שתף קטע נבחר

הסרטן בנען: יוקם צוות לבדיקת קרינת האנטנות

בקיבוץ נען מתלוננים על כך שיותר ויותר אנשים חולים בסרטן בגלל אנטנות של צה"ל וגלי צה"ל, המוקמות בסמוך. ועדת הפנים של הכנסת הורתה להקים צוות מקצועי שיגיש מסקנות בתוך חודש

בהלת האנטנות נמשכת: רגע לפני נעילת מושב הקיץ של הכנסת, הורתה הבוקר (יום ד') ועדת הפנים להקים צוות בדיקה מקצועי לבחינת רמת הקרינה הנפלטת מהאנטנות הצבאיות, בהן אנטנות של גלי צה"ל, שבבסיס הקשר 'שורה' הסמוך לקיבוץ נען. צוות הבדיקה יכלול נציגים ממשרד הבטחון, המשרד לאיכות הסביבה ומשרד החינוך ויגיש את ממצאיו בתוך חודש.

 

תושבי האזור התלוננו שריבוי האנטנות הצבאיות ועוצמת שידורן הגבוהה גורמת לתחלואה רבה בסרטן. בבסיס הקשר מוצבות כיום למעלה מ-30 אנטנות שידור, 26 מתוכן, על-פי דיווחים, הן אנטנות פעילות המשמשות את צה"ל כאנטנות תקשורת וכן את גלי צה"ל.

 

בשל ריבוי מקרי סרטן, הזמינו התושבים מומחים פרטיים שבדקו את רמות הקרינה באזור. ממצאי הדו"חות, שערכו ד"ר אהוד נאמן ופרופ' אליהו ריכטר מלמדים כי באזור נמדדו רמות חשיפה גבוהות מאוד המלמדות על סכנת קרינה, ועל שיעור גבוה של תחלואה בסרטן בקיבוץ בשל החשיפה לקרינה.

 

נוכח ממצאים אלו, הפסיקו הורים רבים מהמושבים הסמוכים לשלוח את ילדיהם לבית הספר "גני הלל" שבקיבוץ. בנוסף, נמנעו הורים רבים מלרשום את ילדיהם לבית הספר בקריית החינוך במושב סתריה, שגם בו נמדדו רמות קרינה גבוהות.

 

משרדי הבריאות ואיכות הסביבה ממשיכים לטעון בתוקף כי רמות הקרינה במקום אינן חורגות מסף הקרינה שקבע המשרד לאיכות הסביבה וכי לא קיימת חריגה בתחלואה בסרטן בקרב תושבי הקיבוץ ביחס לאוכלוסיה הכללית. לטענת משרדי הממשלה, לא הוכח כל קשר בין קרינה ממוקדי שידור לבין תחלואה בסרטן.

 

הקרינה בקיבוץ: דעות לכאן ולכאן

 

בדיון בכנסת הוצג דו"ח שחיבר מרכז המידע והמחקר של הכנסת, שהביא את עיקרי ממצאי מחקרים שנערכו באזור לאחרונה. פרופ' אליהו ריכטר טען שסף הקרינה שקבע המשרד לאיכות הסביבה אינו גבוה. הוא קבע שבקיבוץ נען יש עודף סיכון לתחלואה בסרטן. בין השנים 1993-2005 התגלו 58 מקרי תחלואה בקיבוץ, 19 מתוכם מתחת לגיל 55. בנוסף, נתגלו שני מקרי סרטן בקרב צעירים שלמדו בעבר בבית הספר בקיבוץ.

 

מנהל המחלקה לרישום הסרטן במשרד הבריאות, ד"ר מיכה ברחנא, טען לעומת זאת ששיעור התחלואה בסרטן בקרב חברי הקיבוץ דומה לשיעור התחלואה בקרב האוכלוסייה הכללית בישראל, הדומה בתכונותיה לאוכלוסיית הקיבוץ.

 

לדבריו, אחוז המבוגרים בקיבוץ הוא גבוה ועולה באופן משמעותי על אחוז המבוגרים באוכלוסייה הכללית, ולכן שיעורי התחלואה בסרטן באופן יחסי הם נורמליים. עוד טען כי רמת החשיפה לשמש בקרב בני הקיבוצים היא גבוהה מהממוצע הארצי, וזה הסבר נוסף לתחלואה בסרטן. לחיזוק טענתו ציין ד"ר ברחנא ש"אין כל תמיכה בספרות העולמית המצביעה על קשר בין קרינה מאנטנות שידור לבין תחלואה בסרטן".

 

בעקבות תלונות התושבים וממצאי המחקרים, הורה צה"ל להוריד את רמת הקרינה באנטנות גלי צה"ל ב-50%. כן הורה מנכ"ל משרד הביטחון לצמצם את כמות האנטנות במקום ככל הניתן. מצה"ל נמסר כי שבע אנטנות יפורקו כבר בחודש הקרוב. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנטנה. ארכיון
צילום: טל כהן
מומלצים