שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

בריטניה: גל התקפות נקמה נגד מוסלמים

יותר ממאה התקפות נקמה נגד מוסלמים דווחו ברחבי בריטניה בשבוע שחלף מאז הפיגועים בלונדון, ביניהם אחת שהסתיימה כנראה במוות. המוסלמים חוששים מגל נקמה שיחריף כעת כשנודע שהמחבלים הם אזרחים בריטים. דיווחים נקבו בשמם של שניים מהמחבלים. מספר הקורבנות הרשמי עלה ל-54 אולם מעריכים שיותר מ-70 נרצחו

גם לאיפוק הבריטי, מתברר, יש גבול. יותר ממאה התקפות נקמה נגד מוסלמים - ביניהן אחת שהסתיימה ככל הנראה במוות - דווחו ברחבי בריטניה בשבוע שחלף מאז הפיגועים בלונדון. גל האלימות הביא את ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, לקרוא לבני עמו להימנע מלשפוט את כל האוכלוסיה המוסלמית בממלכה על פי "פרשנות רעילה ומעוותת של האיסלאם".

 

 

כבר ביום חמישי שעבר היו המוסלמים החשודים המיידיים במעשה, אולם בימים הראשונים עוד שלטה הסברה כי מי שעומד מאחורי הפיגועים היו תומכי אל קאעידה שבאו מחו"ל. הזעם רק התעצם כשנודע שלשום שאזרחים בריטים ממוצא פקיסטני הם שפוצצו את המטענים והיו המחבלים המתאבדים הראשונים בתולדות הממלכה.

 

 

בלייר, שאמר בפרלמנט שנדהם לגלות כי המחבלים היו בריטים ולא זרים אמר כי מי שביצע את הפיגועים "הוא חבר בקבוצה קטנה - שאין להתעלם ממנה אבל היא גם אינה מגדירה את כלל המוסלמים בבריטניה שרובם שומרי חוק וחברים הגונים בחברה".

 

המועצה המוסלמית של בריטניה טוענת כי אדם ממוצא פקיסטני הוכה למוות ביום ראשון בנוטינגהם ושבקנט נפצע קשה בפניו צעיר מאיחוד האמירויות לאחר שנער השליך לעברו בקבוק במהלך קטטה. עוד דווח כי בקרוידון שליד לונדון הוצתה תיבת דואר של משפחה מוסלמית.

 

בהאקני יידו אלמונים אבנים לעבר בתים של מוסלמים ומסגד בקמדן קיבל מספר איומים על הטמנת פצצות. המשטרה טרם אישרה את הדיווחים אולם הגבירה את השמירה על מוסדות לימוד בקהילות מוסלמיות ועל מסגדים. כמו כן דווח בתקשורת על מספר מעצרים.

 

בבריטניה נשמעים בימים האחרונים קולות גוברים של מוסלמים הקוראים לרשויות לסייע להם להגן על ילדיהם מפני התקפות של פורעי חוק, ומנגד קולות של מוסלמים הקוראים למדינה להגן על ילדיהם מפני מטיפים קיצוניים במסגדים.

 

מצוד אחר "המוח"

 

בתוך כך פירסמה היום משטרת לונדון כי מספר הקורבנות הרשמי עלה ל-54. עד כה זוהו ופורסמו שמותיהם של 11 הרוגים בלבד ואיטיות תהליך הזיהוי מעוררת זעם בקרב בני המשפחות.

 

בנוסף, פירסמה רשת SKY את שמו של מי שחשוד כי הוא המחבל הרביעי - לינדסי גרמייל, אזרח בריטי יליד ג'מייקה. חקירה הפיגועים נמשכת והמשטרה מבצעת פשיטות על בתים בלידס ולוטון, משם באו שלושה מהמחבלים, ובבקינגהמשייר צפונית ללונדון. עד נעצר אדם אחד בלבד ומדיווחים לא רשמיים ידוע כי הוא בן משפחה של אחד המחבלים.

 

בראש סדר העדיפויות של החקירה כרגע עומד המצוד אחר מי שהחוקרים סבורים שהוא "המוח" שמאחורי הפיגועים. העיתון "טיימס" דיווח מפי מקורות ביטחוניים כי החשוד העיקרי הוא מוחמד אסי אל-משר (33), יליד מצרים, סטודנט לכימיה מלידס. על פי הדיווח, הוא שכר את אחת הדירות שבהן ביצעה המשטרה חיפושים. שכנים אמרו שהוא עזב את בריטניה לאחרונה בגלל בעיות באשרת השהיה שלו - סברה שעולה בקנה אחד עם דיווחים אחרים מפי גורמי ביטחון.

 

המשטרה פירסמה את תמונתו של חסיב חוסיין בן ה-18, המחבל המתאבד שככל הנראה ביצע את פיגוע ההתאבדות בקו האוטובוס מספר 30 בכיכר טוויסטוק. כמו כן, הציבור נתבקש למסור כל מידע בנוגע לצעדיו של חוסיין בעת שהייתו בלונדון.

 

חוסיין נראה בשעה 7:20 ברציף תחנת הרכבת בלוטון, שעות אחדות לפני הפיצוצים. השוטרים חושדים כי הוא ניסה להגיע לצפון העיר, אך תנועת הרכבת בקו זה שובשה ולכן הוא בחר לבצע את הפיגוע באוטובוס.


פורסם לראשונה 14/07/2005 19:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שתי דקות דומיה
צילום: איי פי
אחד המחבלים המתאבדים, שזאד טאנוויר
צילום: רויטרס
המחבל באוטובוס. חסיב חוסיין
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מתקפת הטרור
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
(ארכיון)
צילום: איי אף פי
מומלצים