שתף קטע נבחר

נתניהו גייס את עסקת ג'יבריל ואת קנדי

בנאום בפני מליאת הכנסת, ניסה שר האוצר, בנימין נתניהו, להסביר לחברי הכנסת את המניעים להתפטרותו. הוא אמר שהיה מוכן להתפטר מתפקידו כשגריר באו"ם על רקע עיסקת ג'יבריל. ומה הוא חושב על הקמת הנמל בעזה? "קנדי כמעט הלך למלחמה אטומית בגלל נמל קובה"

מנגן על הפחד: שר האוצר, בנימין נתניהו, שהטיל ביום ראשון פצצה פוליטית והגיש את התפטרותו מהממשלה, על רקע תוכנית ההתנתקות, הגיע היום (ד') לכנסת והסביר את מניעיו. לצורך הבהרת טיעוניו גייס נתניהו את עסקת חילופי השבויים ("עסקת ג'יבריל") וכן את משבר הטילים במפרץ קובה.

  

נתניהו פתח בדברים שאמר בשעתו נגד עסקת ג'יבריל, "היום אני מבקש לדבר איתכם חבריי חברי הכנסת. אני רוצה להוסיף לכם מימד נוסף על המניע של החלטתי להתפטר. אני גם רוצה לבקש מכם משהו. משהו שבעיני הוא בעל חשיבות עליונה. לפני 20 שנה, במאי 1985, כאשר כיהנתי כשגריר באו"ם, הגיע לידי מידע שהממשלה מתכוונת לאשר עסקה גדולה של שחרור 1,000 מחבלים. עסקת ג'יבריל. חשבתי שזו מכה איומה למדיניות שהובלנו וגם אני אישית אמרתי בארה"ב ובעולם שלא נותנים פרסים לטרור אלא נלחמים בהם.

 

"כתבתי אז מכתב לממונה הישיר עלי, יצחק שמיר שר החוץ ב-22 במאי 85'. 'אחרי שנים של מלחמה עיקשת בטרור ודגמא שנתנו לעולם כולו, הפכנו את הקערה על פיה, בעצם הפלתו של אשף הענקנו לו... זהו מהלך שעלול לעורר גל של רציחות נוספות ושפיכות דמים בהיקף יותר גדול', זה בדיוק מה שקרה. זה נורא פשוט, הייתי מוכן שיפטרו אותי אז והייתי מוכרח להתפטר היום".

 

עוד הוסיף נתניהו ואמר כי מאז התפטרותו, הורע המצב הביטחוני. זאת, לדבריו, "קודם כל משום שההסכם עם מצרים הוא הסכם מוזר מאוד. מצרים מתחיבת למנוע הברחות מסיני לעזה אבל היא לא מנועה להעביר נשק, זה מותר לה... אבל עכשיו מתברר שהחוזה הזה מחורב. באותן 72 שעות מאז ההתפטרות התברר שהפלסטינים אומרים שהכיבוש לא מסתיים אם ישראל שולטת במרחב האווירי. הם תובעים את המרחב האווירי".

 

נתניהו תקף את הכוונה לאשר לפלסטינים להקים נמל בעזה: "נמל יכול להיות דבר קטלני. לפני כמה עשרות שנים אנחנו זוכרים את המשבר, קנדי כמעט הלך למלחמה אטומית בגלל נמל קובה. אנחנו במו ידינו נותנים להם נמל, מים עמוקים, אין אפילו ים שמפריד ביננו. הטווחים הם קצרים וכשניתן להם נמל הם יביאו שם את קארין A וקארין B וקארין C ו-D והטילים האלה יגיעו לא רק לאשקלון אלא גם לאשדוד, לתל-אביב".

 

לדברי נתניהו, "יש פה אויב עולמי, ויזרמו לכאן מסוריה, מאפגניסטן ומעיראק, הם זורמים. זה לא רק אויב מקומי זה אויב עולמי. אל-קעידה כבר הודיע שיפתח כאן סניף אבל זה יכול לקחת קצת זמן. גם הם יגיעו, והם יאיימו לא רק עלינו, גם עלינו, וגם על מצרים, וגם על ירדן וגם על אחרים".

 

בסיום דבריו פנה נתניהו אל באי המליאה ואמר: "אני גם מבקש מכם ברגע זה דבר פשוט - אל תתנו להם רובים, אל תתנו להם טילים, אל תתנו להם נמל ואל תתנו להם בסיס ענק לטרור".

 

המערכת הפוליטית כולה סערה בימים האחרונים בעקבות ההתפטרות. בעוד גורמים משמאל מיהרו להכריז "ברוך שפטרנו", בימין בירכו על התפטרות השר "שלא נתן ידו לעקירת יישובים" וחוג נאמני ארץ-ישראל בליכוד אף הבהיר כי יסייע לנתניהו בהתמודדותו הצפוייה לראשות הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
נאם בכנסת
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים