שתף קטע נבחר

מיקרוסופט ישראל תוכרז מונופול

פרסום ראשון: הממונה על ההגבלים העסקייים, דרור שטרום, החליט לפעול להכרזה על ענקית התוכנה מונופול בישראל, עקב ניסיונה להימנע מהפצת גירסה רזה של Windows בארץ

הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, החליט להכריז על מיקרוסופט מונופול בתחום מערכות ההפעלה וחבילות היישומים המשרדיים (אופיס) בישראל. זאת, על רקע ניסיון החברה להתחמק מהפצת גירסה "רזה" של Windows בארץ, ללא תוכנת נגן המדיה. חובה זו הוטלה על החברה באירופה.

 

ל-ynet נודע, כי לפני מספר ימים נשלח מכתב מהרשות להגבלים עסקיים אל מיקרוסופט ישראל, ובו נמסר לחברה כי בתום בדיקה שארכה שנה, הוחלט על שינוי המדיניות כלפיה, ובאפשרות הרשות להכריז עליה מונופול. בכוונת הרשות לממש אפשרות זו.

מיקרוסופט עשויה לערער על ההחלטה בבית הדין להגבלים עסקיים.

 

עיקרי הדברים:

 

  • מיקרוסופט תוכרז מונופול בישראל

 

  • החברה תחויב להפיץ גירסה "רזה" של Windows גם בארץ

 

  • הממונה על ההגבלים העסקיים בוחן אפשרות להורות לענקית התוכנה להפיץ גירסה של Office עבור מקינטוש

 

בחודש ינואר, 2005, התארח שטרום בפורום של ynet, וגילה כי רשות ההגבלים העסקיים בישראל תבדוק אם לחייב את מיקרוסופט להוציא גירסה "רזה" של Windows, בהתאם לפסק הדין שאושר לאחרונה באיחוד האירופי.

 

שטרום הסביר כי מיקרוסופט לא הוכרזה מונופול בישראל עד כה, על אף שהיא שולטת על כ-90 אחוז מהשוק בתחום מערכות ההפעלה וחבילות היישומים המשרדיים (Office), עקב מחסור בכח אדם והעדר משאבים הנחוצים לבדיקה.

 

ב-1999 פתחה הרשות להגבלים עסקיים במגעים עם מיקרוסופט ישראל, במטרה להכריז על החברה מונופול בתחום עיסוקה. מיקרוסופט ביקשה למנוע זאת, והתחייבה לבצע בארץ כל סנקציה שיטיל בית המשפט בארה"ב על מיקרוסופט העולמית.

 

על פי הסיכום שהושג, מיקרוסופט הסכימה כי כל פסקי הדין שיוטלו על החברה בחו"ל יחייבו אותה גם בישראל והיא תפעל לפיהם גם בעסקיה בארץ. במסגרת החובות, נאסר על מיקרוסופט ישראל לתת הטבות למי שיישווק רק את מוצריה או לחתום על הסכמים כובלים.

 

בדיקה נוספת של הרשות להגבלים עסקיים בעניין מיקרוסופט החלה בשנת 2003, והתמקדה בתחום האופיס. בחודש ספטמבר, 2004, אף נמנע בג"ץ מהתערבות בשאלת המונופול של מיקרוסופט ישראל, ודחה את

 עתירת "הפורום לחופש אונליין" להכריז על מיקרוסופט כמונופול בתחום מערכות ההפעלה בישראל. השופטים קיבלו את טענת המדינה, כי עמדת הממונה בהקשר זה היא סבירה ואין עילה להתערבות בית המשפט.

 

שטרום פנה אל מיקרוסופט ישראל וביקש ממנה לעמוד בסיכום בעקבות החלטת הזרוע הרגולטורית של האיחוד האירופי בחודש מרץ, 2004, לפיה  מיקרוסופט הפרה את חוקי ההגבלים העסקיים ביבשת ונהגה באופן אנטי תחרותי כאשר שילבה את נגן המדיה במערכת ההפעלה והקשתה על יצרני תוכנה מתחרים להתאים את הטכנולוגיות שלהם לסביבת Windows.

