שתף קטע נבחר

שיתוף קבצים: WinMX ו-eDonkey חדלו לפעול

במסגרת מלחמתה המתמשכת של תעשיית הבידור האמריקנית ברשתות שיתוף הקבצים, נסגרו אתמול משרדים ואתרים של חברות המפיצות תוכנות P2P, בהן גם eDonkey

אתר שיתוף הקבצים הפופולרי WinMX.com ירד אתמול (ד') מהרשת, ומשרדיהם הניו יורקיים של אנשי eDonkey.com נסגרו, זאת, במסגרת המאבק המשפטי המתמשך שמנהלת תעשיית המוזיקה נגד שיתוף הקבצים, על פי מקורות בתעשיה ומשתמשים פרטיים.

 

הצעד האחרון מגובה בפסק הדין התקדימי שניתן ביוני בבית המשפט העליון בארה"ב, על פיו כל מי שמפיץ התקן המשמש להפרת זכויות יוצרים אחראי מבחינה משפטית להפרות שמבצעים אחרים במוצר שלו.

 

בעקבות ההחלטה, ה-RIAA, איגוד חברות המוזיקה בארה"ב, שלח בשבוע שעבר מכתבי התראה לשבע חברות שיתוף קבצים, ששמותיהם לא נמסרו, אולם על פי הדיווחים, אתרי ותוכנות שיתוף הקבצים הפופולריים BearShare, eDonkey ו-WinMX היו בין המכותבים.

 

כולם יסבלו מתוצאות המשפט

 

אופיין המבוזר של מרבית תוכנות שיתוף הקבצים הופך את האכיפה בתחום זה לבעייתית במיוחד, בכל הקשור למשתמשים שכבר התקינו את התוכנה ומשתפים באמצעותה קבצים. עם זאת, בתעשיית המוזיקה מקווים, כי סגירת האתרים של חברות התוכנה, מהם מורידים הגולשים את התוכנות, תמנע הצטרפות של משתמשים חדשים ולמעשה תחנוק את רשתות אלה באופן הדרגתי.

 

"לאחר שנשלחו המכתבים, חברות ה-P2P נאלצו להערך מחדש. כולן יסבלו מתוצאות המשפט, משום שהן מקשות על קיומן של החברות האלה", אמר מרק מורגנסטרן, סגן נשיא בחברת Loudeye, בוועידת Digital Hollywood שנערכה בסנטה מוניקה.

 

Grokster בדרך לחוקיות

 

במקביל, Grokster, תוכנת שיתוף קבצים שהיתה בין הנתבעות במשפט התקדימי, מנהלת משא

 ומתן עם Mashboxx (שמייסדה, וויין רוסו, כיהן בעבר כנשיא Grokster). על פי מקורות המקורבים לעניין, השנייה שוקלת לרכוש את הנתבעת, על מנת להקים באמצעות הטכנולוגיה שלה רשת שיתוף קבצים חוקית.

 

דובר Mashboxx סרב להגיב לידיעות, אולם מסר כי השירות העתידי של החברה יושק בתוך מספר חודשים. החברה הודיעה בעבר כי חתמה על עיסקת רישוי עם סוני והיא נמצאת במגעים עם חברות מוזיקה נוספות.

 

ביוני שעבר, שלח בית המשפט העליון בארה"ב את התביעה נגד רשתות השיתוף לערכאה נמוכה, על מנת שתפסו האם תוכנות ה-P2P אכן מעודדות את המשתמשים שלהן להפר זכויות יוצרים. מייקל וייס, מנכ"ל Morpheus, שנתבעה ביחד עם גרוקסטר, אמר כי הוא משוכנע שחברתו תוכל להוכיח את חפותה. אתמול אמר שהוא ממתין לדיון הבא שייערך במשפט, באמצע אוקטובר.

 

ה-P2P נמצא על סיפו של עידן חדש

 

שירותי שיתוף הקבצים מהדור החדש הם צאצאים של רשת שיתוף הקבצים הראשונה, Napster, שתעשיית הבידור האמריקנית הפסיקה את פעילותה, והיא פועלת כיום כשירות מוזיקה חוקי.

 

עם זאת, תעשיית המוזיקה לא הצליחה לשים קץ לטכנולוגיית ה-Peer To Peer, שהמשיכה להתקיים במסגרת שירותים כמו WinMX, המהווה מעין דור ביניים של תוכנות השיתוף - בין Napster החלוצית לבין תוכנות ורשתות מודרניות יותר, כגון Gnutella ו-eDonkey.

 

על אף הוויכוחים המשפטיים, תופעת שיתוף הקבצים אינה שוככת, ועל פי גורמים בתעשיה, שוק ה-P2P עומד בפני עידן חדש, שייתכן ויתבסס בחלקו על שימוש חוקי ברשתות, ויסייע להן לקבל גיבוי מסחרי מחברות הבידור. "תוך שישה חודשים מהיום, השימוש בשיתוף קבצים לא יהיה דומה למה שהוא כעת", אמר וייס בוועידת Digital Hollywood.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים