שתף קטע נבחר

צילום: חגי אהרון

"זה תרגום טרוריסטי של ההסתה נגדנו"

ח"כים ערבים הגיבו בזעם למסע הירי הרצחני שהתחולל באוטובוס בשפרעם. ח"כ מוחמד ברכה, תושב שפרעם, אמר ל-ynet: "הכתובת היתה על הקיר. אנשי ציבור ופוליטיקאים מסיתים יומם וליל נגד הציבור הערבי, וזו התוצאה". ח"כ עזמי בשארה: "אני חושש שמבחינת חלק נכבד מהציבור היהודי מדובר בעוד 'גבר' כמו 'ברוך הגבר'"

מחיר השנאה: חברי כנסת ערבים טוענים שהירי בשפרעם היה רק ביטוי מעשי למה שחושבים ולמה שרוצים ישראלים רבים. ח"כ מוחמד ברכה מסיעת חד"ש ותושב שפרעם בעצמו אמר ל-ynet מזירת הירי: "הכתובת היתה על הקיר. אנשי ציבור, פוליטיקאים וחברי כנסת מסיתים יומם וליל נגד הציבור הערבי, וזו התוצאה".

 

לדברי ברכה, "אנו נמצאים מול פיגוע טרוריסטי שביצע אחד מאנשי כנופיות הימין הטרוריסטי. כנופיות אלה מרגישות שיש להם יד חופשית לנוכח התנהגות הממסד הבטחוני והפוליטי והמשפטי מולם. זה, גם לנוכח כפפות המשי ומעצרי הדלת המסתובבת והעונשים הקלים שנגזרים עליהם במערכת המשפט הישראלית.

  

"האחריות לפיגוע נופלת על ממשלת ישראל, זרועות הבטחון ואכיפת החוק. כל עוד הם מתנהגים בזלזול מול פיגועים כאלה לצערנו נצפה לפשעים חמורים יותר. האוכלוסיה הערבית לא תשב בחיבוק ידיים".

 

ברכה סיפר שהרוחות בשפרעם סוערות מאוד ולא ברור לאן הדברים יתפתחו. לדבריו, "הקיצוני הזה, שהוא דומה לרבים מבין שרי וחברי הכנסת בישראל בתפיסותיו ודעותיו, תרגם את מה שאלה אמרו ולמעשה ביקשו בדם ילדינו. לא ברור איך נעבור על זה לסדר היום".

 

ח"כ אחמד טיבי מסיעת חד"ש-תע"ל אמר ל-ynet: "זה תרגום טרוריסטי ונפשע של ההסתה נגד הציבור הערבי ושל האנטי-ערביות שפשטה בקרב הציבור ובקרב המערכת הפוליטית בישראל. האנטי-ערביות מזמן הפסיקה להיות תופעה נפסדת וגזענית, כי אם טיעון ביטחוני. במצב שבו פוליטיקאים קוראים לגרש ערבים, הגיע החייל הזה שראה את חבריו באירועי אוקטובר רוצחים 13 אזרחים ולא ננקטים נגדם כל צעדים, והחליט לטווח באנשים חפים מפשע".

 

בתשובה לשאלה האם חברי הכנסת ואנשי הציבור הערביים יפעלו להרגעת השטח, אמר טיבי: "אנחנו במגזר הערבי מעולם לא היינו בעד אלימות, אבל אנחנו כעת נמצאים במצב של התגוננות על חיינו ועל נפשנו".

 

חבר הכנסת עזמי בשארה מסיעת בל"ד אמר כי "אין פה שום סכסוך. מדובר בפיגוע נגד הציבור הערבי, ואני חושש שמבחינת חלק נכבד מהציבור היהודי מדובר בעוד 'גבר' כמו 'ברוך הגבר'".

 

בשארה אמר ש"הגזענות שמאפיינת חלקים בציבור הישראלי הרימה ראש והיא לא מסתפקת רק בגזענות, כי אם מתרגמת את אותה גזענות לאלימות נגד האוכלוסייה הערבית, אלימות שמגיעה עד ליישובים ולכפרים הערביים. אני בטוח שהאוכלוסייה הערבית רותחת וזועמת, גם לנוכח האירוע, אך גם לנוכח הסיקור של האירוע".

 

"במקום לדבר על טבח, דיברו על סכסוך"

 

בשארה מלא זעם גם על אופן הסיקור התקשורתי ואמר שהעובדה שמסקנות אור לא הובילו לשום דבר משחקת תפקיד מהותי במקרה הזה: "ועדת אור דיברה על אלימות מצד אנשי ביטחון נגד האוכלוסייה הערבית, אבל אני חייב לציין שיותר אזרחים ערבים נהרגו אחרי אירועי אוקטובר בידי אנשי הביטחון מאשר באירועים עצמם. זה מעיד על הגישה של הממסד לאוכלוסייה הערבית".

  

סגן יושב-ראש התנועה האיסלאמית בישראל, השייח כמאל חטיב, אמר שהציבור הערבי אחוז זעם לנוכח האירוע ולנוכח הדרך שבה בישראל ובתקשורת מתייחסים למקרה: "היחס הזה מעיד שמתייחסים אלינו כ'יעד קל' וככלי שבאמצעות אלימות נגדו ניתן לטרפד את תוכנית הנסיגה מעזה".

 

גם חטיב זעם על אופן הסיקור התקשורתי, "במקום לדבר על טבח מדברים על סכסוך. מתייחסים אלינו כאל גוף זר. לפני כשבועיים ביקש השב"כ מאישי ציבור ובכירים שמגיעים למגזר הערבי ללבוש אפודי מגן ולשמור על עצמם, והנה אנחנו רואים שלא הישראלים צריכים לחשוש, כי אנחנו, האוכלוסייה הערבית, הנטבחת כאשר אנחנו חוזרים ממקום העבודה שלנו".

 

חטיב אומר כי הפער בין המדינה לבין האוכלוסייה הערבית רק יעמיק, אם זו תשיך להיות הגישה: "כאשר מבטלים את כתבי האישום נגד שוטרים שרצחו תושבים ערבים באירועי אוקטובר, המסר הוא ברור והוא אחד - שהדם הערבי זול, וניתן לעשות בנו ככל שהקיצוניים חפצים". חטיב אומר כי התנועה האיסלאמית החלה במגעים עם ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל כדי להחליט על צעדי המחאה.

 

נתניהו: זו חציה של כל הגבולות

 

גם חברי כנסת ושרים נוספים הגיבו בזעם בעקבות הפיגוע היהודי. שר האוצר, בנימין נתניהו: "זו חציה חמורה של כל הגבולות ופגיעה חמורה בדמוקרטיה. מעשים כאלה מכפישים ציבור שלם המביע את מחאתו בצורה לגיטימית. אסור להשלים עם תוצאות של רצח חפים מפשע". 

 

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי): "זה לא יהודי ולא אנושי, זה מעשה מטורף של בחור מטורף. מי שעושה מעשה כזה הוא רוצח בדם קר. על צה"ל לבדוק כיצד קיבל בחור כזה נשק לידיו".

 

ח"כ עמרם מצנע (העבודה): "הפיגוע בשפרעם הוא טרור לכל דבר, ויש לגנותו בכל תוקף אך הכתובת היתה על הקיר". מצנע קרא לגורמי הביטחון להסיר את הכפפות.

 

יו"ר יחד, יוסי ביילין: "ראשי הימין לא יוכלו להתנער מהאירוע בשפרעם. ברוך גולדשטיין מודל 2005 הוא פרי הבאושים של השתלחויות הנהגת הימין בימים האחרונים. החלטות רבני יש"ע, מעשי הפולסה דנורא, הסתה של ראשי המתנחלים כנגד החלטות דמוקרטיות בישראל עשו את שלהן".

 

ח"כ רומן ברונפמן (מרצ): "עושה רושם כי הרצח הנתעב הוא פעולת הסחה של הימין הקיצוני כדי לאפשר הסתננות לגוש קטיף. הימין הקיצוני הופך את עצמו לאויב המדינה ויש להתייחס אליו בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן כהן
הכתובת על הקיר. ח"כ ברכה
צילום: ראובן כהן
צילום: גלי תיבון
זועם. בשארה
צילום: גלי תיבון
צילום: ארז ארליכמן
תרגום טרוריסטי. ח"כ טיבי
צילום: ארז ארליכמן
צילום: ערוץ 10
האוטובוס לאחר הירי
צילום: ערוץ 10
צילום: ערוץ 10
כוחות משטרה הגיעו למקום
צילום: ערוץ 10
מומלצים