שתף קטע נבחר

הקרב על ראש הגשר

מה שיקרה במעבר כיסופים, דרכו יזרמו הכוחות המפנים, עשוי להכריע את זירת ההתנתקות כולה. המתנחלים מבטיחים שיהיה "שמח". ראש מטה פיקוד דרום לשעבר: "שאלוהים ישמור. חסימת המעבר עלולה להפוך את המשימה כולה לבלתי אפשרית"

התכונה סביב מעבר כיסופים בימים אלו של טרום מבצע היציאה מעזה, מזכירה במשהו מלחמה. הצבא הקים שני מחסומי דרך מכאניים ממזרח למעבר. ביניהם הניח עמדת אבטחה המאויישת על ידי חיילים, ניידת משטרה ושוטרים. מצפון לכביש, על תלולית שולטת על שורת מחסומים אלה, מיקם הצבא עמדה ובה חיילים. משני עברי הכביש, במקומות מוצנעים מעין הנוסע, מונחים מאות מטרים של גדר תלתלית שתיפרש על הציר למקרה הצורך.

 

 

המעבר שוכן ממערב לקיבוץ כיסופים שבנגב המערבי. כביש 242, מצומת גמה לכפר דרום, בואך הגוש, מהווה ציר תנועה מרכזי הן למתנחלים והן לכוחות הביטחון המגנים על רצועת עזה. דרך ציר זה, ככל הנראה, תפונה מרבית האוכלוסייה היהודית, ודרכו גם יזרמו ככל הנראה כל כוחות הפינוי וכוחות צה"ל והמשטרה, במקרה של עימות מתלהם עם המתנחלים, או לפי התסריט הגרוע יותר – במקרה של התקפת טרור פלסטינית בשעת היציאה מעזה.

  


מעבר כיסופים. מקרה מבחן

 

"הכל ערוך לקרב על ראש הגשר", כך על פי מקור בכיר בפיקוד דרום. "ברור לנו שזאת נקודת מפתח להשלמת ביצוע המשימה של הוצאת המתיישבים היהודים מגוש קטיף בצורה חלקה. לא בכדי אנו מתכוונים לסגור את מעבר כיסופים כפעולה ראשונה, ברגע שהדרג המדיני ייתן הנחיה לסגור את רצועת עזה לקראת ההתנתקות. ייתכן שהאלוף יקבל החלטה שכזאת, אם תתחיל זרימת אלפי 'כתומים', תומכי המתנחלים. אנו ערוכים גם להקפצת כוחות לעיבוי הכוח הקיים, כדי ליצור סגירה הרמטית של המעבר דרכו נכנסים ויוצאים מגוש קטיף".

 

ואילו במשטרת המחוז הדרומי יודעים שציר כיסופים והמעבר שבקצהו, הם הנקודה הכמעט אחרונה למניעת אנרכיה. קצין בכיר ניסה לצייר את התסריטים האפשריים. "אם הרבבות ייענו לקריאת רבני יש"ע מאמש, להתחיל לרדת לגוש קטיף כבר עכשיו, או אם הם יחכו עד ה-18 ביולי, שהוא תאריך "יום הפקודה" שקבעה מועצת יש"ע להזרמת אוכלוסיה מתנגדת לגוש, הבעיה נותרה בעינה. אנו חייבים לעצור אותם על הצירים והנקודה האחרונה לפני שהם נכנסים פנימה היא מעבר כיסופים.

 

"ננסה להתחיל לעצור אותם עוד ביד מרדכי, בצומת גבים, בצומת סעד, בצומת מגן, צומת רעים וצמתים נוספים בנגב המערבי. אבל נקודת הניקוז של מתנגדי ההתנתקות תהיה ללא ספק המעבר הזה. אם נכשל שם, כל המעגל החמישי (עוטף עזה) עלול לקרוס", אמר.

 

על הצפוי להתרחש במעבר כיסופים ניתן היה ללמוד אך לפני שבוע, כאשר כוחות הצבא והמשטרה סגרו אותו בצו אלוף פיקוד דרום, כדי לפנות את מלון "מעוז הים". במקום התארגנה הפגנה קטנה יחסית של תושבי גוש קטיף אשר ביקשו למחות על הסגירה. די היה במפגינים אלה כדי לשבש את החיים במעבר. אם היו רוצים ואם העניין היה יוצא מכלל שליטה, היתה נעצרת שם התנועה כליל. רק יד חזקה של כוחות הביטחון וכוחות תגבור שהוזעקו לשם בבוקר, שמרו על המעבר החשוב פתוח ואיפשרו את פינוי מלון הקיצונים.