 

אולם, במיקרוסופט ישראל טענו כי מכיוון והחברה אינה מוכרת ישירות מוצרים בארץ (רק דרך מפיצים) ומוצריה מפותחים בחו"ל, היא אינה חייבת ביישום ההחלטה גם בישראל.

 

מיקרוסופט ישראל תחויב להפיץ גירסה "רזה" של Windows

 

בעקבות תגובה זו החליט שטרום להכריז על החברה מונופול בתחומה ולהשוות את מעמדה המשפטי בישראל למצבה באירופה ובארה"ב. ההחלטה התקבלה בתום בדיקה שארכה שנה, ובמסגרתה נקבע כי מיקרוסופט ישראל כן נתונה תחת סמכות ישראל, וזאת, בהקשר של רישיונות השימוש בתוכנה שמספקת החברה בישראל (בניגוד לחבילות התוכנה המשווקות כפי שהן על ידי מפיצים).

 

הליך ההכרזה צפוי להיארך מספר חודשים ובסופו מיקרוסופט תהיה מונופול, הנושא במגבלות הקבועות בחוק. ברשות להגבלים עסקיים מעריכים כי ניתן להגן על החלטה זו בבית המשפט, אם תחליט מיקרוסופט לערער.

 

נוסף על כך, שטרום החליט לחייב את מיקרוסופט להפיץ גירסה "רזה" של Windows גם בישראל. הגירסה של מערכת ההפעלה Windows ללא תוכנת נגן המדיה מופצת החודש באירופה, לאחר דיונים רבים

שהתנהלו בעניין בין מיקרוסופט לאיחוד האירופי. התגובות בשוק לגירסה זו פושרות למדי, שכן מחירה זהה ל-Windows XP רגיל ומפיצי המחשבים אינם ששים לשווקה.

 

ברשות להגבלים עסקיים בוחנים גם אפשרות להורות למיקרוסופט ישראל להפיץ גירסה של חבילת היישומים "Office" עבור מקינטוש, זאת, בעקבות הפרסום ב-ynet ("למה אין אופיס עברי למקינטוש", יוני, 2002), כי "ידע", הנציגה של "אפל" בישראל, הציעה לממן את עלות הלוקליזציה של התוכנה והשיגה התחייבות מראש של אפל צרפת לרכוש 2,000 עותקים של המוצר המוגמר אך למרות זאת, מיקרוסופט עמדה בסירובה.

 

מיקרוסופט היא חברת התוכנה הגדולה היחידה שהשקיעה מאמצים וכספים כה רבים בפיתוח תוכנה בעברית לאורך שנים. עם זאת, מיקרוסופט ישראל שולטת שליטה של למעלה מ-90 אחוז בשוק מערכות הפעלה למחשבים אישיים ושוק היישומים המשרדיים (אופיס) בישראל והתחרות כנגדה היא אפסית. בעבר, בטרם השתלטה מיקרוסופט על השוק, הופצו בישראל מעבדי תמלילים נוספים בעברית, בהם קיו טקסט, דגש, איינשטיין, א-ב, וורדמיל וורד פרפקט. כתוצאה מכך, המשתמשים אינם נהנים מהחופש לבחור בין תוכנות מתחרות.

 

תגובת הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום: "הפצנו את המכתב למיקרוסופט בעקבות בדיקה ממושכת. הבהרנו את עמדתנו לחברה, ולפיה אנו מתכוונים להכריז עליה מונופול. אינני מוצא לנכון להיכנס לפרטי המכתב".

 

תגובת מיקרוסופט ישראל: "מיקרוסופט נמצאת בקשר עם הממונה על ההגבלים העסקיים ותפעל בהתאם להנחיות שייקבעו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
דרור שטרום
צילום: גבי מנשה
מיקרוסופט. מונופול. גם בישראל
מומלצים