שתף קטע נבחר

צילום: חגי אהרון

המחבל השאיר מכתב: "לא אגרש יהודים"

לפני כחודשיים הוכרז נתן זאדה כעריק, לאחר שנמלט מבסיסו עם רובה. בצאתו מבסיס ניצנים הותיר מכתב, ובו הסביר: "כמו שלא אוכל לציית לפקודה שאומרת לחלל שבת, כך גם לא יכול להיות חלק מארגון שמגרש יהודים". אמו, דבי, התלוננה: "קיבינימט, איפה היה הצבא בכל הזמן הזה. שיילכו לעזאזל"

"אני לא מוכן להיות חלק מארגון שמגרש יהודים". כך כתב עדן נתן זאדה, המחבל היהודי שביצע את הפיגוע בשפרעם, שבו נרצחו ארבעה, במכתב שהותיר בכניסה לבסיס הטירונים בניצנים כאשר ערק. נתן זאדה היה מוכר למשטרה כתומך של תנועת כך וכפעיל נגד ההתנתקות. ליד בית המשפחה ברחוב תורה ועבודה בשכונת רמת אליהו בראשון לציון התגודדו רבים. למשפחה יש בעיקר טענות כלפי צה"ל, על כך שהטיפול בעריקות בנם בן ה-19 היה איטי מדי, לטענתם.

 

טרוריסט יהודי בשפרעם - כל הדיווחים:

 

במהלך השנה האחרונה ישב זאדה פעמיים בכלא בגין סירובו להתגייס לצה"ל. לפני כחודשיים הוכרז נתן זאדה כעריק, לאחר שנמלט מבסיסו, עם רובה.

בצאתו מבסיס ניצנים הותיר מכתב, ובו הסביר: "כמו שלא אוכל לציית לפקודה שאומרת לחלל שבת, כך גם לא יכול להיות חלק מארגון שמגרש יהודים". הוא הוסיף במכתבו גם את המילים "יהודי לא מגרש יהודי", וסיים את המכתב במילים: "אני אשקול את המשך שירותי".

 

אמו של המחבל, דבי, אמרה ל-ynet: "כשהתרענו שעדן נפקד, אמרו לנו בצבא שרק אחרי 45 יום יטפלו בו כנעדר ויטפלו בו. קיבינימט, איפה היה הצבא בכל הזמן הזה. שיילכו לעזאזל. תמיד חלמתי לראות את הבנים שלי במדים. במקום שאני אלך לחתונה של הבן שלי אני צריכה ללכת להלווייה שלו". עדן היה הבן האמצעי לשלושה ילדים, והותיר אחריו אח גדול ואחות קטנה. אמו עובדת באוסם ואביו באגד.

 

האב יצחק אמר: "אמרנו לצבא שהבן נפקד. אמרנו לו 'לבן שלנו יש נשק. קחו לו את הנשק', פחדנו שהוא ייפול לידיים ערביות אבל הם לא שמעו לנו. התרענו הרבה זמן אבל ההתנהלות של צה"ל הייתה לא טובה. אמרו לנו ללכת לחפש אותו".

 

על מעורבות בנם בפיגוע למדה המשפחה דרך כלי התקשורת. בני המשפחה סיפרו שאף אחד מכל הגורמים הרשמיים של הצבא לא נענה לתלונותיהם. עדן

למד בתיכון מקיף ה' בראשון לציון במגמה עיונית. הדודה, ירדנה, אמרה: "מישהו פה צריך לעלות על טיל על כל ההתנהלות בסיפור הזה. איפה הם היו כל התקופה הזו? ושלא יגידו שלא התרענו על כך. אנחנו הבנו שהמצב רגיש, אבל אף אחד לא דאג לטפל בסיפור".

 

אחת השכנות אירה, סיפרה: "מדובר במשפחה נהדרת. אני מופתעת מהאירוע, משפחה כל-כך שקטה. היו לי יחסים קרובים, בעיקר עם האמא. הילד היה ילד שקט וטוב, אף פעם לא הסתבך. לא היו צעקות, אף פעם לא הייתה בעיה איתו. אני ממש ממש מופתעת ממה שקרה, זה לא מסתדר לי. מדובר במשפחה רגילה, כמו כל אחת אחרת בארץ".