צילום: רוני סופר

 

עם זאת לוקחים בחשבון במערכת הביטחון את האפשרות שהמתנחלים, במספרם ותוך ניצול ציני של העובדה שלא תפתח אש לעברם, יצליחו להשתלט על ראש הגשר הזה. במקרה כזה, לא יוכלו רכבי הביטחון והפינוי לרדת לגוש קטיף דרך השטחים שסביב, המוחזקים על ידי הרשות הפלסטינית. לקראת אפשרות שכזאת יצרו במערכת הביטחון חלופות אפשריות: כניסה אל גוש קטיף דרך מעבר סופה, בכביש 240 המגיע אל מורג כאפשרות מועדפת, או שימוש בצירי עפר הנסללים בעצם הימים הללו ממזרח למערב ויעדם של כולם אחד: לאפשר דרכים חלופיות.

 

גם אם אלה ייכשלו, בשל חסימתם על ידי הכתומים, ערוכים במערכת הביטחון לתת מענה נוסף על פי תורת האלטרנטיבות: חלופה אפשרית אחת היא שימוש בצי מסוקי היסעור של חיל האוויר, לשינוע כוחות אל תוך רצועת עזה והחוצה. אפשרות זאת מסוכנת מחשש שהפלסטינים יפעילו טילי כתף אוויריים נגד הכוחות.

 

השייטת וטרקטורונים לגיבוי

 

אפשרות נוספת, שאינה פחות מסובכת, היא שימוש בצוותי שייטת 13 וספינות חיל הים שימתינו מול חופי גוש קטיף, כדי להשלים את המשימה. בין לבין, למקרי חרום, בנו כוחות הביטחון מערכת הנעת כוחות נוספת קטנה, של רכבי 4X4 וטרקטורונים.

 

ומה קורה בקרב המתנחלים? עמי שקד, ראש אגף הביטחון במועצה האזורית חוף עזה, האיש שמכיר את האיזור לפרטיו טוב יותר אף מאנשי מערכת הביטחון, צופה בוקא ומבולקא סביב ראש הגשר של מעבר כיסופים בימי יציאת עזה. הוא מצייר תמונה ברורה, לפיה ייתכן שהמתנחלים ותומכיהם ייענו כבר בסוף השבוע הזה לקריאת רבני יש"ע לרדת לגוש. האלוף עלול לסגור את הרצועה.

 

הלחץ על הצירים המובילים אל הרצועה החל מכביש 4 ביציאה מאשקלון דרומה, כביש 34 מצומת יד מרדכי ועד לשערי שדרות, כביש 232 מצומת גבים דרומה לצומת סעד ועד לצומת גמא ובכלל, יוביל אלפים אם ברכב ואם ברגל אל המעבר. "מהומת עולם", כך הוא מגדיר את שעלול להתרחש במעבר כיסופים.

 

"שאלוהים ישמור", אומר תא"ל במיל' צביקה פוגל, ראש מטה פיקוד דרום עד לא מכבר. "בסופו של דבר, המשימה של הפינוי עלולה להפוך למשהו שהוא על גבול הבלתי אפשרי אם מעבר כיסופים ייחסם. איני סבור שמערכת הביטחון על זרועותיה יכולה להתמודד באותה זירה גם עם משימה של פינוי וגם עם משימה של תגבור כוחות, אם המקום ייחסם על ידי הכתומים. בראש הגשר של מעבר כיסופים תיבחן היכולת של מערכת הביטחון לעמוד ביעד שהטיל עליה ראש הממשלה ב-15 באוגוסט 2005. אם המאבק יגיע למעבר כיסופים – הרי שמערכת הביטחון נכשלה. המאבק חייב להסתיים הרבה לפני זה, בצירים הראשים המובילים אל הגוש, מצפון וממזרח", הסביר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני סופר
נווה דקלים. עימות בין מתנגדי ההתנתקות לחיילים (ארכיון)
צילום: רוני סופר
צילום: רוני סופר
"ננסה לעצור אותם". מתנגדי ההתנתקות
צילום: רוני סופר
צילום: רוני סופר
מתנחלי הגוש מתעמתים עם צה"ל (ארכיון)
צילום: רוני סופר
מומלצים