שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פריצת דיסק: טיפול חדש עם מינימום סיכונים
  אחרי חודשים של כאבי גב מייסרים הציל ניתוח בשיטה הזעיר פולשנית את יעקב איינס משיתוק ברגלו • הרופאים במרכז הרפואי איכילוב איבחנו אצלו פריצת דיסק יוצאת דופן, וכדי לתקן אותה השתמשו במכשיר מיוחד שמאפשר נגישות לכל חלקי עמוד השדרה עם מינימום סיכון לפגיעה בשרירים ובעצבים • יום אחרי הניתוח דיווח יעקב: הכאב נעלם
  יעקב איינס (66), רתך במקצועו, עוסק בעבודה פיזית כבר עשרות שנים. לפני 30 שנה הוא סבל תקופה מסוימת מכאבי גב, שחלפו אחרי מנוחה קצרה. "עם הזמן הכאבים נעלמו, ושוב יכולתי לעבוד שעות רבות בגב כפוף ולהרים משאות".

   

  לפני כמה חודשים שוב תקפו אותו הכאבים. "נדדתי בין אורתופדים שונים, וכולם ציידו אותי במרשם למשככי כאבים", הוא מספר. "אבל התרופות השפיעו באופן זמני בלבד ולא היו יעילות במיוחד. בשלושת החודשים האחרונים ביקרתי ארבע פעמים בחדר המיון. פשוט לא יכולתי לשאת יותר את הכאבים. בכל המקרים טופלתי בזריקות הרגעה ונשלחתי הביתה עם המלצה למנוחה. כשפגה השפעת הזריקה – חזרו הכאבים".

   

  לפני כשבועיים ביקר בחדר המיון פעם נוספת. למיטתו הוזעק ד"ר צבי לידר מהמחלקה לנוירוכירורגיה במרכז הרפואי איכילוב. "החולה נאנק מכאבים והתלונן גם על חולשה, בעיקר בכף רגל ימין", הוא מתאר. "בבדיקות שערכנו לו נמצא שהגף הימנית שלו נחלשה. הסכנה היתה שהוא ילקה בשיתוק, ולכן החלטנו לנתח אותו מיד".

   

  איינס אושפז, עבר סדרת בדיקות והובהל לחדר ניתוח. "גילינו בגבו פריצת דיסק יוצאת דופן, שלשם תיקונה בניתוח רגיל יש צורך לבצע פתיחה של לפחות 20 ס"מ בגב, כדי לאפשר נגישות למקום", מספר ד"ר לידר. "כמו כן יש להזיז הצידה שרירים, דבר שעלול לגרום להם לנזק בלתי הפיך. מדובר בניתוח מורכב ומסובך.

   

  "החלטנו לנתח אותו בשיטה הזעיר פולשנית באמצעות שימוש במכשיר שמוחדר בין השרירים, מבלי להסתכן בפגיעה בהם. בניתוח הזה נדרשת פתיחה רק של 1.5 ס"מ בגב. המכשיר האמור אינו חדש – הוא הומצא כבר לפני שמונה שנים – אלא שהוא נזנח. לפני קצת פחות משנתיים היכולות הטכניות שלו שודרגו, והוא חזר לשימוש.

   

  "בעולם ובארץ קיימים מכשירים נוספים שמשמשים לניתוחי גב בגישה הזעיר פולשנית, אבל הם ייעודיים. כלומר, מיועדים למטרה ספציפית כמו הוצאת דיסק או שאיבת דיסק. המכשיר המחודש, לעומת זאת, מאפשר לבצע את כלל הפעולות שמיועדות לתיקון היצרויות בעמוד השדרה, כולל שחרור חוט השדרה או העצבים שיוצאים לגפיים. המכשיר כולל מעין צינור בקוטר דק, שמוחדר לגב החולה יחד עם מצלמה, כשייחודו נובע מיכולות הניידות המירבית שלו, שמאפשרות נגישות לכל חלקי עמוד השדרה".

   

  הסיבה לכאב: לחץ על העצבים

   

  80% מכלל האוכלוסייה, כולל ילדים, יסבלו מכאבי גב לפחות פעם אחת בחיים. ברוב המקרים חולפים הכאבים מאליהם, אך לפחות מחצית מהסובלים ישתמשו בתרופות להפגת הכאב, בפיזיותרפיה או בטיפולים שונים.

   

  "3% מהאוכלוסייה ייאלצו לעבור ניתוח בגבם", אומר ד"ר יוסי לייטנר מהמחלקה האורתופדית בבית החולים מאיר. "חלקם ינותחו בגישה הזעיר פולשנית, דבר שיקצר את משך האשפוז ויאפשר החלמה מהירה יותר".

   

  בבדיקות סקר מדגמיות, שכללו סריקות MRI , שבוצעו בקרב בני 13 בארה"ב, נמצא שבקרב 30% מהנבדקים נצפו שינויים ניווניים בדיסקים בעמוד השדרה. "פריצת דיסק היא אחת הסיבות השכיחות לכאבי גב", מסביר ד"ר לידר. "מספר גורמים תורמים להתפרצות המחלה: עבודה פיזית מאומצת, תעסוקה שמחייבת תנועות חוזרות, עבודה ממושכת מול מחשב, גורמים תורשתיים ועוד.

   

  "שחיקת הדיסק גורמת להרס העצמות והרצועות, דבר שמביא לחוסר יציבות של עמוד השדרה ולפגיעה אפשרית בעצבים שבחוט השדרה. התגובה הטבעית של הגוף למצב הזה היא ניסיון לתיקון עצמי של ההרס, באמצעות בניית עצם באזורים הפגועים.

   

  "הבנייה לא מבוקרת והיא מתרחשת גם במקומות שעלולים לגרום להיצרות החללים שדרכם עוברים העצבים. כך נוצר לחץ על העצבים, והתוצאה היא כאבי גב, ירידה בתחושה בגפיים והיחלשותן, ואף בעיה בשליטה על הסוגרים.
  כשממצים את האופציות הטיפוליות האחרות, או כשהחולה מצוי בסיכון לשיתוק גף, אנחנו מציעים לו ניתוח, בעיקר בגישה הזעיר פולשנית".

   

  יום אחרי הניתוח כבר הרגיש איינס הקלה: "הכאבים ברובם פסקו, ותחושת החולשה ברגל ימין נעלמה", הוא אומר. "כעת עליו להיכנס למשטר פיזיותרפי לחיזוק השרירים, ואחריו הוא יוכל לחזור לשגרת חייו, ללא צליעה או כאב", מבטיח ד"ר לידר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "פריצת דיסק: טיפול חדש עם מינימום סיכונים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צביקה טישלר
  יעקב איינס. הכאבים נעלמו כלא היו
  צילום: צביקה טישלר
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים