שתף קטע נבחר

"מח"ש מנקה פושעים ומאשימה קורבנות"

זעם במגזר הערבי ובשמאל בעקבות החלטת מח"ש שלא להעמיד לדין שוטרים בשל אירועי אוקטובר. רן כהן: "החלטה גזענית". מוחמד ברכה: "ישראל רצחה במו ידיה את אזרחיה". אחמד טיבי: "זו מדינת כל צלפיה". גם ח"כ אלדד תקף את מח"ש: "הפכה למחלקה לטיוח אשמת המשטרה". ואילו השר הרצוג אומר: "על הממשלה להפעיל מנגנון פיצויים למשפחות ההרוגים". על הפרק: תביעות בבתי-דין בחו"ל

תגובות זועמות במגזר הערבי ובשמאל בעקבות החלטת מח"ש שלא להאשים איש מהשוטרים באירועי אוקטובר בהם נהרגו 13 אזרחים ערבים. 

 

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש-תע"ל) אמר כי "ההחלטה לנקות את השליחים שביצעו את הרצח מעידה שהם למעשה הוצאו מכלל אשמה והאחראית היא המדינה. מדינת ישראל רצחה במו ידיה את אזרחיה. אם האזרחים הערבים לא ימצאו מזור במערכת המשפט בישראל, הם ימצאו אותו במקומות אחרים - בבתי הדין הבינלאומיים".

 

ח"כ אחמד טיבי מצטרף לדברים: "הרג אזרחים הוא פשע והיכן שיש פשע יש פושעים. מח"ש מנקה את הפושעים ומטילה אשמה על הקורבן. מח"ש היא ראשי תיבות של 'המחלקה לחיפוי שוטרים' ומתגלה ככלי להתעללות במשפחות לאחר הרג בניהן. מדינת ישראל התגלתה כ'מדינת כל צלפיה'".

 

ח"כ עזמי בשארה (בל"ד) אמר: "דם בנינו אינו הפקר". לדבריו, "מהרגע הראשון היה ברור שמח"ש מטאטאת את שטח הפשע במקום למצוא אשמים. למען חיי בנינו בעתיד איננו יכולים לשתוק לאור הממצאים הללו. נציע תגובה חריפה, עד כדי שביתה כללית והפגנות בכל הכפרים הערביים".

 

לדברי ח"כ רן כהן (יחד-מרצ), "מתברר כי הגזענות פשתה גם במערכת המשפט, אחרת לא ניתן להבין את ההחלטה שלא להגיש כתבי אישום בעקבות אירועי אוקטובר. האחריות על ניקוי הארוות מוטלת על היועץ המשפטי, שצריך להגיש כתבי אישום וליישם מסקנות דו"ח אור כלשונן וללא שיהוי".

 

ח"כ זהבה גלאון (יחד-מרצ): "לא ייתכן שאזרחים נהרגים ואין מי שייתן על כך את הדין. מדובר בזלזול בחיי אדם ובסטירת לחי להמלצות ועדת אור". בעקבות זאת אמרה ח"כ גלאון כי הגישה הצעת חוק שמטרתה להעניש את כל אלו שהוועדה הטילה עליהם אחריות בדו"ח שפרסמה. לדבריה, "רק חקיקה מחייבת כזו תפיח חיים במסקנות הוועדה".  

 

גמאל זחאלקה (בל"ד) אמר ש"המדינה מכסה על הפושעים וזכותנו לפנות לערכאות בינלאומיות. הפשע נשאר ללא עונש וזה נותן אור ירוק להמשך הפגיעה באזרחים ערביים והופך את דמם להפקר. בזכותה את הפושעים, מדינת ישראל הרשיעה את עצמה".

 

שר הפנים, אופיר פינס, אמר בתגובה כי "הדעת אינה סובלת החלטה הקובעת שאיש לא אחראי למותם של 13 אזרחים ישראלים". לדבריו, "מסקנות מח"ש

תמוהות ומטרידות נוכח הפער הגדול בינן לבין מסקנות דו"ח ועדת אור. על פניו נראה כי משהו מאוד יסודי לקוי בדרכי עבודתה של המחלקה לחקירות שוטרים נוכח חוסר היכולת למצוא ראיות ולהגיע לחקר האמת".

 

השר יצחק הרצוג אמר: "אי אפשר לעבור לסדר היום כאילו דבר לא קרה. זוהי סיטואציה טראגית".

 

לדבריו, "במידה שלא יימצא מענה במישור הפלילי אני מציע לתת מענה במישור האזרחי. על ממשלת ישראל להפעיל מנגנון פיצויים למשפחות ההרוגים ולהבהיר את אחריותה, כעולה במפורש מדו"ח ועדת אור".

 

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אמר כי "גם כמי שבטוח שראשי הציבור הערבי הם האשמים במותם של הרוגי אוקטובר 2000, אין לי ספק שמח"ש הפכה למחלקה לטיוח אשמת המשטרה".

 

אבל יש גם מי שמרוצה מהחלטת מח"ש. ח"כ אליעזר זנדברג (שינוי) אמר בתגובה כי "מח"ש הצליחה להתעלות על הלחצים הפוליטיים וקיבלה החלטה לגופו של עניין – על כך יש לברך אותה". לדבריו, "אני קורא למנהיגי הציבור הערבי שלא להיגרר למסע הסתה. חקירת מח"ש אמנם התמקדה בירי השוטרים, אך הציבור הערבי הוא זה שיצר את המהומות".


פורסם לראשונה 18/09/2005 15:12

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
בשארה. "דם בנינו אינו הפקר"
צילום: גלי תיבון
צילום: אלכס קולומויסקי
ברכה. "נפנה לבתי הדין הבינלאומיים"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: ג'רמי פלדמן
כהן. גזענות
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים