שתף קטע נבחר

לאחר הפיגוע: המשטרה עצרה 3 נערים בתפוח

בעקבות הפיגוע בשפרעם, שבו נרצחו ארבעה אזרחים, עצרה המשטרה שלושה נערים בני 15-17 בכפר תפוח בשומרון. פרטי החקירה נתונים תחת צו איסור פרסום. רבים נשארו ערים כל הלילה והדליקו נרות זיכרון במקום הפיגוע. מנכ"ל העירייה, עומאר מלק, אמר ל-ynet: "אנחנו בהלם, מתכננים את ההלוויות ורוצים להמשיך את החיים. מקווה שנעבור את זה ונמשיך בדו-קיום"

האבל והחקירה: משטרת מחוז ש"י עצרה אמש (יום ה') שלושה נערים בכפר תפוח בגילאי 15-17, בעקבות הפיגוע בשפרעם שבו נרצחו ארבעה אזרחים. השלושה יובאו היום לבית משפט לדיון בהארכת מעצרם. צו איסור פרסום מלווה את חקירת המשטרה בכפר תפוח. המחבל, עדן נתן זאדה מראשון לציון, ערק מצה"ל לפני כשבועיים והתגורר מאז בתפוח.  

 

ההרוגים בפיגוע שיובאו למנוחות היום הם:

  • מישל בחוס, בן 56, נהג האוטובוס
  • האחיות הזאר (23) ודינה (21) תורכי
  • נאדר חאיק בן 51 

 

בשפרעם כואבים וזועמים את מותם של ארבעת התושבים. רבים נשארו ערים כל הלילה והדליקו נרות זיכרון במקום הפיגוע. מנכ"ל העירייה, עומאר מלק, אמר ל-ynet: "אנשים נשארו עד שעות מאוחרות בלילה. אנחנו בהלם, מתכננים איך לעבור את היום עם ההלוויות ולהמשיך את החיים. אני מקווה שנעבור את זה. זה אירוע חריג שלא מייצג אלא את הרוצח עצמו. תמיד דגלנו בדו-קיום ונמשיך בזה למרות ודווקא אחרי האירוע הזה. אנו נחזק את האמונה שלנו בדו-קיום".   

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, הנחה את המוסד לביטוח לאומי ואת כל הגורמים הקשורים בו להתייחס לרצח שבוצע בשפרעם כפיגוע לכל דבר ועניין. על-פי ההנחיה, יש להעניק למשפחות השכולות ולפצועים את מלוא הסיוע, המגיע להם על-פי חוק.

 

יושב ראש הכנסת, חבר הכנסת ראובן ריבלין, החליט להוסיף לסדר היום של כינוס הפגרה ביום רביעי דיון בנושא הפיגוע בשפרעם. בישיבה אמורים לעלות שלושה נושאים נוספים, בהם: התנתקות תחת אש, פינוי קברים והשחיתות בישראל לפי מדדי הבנק העולמי. 


הדליקו נרות זיכרון כל הלילה (צילום: רויטרס)

 

גם בצה"ל חוקרים את האירועים שהובילו לפיגוע הרצחני ואף מינו קצין בודק בדרגת אלוף משנה. מפקד זרוע היבשה, האלוף יפתח רון-טל, העריך בשיחה עם ynet שהיחידה שבה שהה החייל ביצעה את הנהלים הנדרשים במקרה של עריקות ואף דיווחה למצ"ח כאשר התברר שהחייל נושא נשק, שיקר בדבר מקום מגוריו. "אולי היה מידע על החייל, שיכול היה להדליק נורות אדומות והמידע לא הגיע אלינו. כל הדברים הללו שהובילו בסופו של דבר שחייל יבצע פשע אידיאולוגי וירצח אזרחים חפים מפשע על לא עוול בכפם ייבדק באופן יסודי".

 

מספר תושבים בכפר תפוח התכנסו סמוך למזכירות ההתנחלות שבשומרון. בתפוח מתגוררות יותר מ-120 משפחות. דובר הכפר תפוח, משה מאירסדוף, שהיה במקום, אמר ל-ynet: "פעם ההתנחלות הזו הייתה נחשבת כמקום של הימין הקיצוני, אבל שנים זה כבר לא כך. המשפחות פה לא קיצוניות אלא מתונות ויש פה רק שבע משפחות ששייכות לימין הקיצוני וכל פעם מנסים להכתים אותנו מחדש ולצייר אותנו כקיצונים".

 

לדברי מאירסדוף, לתושבים במקום נודע מהתקשורת שהחייל שהרג את האזרחים בשפרעם הסתובב בכפר תפוח. התושבים שהתקבצו סמוך למזכירות גינו בתוקף את המעשה והדגישו שלא מדובר בתושב המקום ולא הייתה לו דירה בהתנחלות. "אין לנו שליטה על כל מי שמגיע לבקר פה. אנחנו לא יכולים לסגור את הש.ג ויש פה אנשים שמגיעים מדי פעם".

 

אבל יש מי שגילה אמפטיה לרוצח. יקותיאל בן-יעקב תושב כפר תפוח וחברו של הרוצח, סיפר ל-ynet: "כשמו כן הוא - יהודי עדין נפש, צנוע, ביישן ושקט, ואחד שאיכפת לו. הוא היה מאוד מתוסכל ומיואש, ניסה לברוח מגיוס אבל לא שחררו אותו. הוא ביקש להשתחרר מהצבא - היה נגד ההתנתקות, הוא התחנן ובכה וביקש להשתחרר אבל זה לא עזר.

 

"הוא גם ישב בכלא ולא שיחררו אותו. לא שמעתי אותו מדבר על כך שהוא מתכוון להרוג אנשים, אבל אני מקווה שהוא לא נרצח לשווא והרצח שלו יביא לביטול תוכנית הגירוש". 

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: תומריקו
המחבל, עדן נתן זאדה
צילום רפרודוקציה: תומריקו
צילום: עופר עמרם
מחוץ לבית הרוצח
צילום: עופר עמרם
צילום: חגי אהרון
ההמון הקיף את האוטובוס
צילום: חגי אהרון
מומלצים