שתף קטע נבחר

רצועת עזה נסגרה בצו אלוף; המלון על הכוונת

אלוף פיקוד הדרום חתם על צו איסור כניסה ושהייה ברצועה לאזרחים שאינם תושבי המקום. קצין בכיר ישקול לגופה כל בקשת כניסה. הצו הוא זמני וניתן בתגובה ל"הקצנה חמורה נוספת בפעולות פעילים קיצונים, הכוללות בין השאר הפרות חוזרות ונשנות של החוק". כוחות הביטחון חסמו את הכניסות למלון "מעוז הים" - לקראת פריצה אפשרית ופינוי הקיצוניים

מבצע ההתנתקות מרצועת עזה יוצא לדרך: מעט לפני השעה 12:00 חתם אלוף פיקוד הדרום, דן הראל, על צו איסור כניסה ושהייה בשטח רצועת עזה. בכניסה לגוש קטיף יוצב קצין בכיר, שידון בבקשות הכניסה של מי שאינו נמנה עם תושבי המקום. לפי שעה, הצו זמני - אם כי לא הוגדר מראש עד מתי יישאר בתוקף.

 

צה"ל מתגבר כוחות בסמוך למעבר קרני ובאזור ארז, כדי למנוע מהמונים להיכנס לרצועה או להתמקם בסמוך לה ולהיערך ל"יום פקודה". על פי מספר דיווחים, אלה כבר בדרכם למקום.  

 

כבר בשעות הצהריים סגר צה"ל את הכניסה והיציאה להתנחלות נווה-דקלים שבגוש, זאת כדי למנוע הגעת תושבים להפגנה הצפויה להתקיים במעבר כיסופים. הבוקר סגרו כוחות הביטחון את הכניסות למלון "מעוז הים", בו מתבצרים קיצוני הימין. הכוחות נערכים לפרוץ למקום.  

 

 

 

 

כאמור, צו האלוף הוא זמני, וייתכן כי בתוך מספר ימים עד שבועות יוסר - בהתאם להערכות מצב שיתקיימו במערכת הביטחון. הצו לא חל על עיתונאים ועל ספקים, המעבירים סחורות להתנחלויות. 

 

מצה"ל נמסר כי החלטת אלוף פיקוד הדרום, שאושרה על-ידי הרמטכ"ל ושר הביטחון, נובעת מכך שביממה האחרונה חלה הקצנה חמורה נוספת בפעולות הקיצונים - פעולות הכוללות בין השאר הפרות חוזרות ונשנות של החוק והסדר ופגיעות בתושבים פלסטינים ובאנשי כוחות הביטחון.

 

"בידי צה"ל מידע עדכני על קבוצות נוספות של קיצונים הנעות לעבר רצועת עזה במטרה לתגבר את חבריהם ולפעול להסלמת פעולות הפרובוקציה", נמסר מהצבא. "אירועים אלה יוצרים מתיחות והתססה, תוך העמדת חיי אזרחים ישראליים, תושבים פלסטינים ואנשי כוחות הביטחון בסיכון. לאירועים אלה ישנו פוטנציאל הסלמה חריף העלול להשפיע על כלל האזור". בצה"ל הדגישו כי אין מדובר בתהליך הגבלת הכניסה לשטח במסגרת תוכנית ההתנתקות, "תהליך שהסמכות להפעלתו נתונה בידי הדרג המדיני".

 

המטרה: סגירת המעגל החמישי והשישי

 

החיילים והשוטרים הוזעקו לפעולה מוקדם מהצפוי - 46 יום לפני תחילת הפינוי. פקודת המבצע ניתנה בשעות הלילה. למשימה הוזעקו כוחות שיריון, חיילי חטיבת גולני ויחידות מיוחדות. עם שחר החלו לזרום כ-2,000 שוטרים לאזור האצטדיון בקריית-גת, ומשם יצאו למשימתם - אבטחת כוחות הצבא והוצאת פעילי הימין הקיצוני ממלון מעוז הים. ולאחר מכן אמורים השוטרים לסגור את השטח התוחם את הרצועה מסביב - ומכונה "המעגל החמישי והשישי".

