שתף קטע נבחר

בנגקוק: בלי להפריד בין קודש לחול

המקדש לאל ברהמה שוכן בבית מלון והאל ההינדי גנש מסתדר נפלא עם מרכז קניות ובילויים. שופינג עם קארמה משודרגת

איש בבנגקוק לא מפריע שבאמצע מתחם השופינג היוקרתי ביותר בעיר ניצב לו מלא הוד והדר מקדש לאל ברהמה. המאמינים הנוהרים להגיש מנחות לאל המכובד לא מתרגשים מהמוני התיירים והמקומיים הפוקדים את החנויות ואת אתרי הבילוי הסמוכים.

 

הכל החל לפני 50 שנה, כאשר יועץ אסטרולוגי אמר לבעלי המלון החדש "אירוואן" (ERWAN SHRINE

) שהם בחרו בעיתוי גרוע להנחת אבן הפינה. בתאילנד מתייחסים ברצינות לאסטרולוגים, ובו במקום החליטו

היזמים לשדרג את הקארמה ובנו היכל מפואר לאל ברהמה (THAO MAHA BRAHMA) וגם "בית רוחות" מקודש בשטח המלון.

 

כיום ניצב לו האל המצופה בזהב טהור על משמרתו, ובארבעת פרצופיו הוא סוקר בנחת את אזור הקניות והבילויים היוקרתי שהתפתח סביבו. המלון שעליו הוא פורש את חסותו המבורכת והקומפלקס המסחרי הצמוד אליו נמצאים בפינת הרחובות המרכזיים סוקומוויט ורצ'דמרי. ואילו מעבר לכביש משתקף ההיכל המקודש בחלונות התשבץ של חנות "לואי ויטון" שבחזית קניון "גאיסורן" (GAYSORN) היוקרתי.

 

מתמחה באהבה

 

מוניות וטוקטוקים פולטים בכל שעות היום מאמינים הנוהרים אל המקדש של ברהמה, שהספסיאליטה שלו הוא עזרה בענייני אהבה. לכל בקשה יש תעריף קבוע, וכל המרבה לשלם ל"גבאים" המקומיים האחראים על המקדש – הרי זה משובח.

 

על פילי העץ הענקיים שברחבת ההיכל נשענת מאמינה לא שגרתית, מותשת מסיבוב שופינג. עובדי "כוכבים ומזלות", ממלמלת שרה שבאה מישראל לעשות שופינג עם ברוך, הבן שהגיע מיפן. מה שבטוח בטוח, היא מצטרפת אל המאמינים המקומיים ודוחפת קטורת מעשנת

למגש המנחות של ברהמה. "שיהיה לברכה", היא אומרת בחיוך מתנצל, "אם לא יועיל לא יזיק. רק שיגן על הבנים, ישתבח שמו". אמן.

 

על שער הכניסה נשען "משחרר ציפורים" עמוס בכלובי עץ אדומים מלאים בעשרות ציפורים קטנטנות. מי שרוצה לזכות במצווה ובברכת האל משלם לאיש, והלה פותח את דלת הכלוב ומשחרר ציפור צמאה לחופש. האפיקורסים המקומיים טוענים שמדובר בשיטת הדלת המסתובבת וכי הציפורים הן משתחררות סידרתיות, שכעבור רגעים מעטים חוזרות לכלוב ומחכות לשחרור הבא.

 

לאחר שמרגיעים את המצפון בתפילות ובמנחות בהיכל המקודש, אפשר להמשיך בטיול מתובל בשופינג. ניתן לעשות זאת ברגל או בטוקטוק, לאורך רחוב רצ'דמרי לכיוון ההצטלבות עם דרך פצ'בוּרי, עד למרכז הקניות של רשת "ביג סי" שבו מגוון מוצרים במחירים עממיים. בקומה העליונה יש בית-קולנוע, מסעדה ובאולינג. בסמוך נמצא מרכז קניות ובילויים גדול נוסף, "וורלד פלאזה", שבקומה העליונה שלו יש מרכז החלקה על הקרח.

 

מי שרוצה להתפלל עוד קצת, מוזמן לפינה הצפונית של הבניין, שם ניצב היכלו של האל ההינדי גנש בעל ראש הפיל, המתמחה בסגולות להצלחה בחיים.

 

הפלגה לארמון המלך

 

אחרי שמבטיחים גם את ההצלחה בחיים וגם את חיי האהבה, ממשיכים צפונה לשיט בתעלת "סהאן סהאפ". מהמזח שמתחת לגשר יוצאות סירות-אוטובוס בתדירות קבועה עד שעות הערב. בתשלום של 15-25 באט לכרטיס (2-3 שקלים) ניתן להפליג מערבה לכיוון רובע באנגלמפו, שבו

שוכן ארמון המלך על גדות נהר הדז'א-פרייה, ובו גם רחוב המטיילים, הקאו-סאן. בתחנה האחרונה ממתינים נהגי אופנוע-מונית ליורדי הסירה, כשהם מנמנמים על ערסלים המתוחים בין גזעי העצים. מה יש למהר?

 

אפשר לחזור בסירה עד לנקודת היציאה מתחת לגשר, שעליו עוברת דרך רצ'דמרי. את שקיות השופינג אפשר להפקיד לפני השיט בחינם ב"שמירת החפצים" במרכול הענק ביג" סי", או בנקודות שמירת החפצים במרכז "סנטרל וורלד פלזה". לא לשכוח לחזור לפני שעת סגירת החנות.

 

דבר אחד בטוח: בסוף היום חוזרים למלון לא רק עם סלים מלאים, אלא גם עם הרבה קארמות חיוביות מהמקדשים המקומיים וביטחון מלא בהצלחה בחיים ובאהבה. מי צריך יותר מזה?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארמון המלך. הכיוון מערב
בית הרוחות. ייעוץ אסטרולוגי
צילום: רן עזר
פילים ברחבה. לא יועיל, לא יזיק
צילום: רן עזר
מומלצים