 

חברו של הרוצח: מקווה שהרצח יוביל לביטול הגירוש

 

יקותיאל בן-יעקב תושב כפר תפוח וחברו של הרוצח, סיפר ל-ynet: "כשמו כן הוא - יהודי עדין נפש, צנוע, ביישן ושקט, ואחד שאיכפת לו. הוא היה מאוד מתוסכל ומיואש, ניסה לברוח מגיוס אבל לא שחררו אותו. הוא ביקש להשתחרר מהצבא - היה נגד ההתנתקות, הוא התחנן ובכה וביקש להשתחרר אבל זה לא עזר. הוא גם ישב בכלא ולא שיחררו אותו.

 

"עדן הוא הקורבן הראשון של ההתנתקות הסאדיסטית של הגנרל שרון. עדן היה נגד ההתנתקות". בן-יעקב סיפר כי זאדה היה מגיע להתארח בשבתות בתפוח, "לא שמעתי אותו מדבר על כך שהוא מתכוון להרוג אנשים, אבל אני מקווה שהוא לא נרצח לשווא והרצח שלו יביא לביטול תוכנית הגירוש". חברים אחרים של עדן נתן זאדה כינו אותו "אחד מעשרת הרוגי מלכות".

 

מספר תושבים בכפר תפוח התכנסו סמוך למזכירות ההתנחלות שבשומרון. בתפוח מתגוררות יותר מ-120 משפחות. דובר הכפר תפוח, משה מאירסדוף, שהיה במקום, אמר ל-ynet: "פעם ההתנחלות הזו הייתה נחשבת כמקום של הימין הקיצוני, אבל שנים זה כבר לא כך. המשפחות פה לא קיצוניות אלא מתונות ויש פה רק שבע משפחות ששייכות לימין הקיצוני וכל פעם מנסים להכתים אותנו מחדש ולצייר אותנו כקיצונים".

 

לדברי מאירסדוף, לתושבים במקום נודע מהתקשורת שהחייל שהרג את האזרחים בשפרעם הסתובב בכפר תפוח. התושבים שהתקבצו סמוך למזכירות גינו בתוקף את המעשה והדגישו שלא מדובר בתושב המקום ולא הייתה לו דירה בהתנחלות. "אין לנו שליטה על כל מי שמגיע לבקר פה. אנחנו לא יכולים לסגור את הש.ג ויש פה אנשים שמגיעים מדי פעם". 

 

הרמטכ"ל התעדכן בהשתלשלות האירועים

 

מפקד זרוע היבשה, האלוף יפתח רון-טל, הגיע לעדכן את הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, על מנת לעדכנו בהשתלשלות הטיפול בחייל מאז הוכרז כעריק. שעות ספורות לפני הרצח, שוחח אחד המפקדים בבסיס ניצנים עם הוריו של החייל, שאמרו לו שאינם יודעים דבר על מקום הימצאו של בנם. גם רב צבאי שנשלח באחרונה לתפוח ניסה לאתר את החייל, אך לשווא.

 

התושבים בתפוח סיפרו לרב כי הוא עזב לגוש קטיף לפני כשבועיים ואינם יודעים היכן הוא. גורמים צבאיים המכירים את הפרשה סיפרו ל-ynet כי החייל הספיק להשתתף פעם אחת במטווח צבאי וזאת הייתה הכשרתו היחידה בשימוש בנשק. עוד אמרו כי מאז שהוכרז כעריק נערכו מספר שיחות עם הוריו, שאף ניסו לאתרו אך לשווא.

 

המחבל התגייס ב-3 בינואר ונפקד מ-14 ביוני. במהלך תקופת העריקות הוא התקשר לאביו, שניסה להחזיר אותו לשירות צבאי. הוא השיב לאביו שיעזוב אותו, "אני נמצא בתפוח - אל תחפש אותי". 

 

חבר מזכירות כפר תפוח, שמואל הרצליך, אמר ל-ynet כי הוא יכול לומר בוודאות שלא מדובר בתושב קבוע של היישוב. לדבריו, "יש הרבה בני נוער שמגיעים ועוברים. לנו אין שליטה על רישום המגורים בתעודת הזהות. לא היתה לו פה דירה והוא לא גר פה. מה שקורה עכשיו זה מצב של להכניס קבוצה גדולה של אנשים לפאניקה. עדיין לא ברור לי לגמרי מה קרה שם. זה היה מעשה נורא. אני מחכה שיתבררו הפרטים".


פורסם לראשונה 04/08/2005 21:04

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור, חנן גרינברג ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
דקות לאחר הירי
צילום: חגי אהרון
צילום: ערוץ 10
ניסיון להרחיק את ההמון
צילום: ערוץ 10
צילום: ערוץ 10
כוחות משטרה רבים הגיעו למקום
צילום: ערוץ 10
מומלצים