו לצה"ל במרץ 2004, ונכון למועד ההחלטה על הפירוק

 היו חלק מהכוחות שייקחו חלק בתכנית ההתנתקות, גם אם מדובר בשיבוץ באחד המעגלים החיצוניים. "סיימנו קו בהר דב בגבול הצפון", סיפר ל-ynet אחד החיילים, "כשירדנו לעזה פתאום הודיעו לנו שמחלקים אותנו לשתי פלוגות ובכל פלוגה לשלוש מחלקות, ממש הפרדה מלאה". לטענת חיילים מהמחלקה הדבר נעשה בהפתעה, ללא הסבר מניח את הדעת.

 

בצה"ל לא מתייחסים לאירוע כלל וכלל כאירוע חריג. "הפיזור לא נעשה מוקדם מהצפוי, וכל קשר לפירוק מחשש מסרבנות מופרך מיסודו", נמסר באופן רשמי מצה"ל. מדובר צה"ל נמסר עוד כי "בני ישיבות ההסדר משולבים במשימות צה"ל באשר הן ללא יחס שונה משאר חיילי צה"ל".

 

כך בגולני ובגבעתי, ויש מי שמנסה לפעול גם בקרב הצנחנים: השבוע החלו גורמי ימין ואירגונים שונים המתנגדים להתנתקות לפעול במטרה לעודד סירוב פקודה בקרב החיילים. סטיקר ראשון המיועד לחטיבת הצנחנים, תחת הכותרת "צנחן לא מגרש יהודי", הופץ השבוע לחובשי הכומתות האדומות.


 

בקרב מפיצי הסטיקר תכנית להרחיב את הקמפיין גם לחטיבות אחרות ואפילו לגדודים. "הצנחנים הם אגוז קשה לפיצוח", הסביר ל-ynet, גורם העומד מאחורי הקמפיין, "אבל אנחנו מרגישים הזדהות מצידם ומקווים שהם יבינו שלא עושים מעשה כזה".

 

בינתיים, הסרבנות האישית מבצבצת, פה ושם. בשבוע שעבר נשפט לוחם בגדוד 74 של השריון, תלמיד ישיבת ההסדר הר ברכה, ל-21 ימי מחבוש בפועל לאחר שסירב לרדת עם חבריו לרצועת עזה. אבל הבעיה האמיתית של צה"ל היא לא סרבנות של יחידים אלא של רבים. גם בצבא שואלים האם מהלכים ארגוניים וענישה של יחידים תצליח לנטרל אותה. עוד 40 יום נותרו כדי לגלות.

 

תגובות: "לאפשר להם לא להשתתף בפינוי"

 

"בעיות המצפון של החיילים לא ייפתרו בפגיעה במסלול ישיבות ההסדר, הדבר רק מלבה את תחושת הניכור של החיילים כלפי המערכת הצבאית. הפתרון האמיתי הוא לאפשר לחיילים שיש להם בעיות מצפון לא להשתתף בתהליך הפינוי ולהשתמש במקומם בכוח משימה אזרחי שהמדינה תייעד לכך", כך אמר ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי בתגובה לפרסום ב-ynet.

 

ח"כ חמי דורון (שינוי) הגיב ואמר כי "למרות שאני מכיר ומוקיר את פועלם של חיילי ישיבות ההסדר, במידה והם יגלו ניצני סרבנות לפינוי - יש לסגור מיד את המסלול הזה ולגייסם לשירות רגיל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו בכר
חיילים דתיים בצה"ל (ארכיון)
צילום: דודו בכר
צילום: עמית שאבי
חלוץ. הזהיר את ישיבות ההסדר
צילום: עמית שאבי
צילום: רויטרס
הסרבן אבי ביבר
צילום: רויטרס
מומלצים