 

בתוך רצועת עזה ניכרת מאז הבוקר פעילות ערה של כוחות צה"ל, בעיקר ברמת המפקדים. את המלון המפורסם חסמו משני עבריו בגדר ובדוקרנים בצו מפקד האוגדה, תת-אלוף אביב כוכבי. למלון מורשים להיכנס רק תושבי המקום. בסמוך למחסומים מתפתחים עימותים עם מתנחלים, שטוענים שהם תושבי המקום.

 

כוחות צה"ל מונעים כניסת מתנחלים גם לאזור כיסופים, מחשש לתיגבור מתנחלי הגוש לקראת סגירת הרצועה היום. כמו כן, נראו על הציר מנופים וכלים כבדים אחרים של צה"ל, אשר יסייעו ככל הנראה בפינוי המלון.

 

פעילי הימין הנמצאים בתוך המלון טוענים כי ייעשה שימוש בקומנדו הימי לפרוץ דרך הים כשכוחות ימ"מ של המשטרה יפרצו מהחזית. מנהיגי ההתבצרות מתכננים עתירה לבג"ץ, ובין היתר מתכוונים לטעון כי כאשר סגר הצבא את שערי המלון - הוא לא נתן להם את האפשרות לצאת לקנות אוכל, חלב וחלב לילדים.

 


שטח צבאי סגור (צילום: רוני סופר)

 

כבר בעקבות האירועים ברצועה בסוף השבוע שעבר וביום ראשון האחרון החל "כדור השלג" להתגלגל ובצבא ובמשטרה החלו להיערך לאפשרות לסגור את הרצועה ולפנות את התושבים הקיצונים ממלון "מעוז הים". במערכת הביטחון ניתחו את שרשרת האירועים החמורה ובעיקר את התוצאות העגומות של הפגיעה בפלסטיני החף מפשע, תוך התחשבות בגורמי הימין הקיצוני אשר הוסיפו לזרום אל השטח. 

 

בעיה נוספת שעמדה בפני מערכת הביטחון היא האפשרות להסלמה באירועי הטרור, מכיוון שההתגרויות של הימין הקיצוני בפלסטינים עוררו את ארגוני הטרור לפגוע במתנחלים ובצבא. כך למשל פורסמה אתמול התרעה חמה על אפשרות לפיגוע במלון "מעוז-הים" במאחז "טל-ים" על-ידי חוליה מחאן-יונס. בעקבות התרעה זו נאלץ אלוף פיקוד דרום, דן הראל להפעיל צו לסגירת השטח בשני מקומות אלה.

 

בעייה נוספת שעמדה בפני כוחות הביטחון היתה יכולתם לרכז כוחות בזמן כדי לפעול נגד מלון "מעוז-הים", בטרם יהפוך זה למבצר העלול לגרום לשפיכות דמים. הקונספט הייחודי של המערכת ליצור "מלכודת זבובים" במלון נכשלה, כשהכוונה לרכז במקום את גורמי הימין הקיצוני כדי לפעול נגדם, במקום ובזמן בו תבחר מערכת הביטחון, נכשלה.


פורסם לראשונה 30/06/2005 08:37

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו, אפרת וייס וטובה דדון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני סופר
מתנחלים נכנסים בדקה ה-90
צילום: רוני סופר
צילום: רוני סופר
ביצים לעזרת התושבים
צילום: רוני סופר
צילום: רויטרס
כוחות צה"ל נכנסים לרצועה
צילום: רויטרס
צילום: רוני סופר
חיילים מול מתנחלים ב"מעוז הים"
צילום: רוני סופר
המנופים בדרך לגוש קטיף
צילום: רויטרס
חיילים הבוקר ברצועה
צילום: רויטרס
צילום: צפריר אביוב
השוטרים נערכים ליציאה בקרית גת
צילום: צפריר אביוב
מומלצים