שתף קטע נבחר

שר הפנים הכיר בכפר הלא-מוכר עין חוד

אחרי 57 שנות קיום החליטה מדינת ישראל להכיר בכפר עין-חוד, כפר קטן בן כ-200 תושבים המצוי בפארק הכרמל. הכפר יצורף למועצה האזורית חוף הכרמל. שר הפנים: אנחנו מתקנים עוול היסטורי

שר הפנים, אופיר פז-פינס, הוציא הבוקר (ג') לפועל הבטחה ישנה שנתן ראש הממשלה המנוח יצחק רבין לתושבי הכפר הלא-מוכר עין-חוד: השר חתם על צו בו מכירה ישראל לראשונה ביישוב הקטן אשר בפארק הכרמל. מעתה ישתייך הכפר, על מאתיים תושביו, למועצה האזורית חוף הכרמל.

 

הישוב עין חוד שעל הר הכרמל נוסד בשנת 1948 על-ידי פליטים פלסטינים שנמלטו מבתיהם באזור הכרמל. מאז הוקם הכפר ביקשו תושביו את הכרת המדינה אך לא זכו לה. יישובים אחרים שהוקמו בחטף, בלא אישורים ובלא תכניות בנייה מסודרות, היו ברי מזל יותר מעמיתיהם בעין-חוד.

 

גם כאשר הוקם פארק הכרמל, בשנת 1971, סירבו רשויות החוק ונציגי המועצה האזורית להכיר בכפר ולא כללו אותו בתחום המוניציפלי של הפארק. לטענת מקימי הפארק, הכפר נמצא בתוך הפארק ולכן לא הסכימו להכיר בו כישות מוניציפלית נפרדת.

 

לאחרונה הודיעה המועצה האזורית חוף הכרמל למשרד הפנים כי אין לה עוד התנגדות לצרוף עין חוד למועצה כיישוב מוכר מן המניין. כל היישובים הנמנים על המועצה הביעו גם הם נכונות להכיר בעין חוד. כתוצאה מכך, הכיר השר בעין חוד כוועד מקומי, וגבולותיו הם אלו שאושרו במנהל התכנון בדצמבר 2004.

 

הכפרים הלא-מוכרים סובלים מתשתית תכנונית גרועה, מהיעדר שרותים מוניציפליים בסיסיים, מהיעדר כבישים סלולים ומדרכי עפר רבות. לעיתים מצטרף לכך מחסור חמור בבתי ספר וכיתות לימוד.

 

לפני מספר שבועות חתם פינס על הכרה בעיר הדרומית אום-בטין שבנגב, אליה החלו לעבור בדואים רבים מהאזור. לפני-כן, בחודש מאי, חתם השר פינס על החזרתם של 11 אלף דונם שטחי אש צה"ליים לידי ישובי ואדי ערה, לאחר שהופקעו מהם בידי המדינה בשנות ה-60'. גם החלטה זו התקבלה לראשונה בתקופת ראש הממשלה רבין.

 

עם החתימה על הצווים והמפות אמר פינס כי "מדובר בתיקון העוול ההיסטורי שנגרם לתושבי עין חוד. אני שמח כי לאחר שנים רבות של הזנחה סוף סוף זוכים התושבים להכרה מוניציפאלית ואיתה למועצה שתדאג לצורכיהם".

 

נוסף על ההכרה בעין-חוד צירף השר פינס לתחומי המועצה האזורית חוף הכרמל את השכונות 11 ו-13 של קיסריה, אשר היוו עד היום חלק מן החברה לפיתוח קיסריה. ההחלטה לצרף את השכונות למועצת חוף הכרמל התקבלה כבר בחודש ינואר 2004, לאחר שוועדת חקירה לגבולות מועצות האזור המליצה לעשות כן. אז הוחלט, כי שתי שכונות אלו יצורפו לחוף הכרמל, אך ימשיכו לקבל את השירותים השונים מן הרשות המנהלת את קיסריה, היא החברה לפיתוח קיסריה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
חתם על הצו. פינס
צילום: גבי מנשה
החלטה מתקופת רבין
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים