שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרסונולוגיה: ניתוח אישיות באמצעות תווי הפנים

  הגבות של ענבל גבריאלי מסגירות נטייה לדרמטיות יתר • השפתיים של אהוד ברק מלמדות שקשה לו לתת • האוזניים של סנדי בר מעידות על רכושנות וקנאה • ולידיעת בני הזוג יעל בר-זוהר וגיא זוארץ – עצמות הלחיים והשיער שלכם מעלים הרהורים ביחס לעתיד היחסים • נביא הזעם הוא דייויד גבריאל, פרסונולוג, ובעברית –מאבחן אישיות באמצעות מבנה הפנים והגוף

  לבוס שלכם בעבודה יש פנים רחבות? יש לו כושר מנהיגות. אפו קמור? הוא ודאי אוהב שליטה וכסף. יש לו אף סולד? אות וסימן הוא לכך שהאיש יעדיף לסעוד ולשרת אחרים. ומה אם יש לו סנטר מחודד? מדובר באדם עקשן.

   

  אם מאסתם בעבודות כוכבים ומזלות, אם קריאה בכף היד נראה לכם כמו הלהיט החם של שנות ה-80' – קבלו את התורה החדשה לאיבחון בני-אנוש: פרסונולוגיה. אחד מנביאיה הוא דייויד גבריאל (43), עובד השגרירות האמריקנית, שהתוודע אל התחום הזה לפני יותר מחמש שנים, כשהתעניין בחוכמת הפרצוף לפי הקבלה היהודית. אחר-כך השתפשף בתחום במרכז הבינלאומי לפרסונולוגיה בסן-פרנסיסקו והיום הוא מייעץ לאנשים מכל חתך האוכלוסיה – אנשי חברה, פוליטיקאים ואנשי עסקים.

   

  גבריאל טוען כי ישנם בסך-הכל כשבעים תווי פנים וגוף, המזהים את מיכלול התכונות והפוטנציאל האישיותי, הביטוי, הרגש, הפיזיות, צורת החשיבה ואופן התגובה והפעולה של כל אחד ואחת, ללא הבדל גזע, מין ותרבות.

   

  "הנתונים", הוא מסביר, "מוזנים לתוכנת מחשב, שפותחה בהתאם לדרישת המשרד לענייני תעסוקה והכוונה מקצועית של המימשל האמריקני וכך ניתן לדעת במדויק את אופיו האמיתי של כל אדם.

   

  פרצופה של המדינה

   

  עוד כשהיה ילד, גבריאל נהג להתמקד בפני האורחים שהיו מגיעים לבית הוריו ומנתח אותם בלהיטות יתר. הרבה אפים מחודדים נסקרו על-ידו מאז ועד היום – כשהוא מבצע את הניתוח על-פי מדידות מדוייקות של קורבנותיו. אבל עכשיו, גם בלי סרגלים ומטריצות, הוא מתנדב בלי היסוס לספק ניתוחים למנהיגי האומה:

   

  הנה, למשל, חברת-הכנסת ענבל גבריאלי. אפה הרחב מעיד, לטענתו, על חיבה לסמכותיות. הקצה המעוגל של האף חושף, לעומת זאת, עניין בהתרחשויות מסעירות. מיצחה ההולך וצר מעיד על קוצר-רוח ויכולת לתמרן בין מספר משימות במקביל. גבותיה המוגבהות מעידות על דרמטיות ונטייה לחולל מהומות.

   

  ראש הממשלה אריאל שרון, לפי גבריאל, הוא לוחם בנשמתו, שלא יירתע גם אם יימצא תחת סכנה פיזית וקיומית – אפילו במחיר איבוד מעמדו. איך יודעים? לא חלילה לפי עברו הצבאי המרשים של שרון או היסטוריית הקרבות הפוליטיים שלו. מבט אחד בסנטרו המרובע והרחב – שם אפשר למצוא את הכל.


  דייויד גבריאל. קורא בתווי הפנים                          (צילום: גלעד קוולרצ'יק)

   

  ומה עם יריבו המושבע של שרון, בנימין נתניהו? לפי גבריאל, שפתו התחתונה הבשרנית של שר האוצר מעידה עליו כי מדובר בטיפוס נדיב. צורת ה"וי" ההפוך בגובתיו מעידה על ראייה מבנית כוללת. לפי הבליטות בקצה הגבות, הוא ניחן בזיכרון חזותי מרשים.

   

  הנחיריים הרחבים מלמדים, כי נתניהו סומך בעיקר על עצמו ויתקשה בחלוקת משימות. אם כבר יאציל סמכויות, יטרח לבדוק אם הדברים מתבצעים לפי ראייתו. בנוסף, מבנה נחיריו מעיד על פוטנציאל נקמני במי שמבטל אותו ומציג אותו באור שלילי. הנחיריים של ברק אצל אהוד ברק, טוען גבריאל, מעידות השפתיים הדקות על חסך רגשי עמוק וקושי לבטא רגשות. שפתו התחתונה הדקה מעידה על מחושבות וחסכנות, ויש לו קושי מהותי בנתינה. עיניו של ברק, שחלקן החיצוני פונה כלפי מטה – "עיני צלף" – מעידות על ממזריות, ראייה של ליקויים ופגמים ויכולת תימרון. "ברק ביקורתי מאוד, ועם כל זה יש להקשיב לעצותיו", אומר גבריאל. אגב, שפתו העליונה הארוכה (מהנחירים כלפי מטה) מעידה על סרקאזם, שנינות וחדות לשון.

   

  "תחום קריאת פנים והקשר בין המבנה הפיזי למבנה האישיות והפוטנציאל הקסים והתמיה מדענים מאז ומתמיד", מספר גבריאל. "זה התחיל בסין, לפני למעלה מ-3,000 שנה, המשיך דרך הפילוסופים היוונים ביוון העתיקה, פיתגורס ואריסטו, שם התקבל כעיסוק מכובד. באנגליה, בזמן שלטונה של המלכה אליזבת הראשונה, נחשבה קריאת פנים כאיום על הרשויות, ולכן הענישו מי שעשה שימוש בה בצליפת שוט".

   

  במאה העשרים, מספר גבריאל, שידרגו את קריאת הפנים למדע מודרני, כשבארצות הברית פסקו שופטים, פסיכולוגים ומומחים נוספים, שיש קשר בין המבנה הפיזי של האדם לבין התכונות האישיותיות שלו.

   

  העפעפיים של ריטה

   

  רגע לפני שאתם שולפים את השוט, תשמעו בכל זאת מה יש לגבריאל לומר על סלבריטאי ארצנו. הנה לדוגמה, יעל בר-זוהר, שכל-כולה אומרת נטייה להרפתקנות. למה? לפי עצמות הלחיים כמובן. בר-זוהר, טוען גבריאל, זקוקה לריגוש וענין תמידי. מה חבל שבן-זוגה, גיא זוארץ, בעל עצמות הלחיים השטוחות, יעדיף שיגרה. השיער העדין של בר-זוהר מעיד על רגישות יתר, והיא בעלת חושים מחודדים. ואם לא ידעתם את זה עד עכשיו, קל מאוד לחדור תחת עורה ולהרגיז אותה.

   

  זוארץ, לפי גבריאל, יעדיף כמות על איכות. הוא זקוק לתשומת-לב, וקשה מאוד להרגיז אותו. לבר-זוהר, כך אומרות שפתיה, נטייה לדברנות ולנתינת יתר. לעומתה זוארץ, בעל השפה העליונה הדקה, יקמץ במילים. מה כל זה אומר? לגבריאל תשובה ברורה: "לאורך זמן זוארץ לא יסבול את עודף הרגישות שלה, ובר-זוהר לא תסתדר עם חוסר הרגישות שלו. אין לי ספק, שלפי הניגודים הרבים הם לא יישארו יחד לאורך זמן".

   

  ומה עם ריטה? אצלה, העפעפיים הגלויים מעידים על כך שהיא תמהר להסיק מסקנות בכל מהלך.

   

  שילוב של תכונה נוספת, חוסר סבלנות, בא לידי ביטוי אצלה בעיניים שקרובות לגשר האף, ובנוסף נטייה להאשמה עצמית, משום שעין אחת קרובה מהאחרת לגשר האף. הסנטר המרובע-מלבני שלה יעיד על רוח לחימה. שילוב כל התכונות הנ"ל יעיד על תגובה אמוציונלית ונטייה להתפרצויות זעם, כשבצידה יכולת להביע חרטה. האתגר עבורה, מציע גבריאל, להיות במודעות כדי למנוע עימותים מיותרים עם הסביבה.

   

  ומה אומרות הלסתות הרחבות של סנדי בר? נטייה לסמכותיות ושליטה, כמובן. הסנטר הזוויתי מלמד על התנגדות אוטומטית לבקשות ודרישות. בר זקוקה להסבר משכנע בעבור כל בקשה ודרישה, ולכן אם היא תשאל למשל את גבריאל מדוע הוא קובע שיש לה נטייה לרכושנות יתר ולקנאות, הוא יאמר לה מייד: הכל בגלל האוזניים הבולטות. אה כן, ויש לה גם "יכולת אינסטינקטיבית לחוש מה יהווה עבורה יתרון".

   

  אז אם אחרי כל ההסברים הללו נדמה לכם שתצאו מכל מיפגש עם בני אנוש מלאים כרימון בביקורת ובשיפוט יתר, אתם טועים. הכל עניין של גישה, אומר גבריאל. "עם הידע הזה, צריך להבין ולקבל את האחר כפי שהוא".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סבסטיאן שיינר
  אפה הרחב של ענבל גבריאלי מעיד על חיבה לסמכותיות
  צילום: סבסטיאן שיינר
  צילום: אביגיל עוזי
  העפעפיים הגלויים של ריטה מעידים שהיא תמהר להסיק מסקנות בכל מהלך
  צילום: אביגיל עוזי
  צילום: איי אף פי
  סנטרו המרובע והרחב של אריאל שרון מקנה לו רוח לחימה ונחישות
  צילום: איי אף פי
  צילום: עטא עוויסאת
  הנחיריים הרחבים מלמדים, כי ביבי נתניהו סומך בעיקר על עצמו
  צילום: עטא עוויסאת
  צילום: חגי אהרון
  עצמות הלחיים של יעל בר-זוהר מעידות על נטייתה להרפתקנות
  צילום: חגי אהרון
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים